texas-holdem
Ważne info

SpaceX znów zaskakuje – do FCC trafił wniosek o pozwolenie na lot orbitalny Starshipa 20. czerwca. Trzeba podkreślić, że będzie to start najpotężniejszej rakiety w historii ludzkości (i jednocześnie największego obiektu latającego, jaki kiedykolwiek został skonstruowany), aczkolwiek wciąż w wersji prototypowej.

Najbardziej zaskakująca w tym wniosku jest informacja, że booster SuperHeavy – wbrew temu, co wydawało mi się dość oczywiste, ale Musk znowu mnie wyprzedza w myśleniu i kpi z mojego asekuracyjnego podejścia – zostanie w tym locie planowo stracony i po wyniesieniu Starshipa spadnie do oceanu. Jak widać, utrata wielu Raptorów (prawdopodobnie SH będzie ich mieć mniej niż 20, zamiast docelowych 28, ponieważ Starship nie ma jeszcze docelowej wagi) nie rusza Muska, z czego należy chyba wyciągnąć wniosek, że przejście z konfiguracji testowej do produkcyjnej na tyle przyśpieszyło tempo dostaw nowych silników z fabryki, że zespół w Boca nie spodziewa się przestojów.

PS
Dokumentację podlinkował wyżej na tagu przez @Hopelessness
Tu więcej info: https://fcc.report/ELS/Space-Exploration-Technologies-Corp-SpaceX/0748-EX-ST-2021

#texasbocachica
#spacex
#kosmos
#technologia
+183
ewolucja_myszowatych
Jakie miejsce na Marsie wybralibyście na życie tak żeby mieć ładnie, czysto, dostęp do edukacji, paczkomatów itp.? (podaj współrzędne)

#kosmos #mieszkaniedeweloperskie #gospodarka #technologia #spacex #chinskiecuda #nieruchomosci #podroze
+10
kamien664
Galeria i ekran mi mega dużo baterii zużywa. Jak to naprawić? Xiaomi mi 10
#xiaomi #technologia #informatyka #kiciochpyta #android
bp-lukasz
◢ #ainews
Piąte już z kolei zestawienie. Powoli się rozkręcamy! Zapraszam do plusowania i obserwowania tagu

1. Dive into Deep Learning
https://d2l.ai/index.html
INFO: Chyba najlepsza na świecie książka dotycząca głębokiego uczenia maszynowego. Materiał jest baaardzo obszerny i kompleksowo opisuje wszystkie zagadnienia z tego obszaru. Dodatkowo cały kod jest dostępny w 3 różnych wersjach dla 3 najpopularniejszych bibliotek ML w Pythonie. A to wszystko za DARMO w postaci takiej interaktywnej dokumentacji

2. Deep Convolutional Q-Learning
https://vmayoral.github.io/robots,/ai,/deep/learning,/rl,/reinforcement/learning/2016/08/07/deep-convolutional-q-learning/
INFO: Konwolucyjne sieci neuronowe połączone z koncepcją uczenia ze wzmocnieniem. Prosta i ciekawa implementacja gry, krok po kroku :) Trochę rozwiewa chmury po teoretycznych lekturach w tym temacie

3. Siamese Networks
https://towardsdatascience.com/a-friendly-introduction-to-siamese-networks-85ab17522942
INFO: Sieci neuronowe, które kodują wejście oraz porównują zakodowaną informację z drugim zakodowanym elementem. Na podstawie różnicy zakodowanych informacji jesteśmy w stanie stwierdzić czy dwa zadane elementy pochodzą z tego samego źródła. Autor opisuje zastosowanie takich sieci przy badaniu czy podpis pochodzi od tego samego autora. Inni zaś stosują sieci syjamskie do autoryzacji twarzą :)

4. Hyperparameter tuning
https://www.jeremyjordan.me/hyperparameter-tuning/
INFO: Jeremy Jordan o metodach i technikach optymalizacji modelu uczenia maszynowego.

5. Gentle Introduction to NLP
https://towardsdatascience.com/a-gentle-introduction-to-natural-language-processing-e716ed3c0863
INFO: Uczenie maszynowe w procesowaniu tekstu. Może nie jest to jeszcze silnik od Translate Google, ale warto poczytać o podstawach zanim przejdzie się do mocniejszych tematów. Poruszane tematy to: czyszczenie danych, preprocessing, wektoryzacja tekstu oraz zbadanie sentymentu za pomocą prostych modeli uczenia maszynowego.

6. Wykres kołowy
https://miroslawmamczur.pl/017-wykres-kolowy-pie-chart/
INFO: Krótki wpis o wykresach kołowych i o tym dlaczego ich nie używać :)

7. Alpha Fold 2
https://www.deepmind.com/blog/article/alphafold-a-solution-to-a-50-year-old-grand-challenge-in-biology
INFO: Deep Mind nie robi sobie przerw i ciągnie dalej temat nierozwiązanego przez 50 lat problemu zwijania się białek. Rozwiązanie tego problemu pomaga w rozwoju wielu innych obszarów np. szybszego badania chorób albo tworzenia substancji do rozkładu odpadów plastikowych.

8. Which GPU is best for Machine Learning
https://timdettmers.com/2020/09/07/which-gpu-for-deep-learning/
INFO: Kompleksowa analiza mechanizmu działania różnych kart graficznych, ich zalet oraz wad. Autor przebadał wiele czynników, które powinny być brane pod uwagę podczas doboru GPU. Ja posiadam RTX3070 i działa bardzo dobrze, jednakże tak jak wspomniał autor, mogą być problemy z małą ilością pamięci :) (czego już doświadczyłem ucząc SRGAN). Świetny post, brawa dla autora

9. Must-have Chrome Extensions For Machine Learning Engineers And Data Scientists
https://pub.towardsai.net/must-have-chrome-extensions-for-machine-learning-engineers-and-data-scientists-5968bda69ee
INFO: Opis 4 dodatków do przeglądarki przydatnych dla osób zajmujących się sztuczną inteligencją. Mnie osobiście autor przekonał do zainstalowania wtyczki ‘Open in Colab’. Ciekawy też wydaje się ‘Instant Data Scraper’

#ainews ← Tag do obserwowania

#ainews, #sztucznainteligencja, #uczeniemaszynowe, #technologia #ciekawostki #artificialintelligence #bigdata #machinelearning #programista15k #datascience #python
+21
chrominancja
W komentarzach też możecie napisać czy doświadczacie emocji o których mówi termin doliny niesamowitości ale może z jakiegoś powodu zdjęcie, które dałam nie jest wystarczające.
#pytanie #ankieta #dolinaniesamowitosci #psychologia #technologia #cgi
+1
AdamWalenda
Pytanie? Buduje Polskie Porsche Cyberpunk. Co byście zainstalowali do takiego auta aby nawiązywało klimatem do gry? Chodzi mi o jakieś gadżety :)

#cyberpunk2077 #cyberpunk #porsche #samochody #motoryzacja #heheszki #ciekawostki #technologia #gadzety
+11
kopiret
Dzień dobry,

Mireczki i Mirabelki

https://expertnenagh.ie/whirlpool-powerclean-6th-sense-14-place-freestanding-dishwasher-i-s-s/

Czy znacie może jakaś fajną stronę z porównaniami zmywarek czy blog który rzetelnie porównuje produkty, może było gdzieś na mirko porównanie a nie zauważyłem przez ulepszenia białka (ciągle powtarzające się treści i niemoc w przewinieciu mirko blogu)

Szukam interesuje mnie zmywarka do 2000 zl max 2300 i nie mogę się rozeznać.

Chętnie posłucham kolegów z #uk albo #britain #szkocja bo to wasz codzienny chleb ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Szmieszkow nie było końca, ale chętnie poznam też zagraniczne marki #szwecja #niemcy itd.

Może być używana chętnie z gastronomii pewnie lepsze.

pokaż spoiler Proszę nie polecacie mi niczego z Amica


#cokupic #pyraniedoeksperta #rozowepaski #niebieskiepaski #zlewozmywak #technologia #porowananie #zmywarka
+1
PurePC_pl
Jaki smartfon kupić? Polecane smartfony na maj i czerwiec 2021. Urządzenia na każdą kieszeń, w każdej półce cenowej
Szukasz nowego telefonu? Chcesz komuś sprawić prezent? A może Twoje stare urządzenie odmawia posłuszeństwa? Nic prostszego, nawet jeśli nie znasz się na nowych technologiach! Wystarczy, że wiesz ile masz do wydania, a my resztę zrobimy za Ciebie. Wchodzisz tutaj, wybierasz interesujący Cie przedział cenowy i dostajesz różne, zwięźle opisane propozycje:
https://www.purepc.pl/jaki-smartfon-kupic-polecane-smartfony-na-maj-i-czerwiec-2021-urzadzenia-na-kazda-kieszen-w-kazdej-polce-cenowej

Znajdzie się coś zarówno w cenach do 300, jak i za ponad 4000 złotych. Mowa o smartfonach, ale i tradycyjnych klawiszowcach. Dodatkowo nie samym Androidem człowiek żyje...

