Wpis z mikrobloga

@padobar: No właśnie... Jeśli nie, chyba będę musiał się wybrać do sklepu z narzędziami i metodą prób i błędów dopasowywać jakieś inne konstrukcje śrubek. Tylko żal wkręcać byle co, bo ta śrubka była dedykowana, z plastikową końcówką.
@Xaveri: druga wartość to 35mm licząć całość, lub wartość 20mm licząc do zakrętki. Ta pierwsza wartość typu "M6" to średnica śrubki, tak? Bo się nie znam kompletnie na tym.

Zbiorę się do Leroy Merlin a jak nie będzie takich ładnych to kupię przez neta.
@Bunch: Tak M6 to średnica (6mm ma grubość śrubki razem z gwintem) Na śrubce nie ma tych symboli więc weź jakąś miarkę żeby nie kupić za długiej lub za krótkiej bo średnice są standardowe więc się nie pomylisz. Na łbie śruby są oznaczenia ale nie zwracaj na nie uwagi bo to oznaczenia wytrzymałości na rozciąganie więc ci to nie potrzebne. A jeśli chodzi o śruby z plastikiem to możesz popytać w
@Bunch: To znaczy że średnice śrubki mierzy się po zewnątrz gwintu nie w jego rowkach ale to mało istotne. A na prawdę nie masz w okolicy sklepu gdzie można kupić śrubkę za 50gr taką jak ci potrzeba? Chyba że koniecznie chciałeś kupić w niedziele więc rozumiem.
@dzban_owocowy: Chciałem po prostu zamknąć te sprawy w wolny dzień by już było zrobione. Nie lubie mieć rzeczy zepsutych wokół siebie, czekających na naprawę. Potem przychodzi ich użyć i nagle panika. LeroyMerlin powinien mieć te rzeczy, a nie miał. Pytałem się nawet w sklepie.

Średnice śruby mierzy się na gwincie a nie na samej śrubie?!!!! A jaki to ma sens wtedy niby? Przecież to kompletnie byłoby bez sensu bo śrubka mogłaby
Bunch - @dzban_owocowy: Chciałem po prostu zamknąć te sprawy w wolny dzień by już był...

źródło: comment_lqOmlwy8xlcNxSBbjQXpb25G878q5ACc.jpg

Pobierz
@Bunch: Zacznijmy od tego że śrubą nazywamy całość. Śruba składa się z łba i trzpienia na którym jest gwint. Łeb śruby to to na co zakładasz klucz, są przeróżne rodzaje łbów ale standardowo jest sześciokątnym o danej średnicy (standardowo śruba której szukasz M6 ma łeb sześciokąta o wysokości 13mm) Trzpień to pozostała część śruby na której jest gwint. Długość śruby mierzy się od łba (włącznie) do końca trzpienia. Długość samego gwintu
@dzban_owocowy: No okej, ale aby to zrozumieć musiałem wiedzieć co to jest gwint, trzpień oraz śruba i łeb jeszcze.

PS

Ja szukam M5 a nie M6. Wziąłem do sklepu śrubę oryginalną i przyłożyłem (bo mam dwie lampy takie, wziąłęm śrubę z drugiej)