#technologia #purepc #smartfon #telefony #android #apple
+3
Na_Czytniku_PL
W ofercie firmy Hanvon od pewnego czasu znajdziemy nowy produkt Hanvon 9701 Smart Office. Narzędzie do robienia elektronicznych notatek, edycji plików PDF i nanoszenia komentarzy w treści ebooków zostało wyposażone w 9.7-calowy wyświetlacz E Ink z warstwą WACOM. Poznaj jego zalety.

Odnośnik do artykułu: Nowe wielofunkcyjne narzędzie do robienia notatek

#ebook #czytajzwykopem #ksiazki #czytniki #literatura #technologia
#naczytniku <= tag do obserwowania/czarnolistowania
+1
PalNick
#ciekawscycom

Pierwsza rzecz zakupiona przez Internet? Marihuana!

Raport podsumowujący ankietę Global Drugs Survey z 2013 roku przyniósł niepokojące wieści o rosnącej skali handlu narkotykami w Internecie, co zaintrygowało wielu komentatorów. Co ciekawe – okazuje się, że pierwszą rzeczą kupioną oraz sprzedaną online była saszetka marihuany, a transakcja miała miejsce prawie 50 lat temu.

W książce Johna Markoffa z 2005 roku pt. “What the Dormouse Said: How the Sixties Counterculture Shaped the Personal Computer Industry” wyjawił, że pierwszą na świecie transakcją online była transakcja narkotykowa:

“W 1971 lub 1972 roku studenci Stanford korzystający z kont Arpanet w Laboratorium Sztucznej Inteligencji Uniwersytetu Stanford przeprowadzili transakcję handlową ze studentami z Massachussetts Institute of Technology. Przed erą Amazona, przed eBayem, przełomowym aktem handlu elektronicznego została transakcja narkotykowa. Młodzi ludzie skorzystali z sieci, aby po cichu zorganizować sprzedaż nieokreślonej ilości marihuany”.

Od tamtej chwili rozpoczęła się długa i dziwna podróż (jak ujęliby to muzycy grupy Grateful Dead), a narkomani, dzięki chemii, neurofarmakologii i telekomunikacji byli o kilka kroków przed stróżami prawa.

WIĘCEJ: http://ciekawscy.com/pierwsza-rzecz-zakupiona-przez-internet-marihuana/

#ciekawostki #narkotykizawszespoko #internet #technologia #historia #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu
+8
CiekawostkiHistoryczne
@CiekawostkiHistoryczne:

Rosyjski dowódca zapewne z nadzieją spoglądał w niebo, wypatrując zwiastuna przyszłego zwycięstwa. Nie miał to jednak być żaden orzeł ani błyskawica, a obiecana przez cara cudowna broń – aerostat bojowy – istny palec boży na wroga.

https://www.wykop.pl/link/6100501/wunderwaffe-pod-borodino-tajna-bron-rosjan-podczas-wojny-z-napoleonem/

Szkic sterowca dla cara Aleksandra I autorstwa Franza Leppicha. #technologia #lotnictwo #wojsko #technika #rosja
+4
fadeimageone
https://videocardz.com/newz/intel-12th-gen-core-alder-lake-s-now-rumored-to-launch-in-november
#intel #technologia #pcmasterrace #komputery #laptopy
Mam tylko nadzieję, że będzie jakikolwiek skok wydajnościowy, a nie skok na kasę (patrz gen11). ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W stajni AMD Stabilnie kolejna dawka loop BSOD. ( ͡° ͜ʖ ͡°) (SCSI)
imlmpe
◢ #unknownews

Powstrzymaj swoją radość i nie umawiaj się jeszcze z kolegami na piwo - dziś nie jest piątek! Publikuję zaległe zestawienie z ubiegłego tygodnia. Zapraszam do czytania :)

1) Jak Google testuje swój software?
https://dilushakumarage.medium.com/how-google-tests-software-b5b7b999ccfa
INFO: wiesz, czym jest 'Testing on the Toilet?', czy wykonywanie testów metodą klepsydry?

2) Jak tworzyć animacje z wykorzystaniem wzorów matematycznych? (film, 8 minut)
https://www.youtube.com/watch?v=BQvBq3K50u8
INFO: autor pokazuje jak w kilka minut z użyciem automatyzacji osiągnąć podobne rezultaty, jak zdolni matematycy osiągają w 2-3 tygodnie.

3) Dark - stwórz backend dla swojego serwisu bez frameworków, infrastruktury i deployowania czegokolwiek? Wyklikaj go w tym serwisie (film, 9 minut)
https://www.youtube.com/watch?v=QgimI2SnpTQ
INFO: linka do usługi znajdziesz w opisie pod filmem. Metoda programowania bardzo mi się spodobała :)

4) Jak działa algorytm "What3Words", do czego służy i jakie są z nim problemy?
https://cybergibbons.com/security-2/what3words-the-algorithm/
INFO: Czy wiesz, że każde miejsce na naszej planecie można dość jednoznacznie opisać za pomocą 3 słów? "//sesja.banknoty.ciekawie vs. //sprawa.rynkowa.bohater" - przypadek? nie sądzę! ;)

5) Używanie bazy SQLite na statycznych stronach internetowych (bez backendu)
https://phiresky.github.io/blog/2021/hosting-sqlite-databases-on-github-pages/
INFO: w praktyce, autor napisał implementację silnika SQLite w JS, ale nie wymaga on ściągania całej bazy danych na dysk (jako demo pokazuje operacje na bazie 650MB, generując tylko 1kb przesyłu danych). Aby dobrać się do źródeł biblioteki, kliknij link "sql.js".

6) Wszystko, co musisz wiedzieć o Bitcoincie. Tekst mocniej skupia się na walucie od strony inwestycyjnej niż technologicznej
https://learncryptocenter.com/knowhow/
INFO: o co chodzi w kryptowalutach, co to są cykle, jak czytać wykresy, jak obsługiwać giełdy i wiele innych. Bardzo rozbudowany tekst.

7) Squoosh - narzędzie do kompresji i zmiany wymiarów grafik z zachowaniem ich jakości
https://squoosh.app
INFO: obróbka fotek odbywa się offline, bez użycia backendu. Możesz pobawić się z przykładowymi grafikami, aby zobaczyć efekty.

8) Composerize - najprostsza metoda na stworzenie pliku dla Docker-compose na podstawie polecenia startowego dla dockera
https://github.com/magicmark/composerize
INFO: po prostu przed "docker run" dopisujesz "composerize" i masz gotowy plik z konfiguracją dla środowiska dockerowego

9) Mozilla uśmierciła projekt SEND do prostego udostępniania plików, ale... możesz postawić go sobie na własnym serwerze
https://github.com/timvisee/send
INFO: grupa programistów zachowała (dostępne niegdyś publicznie) kody źródłowe Senda i rozwija go jako samodzielnego forka oryginalnego projektu

10) Package.json vs Makefile - dlaczego w niektórych sytuacjach to drugie rozwiązanie może okazać się lepsze?
https://spin.atomicobject.com/2021/03/22/makefiles-vs-package-json-scripts/
INFO: autor pokazuje zalety używania Makefile w swoich projektach. Warto rzucić okiem. Może ktoś się przekona :)

11) Amazon EBS vs EFS vs S3 - co wybrać i czym to się różni?
https://dev.to/aws-builders/amazon-ebs-vs-efs-vs-s3-picking-the-best-aws-storage-option-2kdj
INFO: autor tłumaczy różnice między tymi trzeba rodzajami storage i podpowiada, kiedy należy zdecydować się, na który z nich

12) ReactJS + Gatsby + Prismic.io - jak postawić bloga na tym stacku?
https://www.rekinysukcesu.pl/blog/internet/jak-napisac-swoj-blog-przy-pomocy-frameworka-opartego-o-react-js
INFO: szczególnie zaciekawił mnie Prismic, bo nie znałem go do tej pory. Może to być ciekawe rozwiązanie dla ludzi chcących edytować statyczną stronę bez stawiania do niej backendu

13) Jak sprawnie działa poczta w USA? Ciekawy eksperyment wykonany na 100 listach.
https://www.wgbh.org/news/local-news/2021/04/23/we-mailed-100-letters-to-test-the-postal-service-we-did-not-get-speedy-delivery
INFO: wg standardów z USA, większość przesyłek powinna zostać dostarczona pocztą lotniczą w około 2-3 dni. Ile naprawdę to trwało i jak wiele listów zgubiono?

14) Signal uruchomił ciekawą kampanię reklamową na Facebooku - dostał za to bana
https://gizmodo.com/signal-tried-to-run-the-most-honest-facebook-ad-campaig-1846823457
INFO: kampania miała uświadamiać ludziom, jak wiele na ich temat wiedzą sieci społecznościowe i reklamodawcy

15) Pamiętasz serwis LiveLeak z szokującymi filmami i wypadkami? Właśnie przestał istnieć
https://techstartups.com/2021/05/05/liveleak-shuts-15-years-online/
INFO: serwis został zamknięty po 15 latach działalności.

16) Aplikacja online do tworzenia i generowania budżetów na różne okazje
https://planujwydatki.pl
INFO: aplikacja w pełni darmowa i polskiej produkcji. Warto rzucić okiem. Może komuś przypadnie do gustu.

17) Słyszałeś kiedyś o propagacji DNSów? Powiedzmy, że jest to nazwa umowna, bo propagacja tak naprawdę nie istnieje...
https://www.nslookup.io/blog/dns-propagation-does-not-exist/
INFO: lepszym określeniem byłoby tu zwykłe cachowanie DNSów

18) Kolekcja ciekawych i użytecznych jednolinijkowców dla fanów Linuksa
https://muhammadraza.me/2021/Oneliners/
INFO: najbardziej spodobało mi się zapisywanie wyników poleceń jako PNG. Ciekawy zamiennik dla screenshotów.

19) Garść ciekawych sztuczek w czystym HTML (bez użycia JS i CSS)
https://markodenic.com/html-tips/
INFO: jak wymusić pobieranie pliku pod linkiem zamiast jego otwarcia, Jak wymusić sprawdzanie pisowni w inpucie i kilkanaście innych

20) Ciekawy efekt fotograficzny, zdatny do uzyskania po lekkim przerobieniu obiektywu w aparacie (coś w stylu Bokeh)
https://petapixel.com/2018/08/02/this-guy-flipped-an-element-in-an-old-lens-and-got-magic-bokeh/
INFO: autor obraca jedną z soczewek, uzyskując zaskakujący i mocno 'photoshopowy' efekt na zdjęciu.

21) Praktyczne przykłady zastosowania natywnych zmiennych w CSS
https://ishadeed.com/article/practical-css-variables/
INFO: garść przykładów pokazujących, jak obyć się bez zewnętrznego softu do parametryzowania CSSa

22) Masz popularnego ostatnio TV Boxa "Smart TV X96", ale nie da się na nim oglądać Netflixa? Oto sposób jak to zmienić.
https://dev.to/ordigital/android-9-and-netflix-for-x96-w-1pon
INFO: tutorial pokazuje, jak wymienić Andorida 7, z którym sprzedawane jest to urządzenie na Androida 9, na którym Netflix rusza bez problemu.

23) Darmowa konferencja online na temat Docker/Kubernetes/Kontenery
https://architekturaikontenery.pl/
INFO: odbywa się 17 maja i trzeba się na nią jedynie zapisać na stronie.

24) Jak działa silnik spalinowy? Wyjaśnienie krok po kroku z wieloma animacjami i interaktywnymi demami
https://ciechanow.ski/internal-combustion-engine/
INFO: ekstremalnie proste wyjaśnienie każdego ze zjawisk zachodzących w silniku. Naprawdę przystępna forma prezentacji wiedzy.

25) Generator plików Readme do Githuba
https://readme.so
INFO: z listy po lewej wybierasz, co ma zawierać Twoje readme i uzupełniasz to w oknie po prawej. Kod generowany jest w Markdownie

26) Przegląd polskich Software Housów, które weszły na giełdę.
https://ppbit.pl/felieton/inwestycyjny-parkiet-bywa-sliski-czyli-akcje-software-houseow-dla-ciebie-i-bliskich/
INFO: opisy spółek są na max 2-3 zdania + wykres. Dane pochodzą z GPW oraz New Connect. Warto rzucić okiem na ostatnie wykresy - jak w Polsce rozwija się branża informatyczna, a jak branża gier komputerowych. Zaskakujące.

== LINKI TYLKO DLA PATRONÓW ==

27) Jak hostować swoje aplikacje/projekty za darmo lub w skrajnie niskich cenach?
https://uw7.org/un_609909c592531
INFO: lista rozwiązań oferujących tanie pakiety dla developerów i/lub Free Tier.

28) Ebook - 39 wyzwań przy budowie aplikacji mobilnych na dużą skalę (134 stronicowa książka chwilowo dostępna za darmo)
https://uw7.org/un_609909c04e636
INFO: aby pobrać ebooka, musisz zapisać się do newslettera. Otrzymasz wtedy kupon zniżkowy -100% na zakup książki w sklepie autora. Promocja trwa do końca maja.

29) Machine learning w Pythonie - the best of. Spis linków
https://uw7.org/un_609909b852efa
INFO: idealne zestawienie narzędzi i repozytoriów dla pasjonatów ML. Wszystko świetnie posortowane z informacją o jakości materiałów.

==
Chcesz, aby Twój link pojawił się tutaj?
Po prostu mi go zgłoś. To zupełnie NIC nie kosztuje - dodaję jednak tylko to, co mi przypadnie do gustu.
https://mrugalski.pl/suggest.html

Podobało się? Zalajkuj lub podaj dalej - thx.

************

[Obserwuj mnie na FB] - [Zostań patronem] - [Wersja RSS] - [Subskrybuj przez email] - [Grupa na Telegramie]

Tagi: #technologia #programowanie #ciekawostki #webdev #docker #linux
+155
MirkoVolt
Poznaj odświeżonego Re-Volta całkowicie za darmo!
Teraz możliwe są wyścigi dla 16 graczy jednocześnie!
Mnóstwo nowych tras i pojazdów do wypróbowania, a to nie koniec ponieważ gra jest ciągle rozwijana i posiada wielką społeczność!
Dołącz już dziś, turniej z nagrodami dla wszystkich chętnych już za miesiąc!
Więcej informacji, link do pobrania gry i porady na naszym discordzie:

https://discord.gg/uYEy6XpH2N

#gry #mirkovolt #staregry #retrogaming #technologia #grajzwykopem #revolt #pcmasterrace #gimbynieznajo
+7
Adwokat_Boga
W sobotę widziałem, jak mój 2-letni siostrzeniec, który jeszcze nic nie mówi, ze smoczkiem w gębie bierze tablet, włącza go i odpala sobie bajkę na YT. Przesunął też pionowo przy prawej krawędzi. Gurwa, ja nie mam pewności, co zrobiło 2-letnie dziecko. Pogłośniło sobie?

Zdjęcie z neta, a obrazek tak bardzo podobny.

#dzieci #patologiazmiasta #technologia #antynatalizm
+15
mrdrepl
#facebook #pytanie #bezpieczenstwo #security #technologia
Od jakiegoś czasu w dzienniku aktywności facebooka mam dziwne wpisy dotyczące polubień komentarzy. Problem w tym, że to nie są moje polubienia.
Normalnie podejrzewałbym włamanie, ale sprawdzałem zalogowane sesje, wylogowywałem wszystkie, zmieniałem hasło i problem ciągle występuje. Mam też włączone uwierzytelnianie dwuskładnikowe.
Kolejną rzeczą jest to, że komunikaty w tych wpisach nie pokrywają się z oryginalną aktywnością- normalnie komunikat brzmi X polubił komentarz Y, i wpis jest klikalny. W przypadku niezweryfikowanych aktywności jest to X lubi komentarz Y, wpisy nie są żadnym odnośnikiem, tylko zwykłym tekstem w którym nie mogę nawet kliknąć swojego ani tego drugiego nazwiska/nazwy strony.
Pisałem do Centrum Pomocy Facebooka już dwa razy, ale zero odzewu. Nie wiem już co z tym zrobić, bo z tego co pytałem to jestem jedyną osobą która ma taki problem.
Ktoś spotkał się z czymś takim? Może jakieś pomysły czym to może być spowodowane i co można z tym zrobić?
aptitude
Rany jaki fajny film właśnie obejrzałem produkcji Sony.
Jeżeli ktoś interesuje się #technologia, #apple i #humor to powinien obejrzeć: "The Mitchells Vs. The Machines" (ʘ‿ʘ)
Radio-Warroza
Kolejny polski skrót badań naukowych specjalnie dla Was. Zapraszam na opowieść pt.:

"Kał w żuwaczkach pszczół"

https://www.warroza.pl/2021/05/odchody-pszczoly.html

Przygotowywanie skrótów angielskojęzycznych publikacji popularno-naukowych na język polski wymaga poświęcenia sporo czasu oraz zaangażowania merytorycznego. Chcesz więcej? Wesprzyj: https://patronite.pl/RadioWarroza

#patronite #nauka #pszczoly #ekologia #technologia #owady #biologia #gruparatowaniapoziomu #radiowarroza #pszczelewiesci #pszczelarstwo
+4
qarmin
Hej,
Po niecałych dwóch miesiącach prac na około 30%, udało mi się stworzyć Czkawkę 3.1.0, która umożliwia znajdowanie i usuwanie duplikatów, podobnych obrazów, muzyki, zepsutych plików, dużych plików etc.

Zmiany:
- Wyczyszczenie pliku README i przerzucenie instrukcji do innych plików
- Naprawa błędu spowodowanego zbyt małą kolejką poleceń(bounded channel)
- Poprawa błędu uruchamiania Appimage(błąd zewnętrzny)
- Lepsze sortowanie wyników
- Sortowanie cache, który można teraz łatwo modyfikować rekordy
- Wycentrowanie wszystkich okien(niekiedy pojawiały się w rogach)
- Naprawa błędu z wykluczaniem plików na Windowsie
- Możliwość ustawienia minimalnej wielkości pliku zapisywanego do cache
- Dodanie ikony do snapów przez co teraz wyświetlają się w menu - właśnie przez to że użytkownicy nie widzieli ikony, większość osób dawała Czkawce ocenę 1/5 :(

Cena - Gratis (MIT)
System - Linux(Snap, Flatpak, binarki, Appimage, Repozytoria(tylko niektóre)), Mac(binarki), Windows(binarki)

Repozytorium - https://github.com/qarmin/czkawka
Pliki do pobrania - https://github.com/qarmin/czkawka/releases

#linux #mac #windows #czkawka #tworczoscwlasna #technologia
+7
AnimalMotherPL0
Resident Evil: Village to survival horror ale tylko z nazwy

Co nie zmienia faktu, że jest świetną grą. Ale po kolei.

Uff, ciężko będzie się przebić przez te wszystkie wykopowe afery, ale spróbujmy, może uda mi się uplasować gdzieś w szarym końcu gorących pomiędzy setną miniaturką z półnagą natsu a jakimś wylewem żali, że wykopekbordo śmiał zaruchać i zdradził swój przegrywowy lud xD
Ale do rzeczy.
W Resident Evil VII ostatni raz grałem jakoś rok temu i z tego co zapamiętałem, na normalnym poziomie trudności gra była... Normalna? Nie za prosta nie za trudna, po prostu odpowiednio zbalansowana. Chyba największą trudnością było odpowiednie gospodarowanie zasobami, gdyż miejsce w ekwipunku było bardzo ograniczone. Jeżeli nigdy nie mieliście z tą serią do czynienia, już wyjaśniam. W Residentach od czasów niepamiętnych mamy siatkę ekwipunku, do której trafia nasza broń, przedmioty i tak dalej. Każdy przedmiot zajmuje miejsce, przykładowo strzelba zajmuje trzy pola a granat jedno. Co ważne, przedmioty kluczowe fabularnie (np. potrzebne do rozwiązania zagadek) też zajmowały miejsce w ekwipunku, co zmuszało nas do decydowania co zostawimy w skrzyni lub wyrzucimy a co będzie nam potrzebne podczas dalszej rozgrywki.
https://i.imgur.com/vWECBjq.jpg
Residenty niejako wymuszały też rozsądne podejście do walki, bo gdy mieliśmy fantazję strzelać do wszystkiego co się rusza, dosyć szybko traciliśmy wszelkie zapasy amunicji. Tak się jednak składa, że RE8 robi na tym polu małą rewolucję.
Po pierwsze, przedmioty kluczowe nie zajmują już miejsca w ekwipunku, są w osobnej zakładce. To oznacza, że nie musimy biegać od skrzyni do skrzyni, by zmieniać ważne przedmioty, bo mamy je cały czas pod ręką, co pozwala skupić się na zagadkach. To akurat całkiem wygodne, to dla mnie na plus.
Mamy też znacznie więcej miejsca w ekwipunku na start i to już podoba mi się troszkę mniej. Jak w poprzednich odsłonach możemy kupić ulepszenie, które zwiększa ilość pól w wyposażeniu, i naturalnie na sam kupowałem te ulepszenia, ale pierwsze niemal w połowie gry. Do tego czasu ani razu nie udało mi się zapełnić ekwipunku, bardziej kupiłem to "z myślą na przyszłość", ale podejrzewam, że z podstawową ilością pól przejście gry też jest możliwe.
https://i.imgur.com/CQ4e8O5.jpg
Co ważne, amunicji w grze mamy naprawdę sporo, więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Ani razu, podkreślam ANI RAZU podczas rozgrywki nie zostałem jedynie z nożem, zawsze gdy poziom amunicji zaczynał robić się niebezpiecznie niski, ta momentalnie znajdowała się w jakiejś skrzyni lub byłem w stanie stworzyć ją z zebranych wcześniej zasobów.
Co warte podkreślenia, w RE8 strzelamy naprawdę sporo. To niestety osłabia poczucie strachu i zaszczucia, które tak mocno towarzyszyło mi w RE7 czy RE2 Remake, bo naturalnym jest, że boimy się trochę mniej, gdy nosimy przy sobie w pełni naładowanego Winchestera M1897 i możemy zdjąć każdego paskudnego skurwysyna, który nam się nawinie pod lufę. Stąd tytuł tego wpisu, słowo "horror" do RE8 pasuje, ale "survival"... Fabularnie? Jasne. Gameplayowo? Tu już nie jestem taki pewny.
https://i.imgur.com/DlFXKYv.gifv
Przypominam, to wszystko ma miejsce na normalnym poziomie trudności. Poziom "hard"... Ło panie, tu ktoś trochę przegiął. Naturalnie, ze względu na wczorajszą premierę ledwie ukończyłem grę na normalu, ale zaraz po zakończeniu z ciekawości zacząłem nową grę na poziomie hard i ja pierdolę, co to są za herezje. Początkowy etap w wiosce, gdzie atakowani jesteśmy przez wielu przeciwników jednocześnie przy względnie małej ilości amunicji jest po prostu przegięty. Może po prostu nie jestem jakimś wybitnie uzdolnionym graczem, ale mojej opinii brakuje jeszcze jednego poziomu trudności, coś pomiędzy normal a hard, coś, co zbalansowałoby rozgrywkę nieco bardziej. Ale to da się ogarnąć aktualizacją, więc raczej nie jest to jakiś straszliwy dramat.

Przejdźmy do przyjemniejszych rzeczy, mianowicie, klimat, który jest obłędny, coś jak połączenie obrzydliwego Resident Evil 7 i legendarnego już Residenta 4. Wioska jest po prostu niesamowita, według mnie to jedna z najlepszych i najbardziej klimatycznych lokacji w grach od... Pewnego czasu?
https://i.imgur.com/n5wXJty.jpg
Praktycznie wszystkie lokacje wypadają super, wystaczy wspomnieć zamek Dimitrescu, dom Beneviento czy twierdzę Heisenberga.
https://i.imgur.com/cy5B7w2.png
W ogóle w RE8 jest sporo "czwórki", ale nie na zasadzie, że "patrzcie, zrobiliśmy dokładnie tak jak kiedyś w czwórce, piejcie z radości" tylko coś bardziej na kształt puszczania oka do fanów serii czy jakichś mniejszych lub większych nawiązań. Warto też wspomnieć, że RE8 jest mniej straszne a bardziej... Intrygujące? Intensywne? Po prostu inaczej niż RE7 rozkłada akcenty "walka - straszenie", bo o ile siódemka starała się nas straszyć niemal przez całą rozgrywkę, tak ósemka intensywnie robi to na początku i później co jakiś czas do tego wraca. Tak przynajmniej ja to widzę.

Podsumowując, lokacje i klimat RE8 to chyba jego największa zaleta. Apropo największych...
Lady Dimitrescu jest po prostu fantastyczna. Intrygująca, czarująca oraz piękna, ale i trochę straszna.
https://i.imgur.com/rTPcIkV.png
Niestety, tylko trochę straszna. Podczas rozgrywki działa na zasadzie Mr X i Nemesisa, czyli krąży po zamku i rozpoczyna pościg gdy tylko nas zauważy. Problem w tym, że bardzo łatwo jej uciec i tylko w kilku oskryptowanych momentach jest naprawdę groźna. Co nie zmienia faktu, że nadal darzę ją gigantycznym (hehe, czaicie, śmieszny żart) uwielbieniem. Może nawet trochę za dużym.
https://i.imgur.com/o4xw89a.jpg
Oczywiście najlepszy milf w świecie gier komputerowych nie jest jedynym, ważnym przeciwnikiem, mamy też jej trzy córki i troje innych lordów (plus jedna, bardzo ważna osoba), ale musiałbym trochę spoilerować, więc musicie ich odkryć sami.
Chwała jednak Capcomowi za dopracowanie podstawowych przeciwników. Lycani, wilkołakopodobne stwory są szybkie i wytrzymałe, wymagają celności i kilku headshotów żeby je wykończyć. No i fajnie wyglądają.
https://i.imgur.com/2oV41ut.jpg
Mamy jeszcze kilka innych typów przeciwników, ale nie chcę wam spolerować, gdyż przykładowo podstawowi wrogowie w zamku mają całkiem interesujące "backstory".
W każdym bądź razie, przeciwnicy z RE8 na pewno sprawiają dużo lepsze wrażenie niż te chodzące gówna z zębami w RE7.
https://i.imgur.com/mUux8rB.png

Jeszcze o kwestiach technicznych. Jest naprawdę dobrze, grałem na Xboxie Series X z włączonym raytracingiem i gra wygląda ślicznie, ale chyba nie jest w żaden sposób rewolucyjna, raytracing też nie jest jakoś wyjątkowo intensywny, po prostu jest.
(film pochodzi z wersji PC, ale na nextgenowych konsolach efekt jest praktycznie ten sam)
https://i.imgur.com/DG7olSr.gifv
Gra wygląda lepiej na tle poprzednich odsłon napędzanych RE Engine, ale różnice nie są jakieś drastyczne. Co ważne, wydajność jest wzorowa, z włączonym raytracingiem (bez niego zapewne też) gra utrzymuje 60 klatek na sekundę, bez żadnych spadków czy spowolnień. Podobno przy raytracingu, 4K i HDR gra działa w stałych 45 klatkach, ale tego nie byłem w stanie zweryfikować. Tak czy inaczej, według najnowszych doniesień RE8 jest fantastycznie zoptymalizowany na każdej platformie. Nie to co pewna gra rozgrywająca się w pewnym nocnym mieście pewnego 2077 roku.
https://i.imgur.com/iRPtOoA.gifv

Największe jednak wrażenie robią na mnie ekrany ładowania i zapis gry. Te pierwsze trwają zazwyczaj jakieś 5 sekund, zapis gry przy maszynie do pisania zajmuje jakieś... Pół sekundy. Mam Series X od ponad miesiąca i czasy wczytywania gier nadal robią na mnie piorunujące wrażenie. Jeżeli jednak miałbym odpowiedzieć na pytanie: "Czy czuć, że Resident Evil VIII jest grą na nową generację konsol?" odpowiedziałbym, że chyba raczej nie, gdybym zobaczył gameplay z XSX/PS5 i ktoś powiedziałby mi, że to rozgrywka z Xboxa One X, to bym uwierzył. O. Ta gra wykorzystuje jakieś 20% procent potencjału i mocy sprzętu od Sony i Microsoftu, ale wiadomo, to międzygeneracyjna gra multiplatformowa, więc nie ma co narzekać, jest naprawdę bardzo dobrze.
No i potwierdziło się, nie ma oficjalnej polskiej wersji językowej, nie ma ani napisów ani dubbingu. Dziwna decyzja biorąc pod uwagę, obecność polskich napisów w poprzednich grach z serii. Mi to nie przeszkadza, ale pomyślałem, że warto o tym wspomnieć.

Podsumowując, jeżeli po prostu lubicie survival horrory i nowy Resident wydaje wam się interesujący, naprawdę polecam zagrać. Jeżeli jesteście weteranami serii, którzy uczą się rozkładu pomieszczeń na pamięć i robią jakieśtam inne rzeczy, które weterani serii pewnie robią, to szczerze mówiąc nie wiem, może powinniście poczekać na aktualizację z nieco wyższym poziomem trudności. A jeżeli po prostu chcecie dowiedzieć się o co ten cały raban z tą dużą babą, to musicie w to zagrać. Musicie.
https://i.imgur.com/7twoFVj.gifv

#20gierwykopka #gry #technologia #ps5 #ps4 #xboxone #xbox #xboxseriesx #gruparatowaniapoziomu #residentevil #komputery
+184
L3gion
Samsung wydawaj już tego Flipa 3 bo nie mogę się doczekać, jeśli faktycznie wycenią go na te 1100 dolców to spadnę z krzesła (ʘ‿ʘ)

https://www.gsmmaniak.pl/1225227/samsung-galaxy-z-flip-3-cena/

#telefony #smartfon #technologia #samsung
Adwokat_Boga
Jaki #smartfon najlepiej by się sprawdził do Instagrama jako narzędzia do marketingu?

Może nie najlepiej, bo nie dam 6k za smartfona, ale żeby była jakość i wygoda obsługi.

#smartfony #technologia #instagram #kiciochpyta #pytaniedoeksperta

#kiedystobylo #kiedystobylo #dzisniemaczasow #nostalgia #wincyjtagow
+1
bp-lukasz
◢ #ainews
Zapraszam na czwarte zestawienie najciekawszych linków ze świata sztucznej inteligencji

1. What is Reinforcement Learning
https://deepsense.ai/what-is-reinforcement-learning-the-complete-guide/
INFO: OpenAI za pomocą uczenia ze wzmocnieniem potrafiło pokonać najlepszego gracza w dotę ucząc sieć przez zaledwie 2 tygodnie. Koncepcja nie jest łatwa, ale zdecydowanie rozwiązuje jedne z najbardziej skomplikowanych problemów.

2. Why GIT is not enough for data science?
https://towardsdatascience.com/why-git-is-not-enough-for-data-science-7002995d9e16
INFO: Ciekawe spojrzenie na system kontroli wersji GIT pod kątem projektów data science. Autor pokazuje słabe strony GITa i o tym jak sobie z tym radzić.

3. Awesome python
https://github.com/vinta/awesome-python
INFO: Ogromna lista bibliotek, frameworków i źródeł dla języka Python. Wszystko posortowane w ramach kategorii takich jak przetwarzanie obrazu, przetwarzanie tekstu, algorytmy, struktury danych, wizualizacja danych…

4. What Robots need to Succeed
https://www.roboticsbusinessreview.com/opinion/what-robots-need-to-succeed-machine-learning-to-teach-effectively/
INFO: Roboty nie potrzebują już sztywnego programowania postępowania. Mogą uczyć się na własnych błędach. Jedyne czego potrzebują to funkcja celu.

5. The real value of a degree for aspiring data scientists
https://towardsdatascience.com/the-value-of-a-degree-for-aspiring-data-scientists-8c42a261e502
INFO: Czy stopień naukowy pomaga w pracy data sciencisty? Komentarz z perspektywy osoby z tytułem doktora

6. Introduction To Autoencoders
https://www.jeremyjordan.me/autoencoders/
INFO: Kiedy myślisz, że twojego dzieła sztuki nie da się podrobić i ktoś pokazuje Ci sposób działania autoenkoderów. Większość architektur do transferu stylu wykorzystuje ten mechanizm a sieci syjamskie (ang. Siamese Network) wykorzystują autoenkodowanie do autoryzacji twarzą.

7. Neural Nets for Generating Music
https://medium.com/artists-and-machine-intelligence/neural-nets-for-generating-music-f46dffac21c0
INFO: Świetny artykuł na temat zastosowania sieci rekurencyjnych do generowania muzyki. Wystarczy kilkadziesiąt sekund danych treningowych i dzisiejsze rozwiązania są w stanie naśladować każdy głos :)

9. Machine Learning on Mobile Phone:
https://heartbeat.fritz.ai/machine-learning-on-mobile-what-can-you-actually-do-with-it-8437fa782165
INFO: Wiedziałem, że moc telefonów wzrasta, ale że aż tak… Segmentacja obrazu na telefonie

10. The Metric System: How to Correctly Measure Your Model
https://towardsdatascience.com/the-metric-system-how-to-correctly-measure-your-model-17d3feaed6ab
INFO: Trochę o metrykach, czyli jak poprawnie mierzyć jakość i porównywać modele uczenia maszynowego
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Plusujcie, komentujcie i dajcie znać, czy ma to sens (✌ ゚ ∀ ゚)☞

#ainews ← Tag do obserwowania

#ainews, #sztucznainteligencja, #uczeniemaszynowe, #technologia #ciekawostki #artificialintelligence #bigdata #machinelearning #programista15k #datascience
+15
Vroobelek
Pojawił się projekt zmian w tzw. opłacie reprograficznej, która od roku 2022 obejmie także czytniki e-booków. Jeśli zmiany te wejdą w życie, wygląda na to, że czytniki podrożeją...

https://swiatczytnikow.pl/oplata-reprograficzna-obejmie-takze-czytniki-o-ile-podrozeja-i-czy-taka-oplata-ma-sens/

#kindle #technologia #podatki #swiatczytnikow #czytniki #ekonomia
+12
texas-holdem
Info:

– SN16 ma wykonać lot jeszcze w tym miesiącu;
– zgodnie z tym, co spekulowałem circa miesiąc temu, SN18 oraz SN19 zostaną anulowane (co do SN18 nie ma oficjalnego potwierdzenia jeszcze, ale wydaje się to bardzo prawdopodobne po sukcesie SN15, analogicznie jak zostały anulowane modele 12-14 po sukcesie lotu SN8);
powyższe oznacza, że jesteśmy zaledwie 2 starty przed próbą orbitalną i niedługo ujrzymy Starshipa Full Stack (btw, podoba mi się, jak pokerowa terminologia sprawdza się też idealnie w pisaniu o Starshipie, dzięki czemu mój nick pasuje do tagu coraz lepiej;)), w postaci SN20 na szczycie BN3 – będzie to niewątpliwie historyczne wydarzenie, a w dodatku istnieje szansa, że w tym samym miesiącu (lipiec) zobaczymy też synchroniczne lądowanie dwóch boosterów na barkach, po starcie Falcona Heavy, o ile nie zostanie on przesunięty;
– oczywiście, do przeprowadzenia próby orbitalnej konieczna jest też skończona wieża orbitalna, której konstrukcja jest wydarzeniem samym w sobie, z uwagi na plan przechwycenia lądującego SuperHeavy w locie;
– tag #texasbocachica zyskał nowy format informacji o najbliższych startach na belce (ta oczywiście jest aktualizowana na bieżąco, a terminy podawane są zawsze jako Nie Wcześniej Niż).

Większa "aktualizacja z Boca" pojawi się też niedługo w formie artykułu na Substack – bądź na bieżąco i subskrybuj, by otrzymywać moje artykuły w najbardziej czytelnej formie, bezpośrednio na maila.

___________________
Chcesz być na bieżąco z rozwojem programu marsjańskiego SpaceX oraz konstrukcją statku kolonizacyjnego Starship?
Obserwuj mój tag: #texasbocachica


Na belce tagu znajdziesz też link do moich artykułów na platformie Substack – przekazuję w nich, przystępnym językiem, kluczowe informacje o postępach prac nad Starshipem, a także rozwijam cykl edukacyjny, poświęcony naukowej stronie kolonizacji Układu Słonecznego w XXI wieku – tu pierwszy wpis cyklu, w którym obszernie wyjaśniam zagadnienie promieniowania kosmicznego oraz ryzyk z nim związanych.
Cz. II ww. artykułu, w której omawiać będę metody ochrony antyradiacyjnej astronautów w kontekście możliwości Starshipa, ukaże się wkrótce – jeśli nie chcesz jej przegapić, subskrybuj Substack lub obserwuj tag.

___________________

#spacex
#kosmos
#swiat
#technologia
#nauka
+103
1Lupa
Energia potrzebna do wykonania jednej transakcji.

#ekonomia #ekologia #energetyka #kryptowaluty #iota #technologia
+12
ChickenDriver
Czy ten router jest ok?
https://allegro.pl/oferta/router-bezprzewodowy-z-4g-tp-link-tl-mr6400-lte-10545878324

Używam obecnie gówno huaweia przenośnego i mam dość tego urządzenia. Zrywa połączenie i wgl.

Internet za pośrednictwem LTE - karta SIM dlatego zależy mi na tym, by router obsługiwał wejście SIM.

Polecicie coś w podobnych pieniądzach? (do 400 PLN ale najchętniej do 350).

#pytanie #pytaniedoeksperta #internet #komputery #technologia
motohigh
Genesis w Europie potwierdzony. Stanie się to już latem tego roku

Wreszcie zostało to oficjalnie potwierdzone przez samego producenta. Genesis w Europie pojawi się już latem bieżącego roku, kiedy to koreańska marka premium zaprezentuje dedykowany na rynek europejski model.

#motoryzacja #genesis #hyundai #europa #ciekawostki #technologia #korea
+7
Radio-Warroza
Bielce versus Gaudi.
Jedno na pewno jest wytworem pomysłu w głowie oraz jego planowej realizacji przez owładniętego swoim celem ludzkiego architekta.
Czy drugie może być wytworem milionów architektonicznych pomysłów termicich działających wedle zasad planowania inteligencji roju?

Ten wątek z filozofii przyrody rozważamy w trzeciej części Trylogii o Bielcach - Cywilizacji termitów?
https://www.warroza.pl/2021/05/trylogia-o-bielcach-cywilizacja-termitow.html

Wesprzyj działalność na: https://patronite.pl/RadioWarroza

#patronite #radiowarroza #polskipodcast #gruparatowaniapoziomu #liganauki #filozofia #architektura #technologia #przyroda #ewolucja
+10
ETM97200
Przed chwilą na stronach wydawanego w Polsce miesięcznika „Press” uzurpującego sobie prawo do oceniania polskiego dziennikarstwa.
Pamiętam jak żebrali jakiś czas temu by im odnowić redkacje po tam małym pożarze. Ja wam dam. Jest tyle hostingów z serwerami w Polsce, tutaj płacących podatki.

#press #prasa #poznan #dziennikarstwo #skworz #technologia #komputery #internet #stronainternetowa
motohigh
Amsterdam zakazał reklamy samochodów spalinowych na stacjach metra

Dokąd jeszcze doprowadzi promocja elektromobilności? Władze Amsterdamu właśnie zakazały reklam produktów powstających z paliw kopalnych oraz pojazdów napędzanych paliwami kopalnymi. Na razie na należących do siebie stacjach metra, ale Holendrzy mają już kolejne plany.

#swiat #motoryzacja #nauka #technologia #ekologia #holandia
+5
LuckyStrike
Nasza wizyta w chińskiej fabryce maszyn do produkcji słomek z papieru. Więcej zdjęć tutaj
#maszynyboners #technologia
+2
Na_Czytniku_PL
Nagrywanie plików audio w czasie spotkań i wykładów, zarządzanie nimi w aplikacji do robienia notatek, przypisywanie ich do warstw graficznych, porządkowanie i usuwanie? Po najnowszej aktualizacji oprogramowania czytników Onyx Boox stało się to możliwe. Przekonaj się, jak nagrywać notatki dźwiękowe na wielofunkcyjnym czytniku ebooków.

Odnośnik do poradnika: Nagrywanie notatek audio na czytnikach Onyx Boox

#ebook #czytajzwykopem #ksiazki #czytniki #android #technologia
#naczytniku <= tag do obserwowania/czarnolistowania
+5
ZawzietyRobaczek
#pornhub #pornopani #porno #technologia #vr Mireczki.. kolega sobie kupił google VR, wszedl na jakieś porno 360 + 3D + 120 fps i mówi ze przestaje szukać baby :D tylko zakłada konto premium na PH zeby miec materialy 8k xD +4
saakaszi
Tymczasem na lurkerze ( ͡º ͜ʖ͡º)
pożyczone od @bacaa90

#neuropa #bekazprawakow #bekazkatoli #technologia #nauka #ciekawostki #heheszki
+130
gsmfon
Witajcie, który telefon najlepiej wybrać? Używany Huawei P30 czy nowy POCO X3 Pro czy redmi note 10 pro?

Zależy mi na płynnych grach (mam aż 2) i jakości (zdjęć/wideo)

#telefony #smartfon #ankieta #technologia #elektronika #zakupy
fadeimageone
nowe GUI #spotify #windows10 ( ͡° ͜ʖ ͡°) #technologia
fadeimageone
nowe GUI #spotify #windows10 ( ͡° ͜ʖ ͡°) #technologia
LukaszLamza
Czytamy naturę #95 | Dlaczego jesteś głodny? - Ogon ciemnej materii - Nadmuchiwane origami

Wprost: https://www.youtube.com/watch?v=czVE9OYY0fo
Znalezicho: https://www.wykop.pl/link/6087729/czytamy-95-dlaczego-jestes-glodny-ogon-ciemnej-materii-nadmuchiwane-origami/

W 95. odcinku "Czytamy naturę" będzie mowa o:

1) 01:03 badaniach nad tym, co sprawia, że czujemy głód i po czym poznać, ile zjemy w ciągu najbliższych 24 godzin;
2) 11:29 ogonie ciemnej materii, który ciągnie się za Wielkim Obłokiem Magellana;
3) 18:18 tworzeniu nadmuchiwanych struktur o dowolnym kształcie inspirowanym origami.

Źródła:
1) Wyatt, P., Berry, S. E., Finlayson, G., O’Driscoll, R., Hadjigeorgiou, G., Drew, D. A., ... & Valdes, A. M. (2021). Postprandial glycaemic dips predict appetite and energy intake in healthy individuals. Nature Metabolism, 1-7; https://www.nature.com/articles/s42255-021-00383-x
2) Conroy, C., Naidu, R. P., Garavito-Camargo, N., Besla, G., Zaritsky, D., Bonaca, A., & Johnson, B. D. (2021). All-sky dynamical response of the Galactic halo to the Large Magellanic Cloud. Nature, 592(7855), 534-536; https://www.nature.com/articles/s41586-021-03385-7
3) Melancon, D., Gorissen, B., García-Mora, C. J., Hoberman, C., & Bertoldi, K. (2021). Multistable inflatable origami structures at the metre scale. Nature, 592(7855), 545-550; https://www.nature.com/articles/s41586-021-03407-4

#nauka #astronomia #kosmos #technologia #odchudzanie #dieta #conowegownejczer
+87
wygolony_libek-97
Krzywa w pewnym przybliżeniu oddająca przemiany ludzkiej percepcji i zmiany w codziennym życiu spowodowane postępem cywilizacyjnym oraz rozwojem naukowo-technicznym w funkcji upływu wieków od czasów (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■) hmmm...wynalezienia druku (ʘ‿ʘ). Oczywiście przed przesunięciem jej względem osi 0x ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

#rozkminy #futurologia #technologia #technika #cywilizacja #cybernetyka #postep #postmodernizm #futurystyka
Fix
#statki #technologia #ocean #gif Floating Instrument Platform (FLIP) to wyjątkowy oceanograficzny statek badawczy należący do Biura Badań Marynarki Wojennej (ONR) i obsługiwany przez Laboratorium Fizyki Morskiej Instytutu Oceanograficznego Scripps. +2
Meissner
Amoniak jako forma magazynowania energii - Znalezisko

Jedną z głównych wad energii elektrycznej jest to, że stosunkowo trudno zmagazynować ją na dużą skalę. Ma to szczególne znaczenie przy aktualnym rozwoju odnawialnych źródeł energii. Między innymi z tego powodu rozwija się technologie wodorowe, które mogłyby rozwiązać wiele problemów wynikających z niestabilności fotowoltaiki czy elektrowni wiatrowych. Natomiast warto też zwrócić uwagę na możliwość dalszego wykorzystania wodoru i magazynowania energii w postaci amoniaku.

Uzyskiwanie amoniaku

Amoniak mógłby być wytwarzany w reakcji chemicznej nazywanej syntezą Habera-Boscha. Polega ona na łączeniu azotu i wodoru do amoniaku (NH3). Rekcja ta jest bardzo dobrze opanowania w przemyśle chemicznych, ponieważ odpowiada za 90% produkcji światowej amoniaku.

Kluczową rolę w produkcji amoniaku miałby tak zwany zielony wodór. Wodór powstawałby w elektrolizerze, czyli urządzeniu rozkładającym wodę na wodór i tlen przy użyciu energii elektrycznej. Natomiast sama energia do uzyskania tych pierwiastków byłaby uzyskiwana z elektrowni opartych na odnawialnych źródeł energii jak na przykład farm fotowoltaicznych czy też farm wiatrowych. Z kolei azot mógłby być uzyskiwany jego poprzez bezpośrednią separację z powietrza.

Wykorzystanie amoniaku

Amoniak można wykorzystywać do magazynowania energii, a następnie do jej odzyskania w postaci energii elektrycznej. Co więcej, wyprodukowany amoniak mógłby służyć nie tylko celom energetycznym, ale mógłby być również zastosowany jako nawóz rolniczy.

Energię zmagazynowaną w amoniaku można byłoby odzyskać przy pomocy ogniw paliwowych bądź reakcji spalania. Podczas spalania amoniaku nie dochodzi do emisji dwutlenku węgla, ponieważ wytwarzane są tylko azot oraz woda. Ponadto amoniak można współspalać razem z węglem w klasycznych elektrowniach cieplnych w celu zmniejszenia użycia węgla, a co za tym idzie zmniejszenia opłat wynikających z certyfikatów emisji dwutlenku węgla.

Wśród zalet tej technologii można wymienić między innymi to, że pozwala magazynować energię z niestabilnych odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna czy wiatrowa. Ponadto magazynowanie energii w postaci amoniaku wiele trudności, które wiążą się z magazynowaniem wodoru w jego bezpośredniej formie.

Warto zaznaczyć, że amoniak wymaga odpowiedniego magazynowania ze względu, że jest związkiem trującym i łatwopalnym. Przy nieodpowiednim produkcji, czy magazynowaniu może dojść do awarii lub katastrof wynikających z jego zapłonu. Ponadto, mimo że głównymi produktami reakcji spalania amoniaku są azot i para wodna, to w pewnym stopniu powstają też szkodliwe tlenki azotu, które muszą być odpowiednio wychwytywane.

Perspektywy zastosowania

Technologia wykorzystania amoniaku jako paliwa jest szczególnie rozwijana w Azji i krajach skandynawskich. Badania nad instalacjami energetycznymi wykorzystującymi amoniak mają miejsce w Japonii, gdzie są prowadzone przez firmę Mitsubishi oraz JGC. Ciekawie wygląda również perspektywa zastosowania amoniaku w transporcie morskim, gdzie mógłby wyeliminować emisję dwutlenku węgla ze spalania paliw ropopochodnych. Pomysł ten jest między innymi rozwijany przez firmę A.P. Møller-Mærsk, która jest jedną z największych spółek zajmującą się wodnym transportem kontenerowym. Badania nad tego typu napędem prowadzi również koreańska firma Daewoo Shipbuilding.

Warto zainteresować się tą technologią ze względu na jej predyspozycje do zastosowania w polskich warunkach. Polska dysponuje odpowiednim zapleczem technicznych do tego rodzaju instalacji w postaci Zakładów Azotowych „Puławy”, które już obecnie wytwarzają amoniak przy zastosowaniu syntezy Habera-Boscha. Obecnie wodór wykorzystywany w tej reakcji jest wytwarzany z metanu. Jednak w przyszłości, przy szybkim rozwoju energetyki opartej na odnawialnych źródłach energii amoniak mógłby być już uzyskiwany w bardziej ekologiczny sposób. Ponadto technologia ta mogłaby pomóc na zmniejszenie śladu węglowego w elektrowniach węglowych, poprzez wykorzystanie amoniaku przy współspalaniu go z węglem.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

OFF-TOP

Przez jakiś czas pod moim tagiem #electromeissner publikowałem popularnonaukowe mini artykuły związane z elektrotechniką. Chcę odświeżyć moje hobby i poświęcić więcej czasu na blogowanie. W związku z tym założyłem blog pod nazwą „Notes Elektrotechnika”. Jeżeli jesteście dalej zainteresowani taką tematyką, zapraszam do śledzenia tego minibloga, mojej strony internetowej oraz strony na facebooku.

W związku z tym postem chciałem również prosić o "wykopanie" tego artykułu - jeżeli Ci się spodobał.

Link do znaleziska: https://www.wykop.pl/link/6086711

Bezpośredni link do artykułu: https://noteselektrotechnika.eu/?p=455

#electromeissner – podoba Ci się obserwuj, nie podoba czarnolistuj ;)

#energetyka #technologia #inzynieria #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #chemia #oze #gospodarka #nauka #nowetechnologie
+24
RETROWIRUS
Komercyjny kosmos - [Astronarium]
https://www.wykop.pl/link/6086681/komercyjny-kosmos-astronarium/
Rakiety wysyłane w kosmos przez prywatne firmy, tysiące satelitów świadczących usługi dostępne dla każdego, a w końcu załogowe loty na pokładzie komercyjnych statków kosmicznych. To wszystko zwiastuny nadejścia nowej ery w eksploracji kosmosu. Ery, która może być zdominowana przez prywatne inicjatywy. W tym programie pokażemy jak może ona wyglądać.

#kosmos #technologia #nasa #spacex #gruparatowaniapoziomu #astronarium
+8
Fix
#samoloty #technologia #lotnisko #gif #usa „Największy (pod względem rozpiętości skrzydeł, 116 metrów) samolot na świecie” Roc amerykańskiej firmy Stratolaunch pomyślnie zakończył drugi lot testowy.
Stratolaunch leciał ponad trzy godziny na wysokości 4,3 km (to mniej niż lot w 2019 roku, ale czterdzieści minut dłużej)
+2
AnimalMotherPL0
Ciekawe detale dotyczące broni w grach cz.3

Witam w majówkowej edycji ciekawych detali. Nie wiem czy zauważyliście, ale "ciekawe detale" dodaję tak mniej więcej co trzy miesiące. Proces tworzenia tych wpisów wygląda mniej więcej tak: Przez dwa i pół miesiąca leżę a później dochodzę do wniosku, że w sumie to "ciekawe detale" były dosyć dawno temu, więc dalej leżę a za pisanie detali biorę się w tym samym tygodniu, w którym ostatecznie je publikuję. Okropnie czasochłonne zajęcie, rozumiecie o co chodzi.
Oprócz leżenia czasami wykonuję też inne czynności, szczególnie gdy robi się cieplej. Jako, że właśnie robi się cieplej, wszelakie wpisy mogą teraz pojawiać się trochę rzadziej. A teraz zapraszam.

Rising Storm 2: Vietnam to kapitalny shooter i co chyba (dla mnie) najważniejsze, reprezentant wyjątkowo ostatnio nielicznego grona gier osadzonych podczas wojny wietnamskiej.
Jak przystało na Tripware Interactive (goście od Red Orchestra), broń odwzorowana jest naprawdę wybornie. Na początek M16A1.
https://i.imgur.com/GAsAsz6.jpg
Wersję A1 możemy zidentyfikować po tłumiku płomienia typu "birdcage" i przycisku foward assist.
https://i.imgur.com/T7CHNMY.jpg
Prawa strona broni podczas rozgrywki jest praktycznie niewidoczna, ale znajduje się tam pełny "magazine fence", który charakteryzował M16A1.
https://i.imgur.com/QWf1iIc.jpg
To akurat nie jest jakiś szczególny wyczyn, większość gier osadzonych w wietnamie pamięta o tych detalach, znacznie ciekawszy jest inny, na pierwszy rzut oka nic nie znaczący szczegół dotyczący amunicji.
Jeżeli gracie w RS2 być może zastanawiało was, dlaczego pomimo użycia dwudziestonabojowych magazynków, M16 w RS2 ma w magazynku osiemnaście sztuk amunicji. To nie żaden błąd czy przeoczenie, to celowy zabieg. Podczas używania wczesnych wersji M16 (oznaczonych jako Colt 601, 602 a później XM16E1) ładowanie dwóch naboi mniej było całkiem powszechną cechą.
https://i.imgur.com/ZfvGVC5.jpg
Przy ładowaniu magazynków do pełna, sprężyna zużywała się znacznie szybciej, co po jakimś czasie mogło powodować problemy z podawaniem amunicji.
Późniejsze magazynki zostały nieco udoskonalone i sprężyny zużywały się wolniej (szczególnie w magazynkach trzydziestonabojowych), ale spora liczba żołnierzy załapała nawyk i używała tego patentu do końca wojny.
https://i.imgur.com/8Dhq1Sd.jpg
Właściwie, całkiem sporo osób robi to do dziś, bo to po prostu pozwala magazynkom "pożyć" nieco dłużej.
Warto wspomnieć, że pierwsze wersje M16 trapione były przez koszmarną liczbę zacięć, ale wczesne wersje tej broni to temat na osobny, naprawdę obszerny wpis, więc w wielkim skrócie nadmienię tylko, że zmiana prochu w amunicji i udoskonalenia wprowadzone w wersji A1 wyeliminowały zdecydowaną większość problemów.

Muszę wam się do czego przyznać. Ostatnio sporo gram w Battlefielda V i zacząłem patrzeć na niego dużo przychylniej. Jasne, nadal jestem świadom jego problemów, ale... Są jakby mniej denerwujące niż wcześniej.
Gdy gra nie dostaje już żadnej nowej zawartości, obrzucanie w myślach deweloperów przeróżnymi skurwysynami, jebańcami i innymi wyrazami powszechnie uważanymi za wulgarne (odnosząc się do fatalnego wsparcia live service), przestało być dla mnie priorytetem, łatwiej mi teraz skupić się na samej, czystej i nieskrępowanej rozgrywce. I w zasadzie, mechanicznie, BFV to lekko podrasowany, stary dobry battlefield z nutką kretyńskich skinów, tragicznych postaci elitarnych i obrzydliwych malowań twarzy. Gra jednak częściowo odkupiła swoje winy na tym polu, gdyż podczas ostatnich aktualizacji BFV dostał sporą porcję realistycznych skórek, jak choćby długo oczekiwany standardowy, brązowy mundur brytyjskiej piechoty.
https://i.imgur.com/Lv9XneU.jpg
Ale nie o wirtualnych mundurach dziś mowa a o wirtualnej broni.
No więc kiedyś był sobie taki szwedzki karabin samopowtarzalny o nazwie Automatgevär M/42, (znany też jako Ljungman M/42 lub AG M/42) niezbyt popularny (głównie z uwagi na znikomy udział Szwecji podczas WWII), ale dosyć mocno ceniony wśród znawców tematu.
https://i.imgur.com/Rsyffwz.jpg
Karabin ten dzieli pewien interesujący szczegół z legendarnym M1 Garand, mianowicie, podobnie jak Garand, M/42 lubi sobie czasami zmiażdżyć czyjeś palce.
https://i.imgur.com/yQWCl6J.gifv

Z uwagi na system bezpośredniego doprowadzania gazów prochowych na suwadło, przeładowanie jest dosyć pokraczne. Broń po ostatnim naboju blokuje zamek w tylnym położeniu, podobnie jak wspominany Garand czy choćby Gewehr 43, ale procedura odciągnięcia czy zrzucenia zamka wygląda zupełnie inaczej. M/42 nie posiada klasycznej dźwigni przeładowania, jest nią osłona z tyłu, posiadająca swojego rodzaju hak, zaczepiający się o zamek. Jak to dokładnie działa? Uff, spróbuję wam to jakoś wyjaśnić.
https://i.imgur.com/vyDDJ2F.jpg
Gdy broń zablokuje zamek w tylnym położeniu, należy złapać za te dwie wypustki po bokach osłony, lekko popchnąć ją do przodu i pociągnąć maksymalnie do tyłu. Wtedy zamek zostaje zwolniony i wraca na swoje miejsce, broń jest gotowa do strzału.
https://i.imgur.com/cLwfJIw.gifv
Problem w tym, że pomimo faktu, iż AG M/42 posiadał odłączany pudełkowy magazynek, najczęściej ładowany był przy użyciu dwóch łódek amunicyjnych po pięć naboi. Dlaczego?
https://i.imgur.com/0HDBUjc.gifv
Gdy podczas ładowania amunicji niechcący (jeżeli nie mamy doświadczenia z M/42 to jest to zdarzenie wysoce prawdopodobne) dopchniemy tą osłonę maksymalnie do tyłu... Cóż, mamy tak trochę przejebane.
Będąc nieco bardziej precyzyjnym, "mamy przejebane" oznacza, że zamek zostanie zwolniony a napięta sprężyna z dużą siłą popchnie go do przodu przytrzaskując nam palce.
https://i.imgur.com/UOhkZv9.gifv
I o ile Garand w przypadku przycięcia palca zapewni nam siniaka albo w najgorszym wypadku jakieś rozcięcie, M/42 może przeciąć nam palec. Nie przetnie kości, ale siła jest tak duża, że najpewniej zatrzyma się dopiero właśnie na niej.
Da się jednak temu zapobiec, co uwzględniono właśnie w Battlefieldzie. Nasza postać przed złapaniem za osłonę przytomnie przestawia małą dźwigienkę z lewej strony na prawą i dopiero wtedy ochoczo zabiera się za ładowanie amunicji. Ta dźwigienka to blokada, która nie pozwala docisnąć osłony do końca a co za tym idzie, nie pozwala zrzucić zamka. Dopiero po załadowaniu amunicji, bohater odblokowuje broń i zrzuca zamek, nie narażając się na ujebanie palców.
https://i.imgur.com/o4KZ9DB.gifv
Animacja jest dynamiczna, ale bardzo szczegółowa, jeśli chcemy zachować pełną sprawność palców, właśnie tak powinno się M/42 przeładowywać.

Ale wiecie co? Powróćmy do Rising Storm, dobrze?
https://i.imgur.com/ahtMiqS.gifv
Teraz dla odmiany zajmiemy się karabinem M14.
https://i.imgur.com/G7kM5rs.jpg
Podobnie jak M16, konstrukcja wywodzącą się z legendarnego Garanda też miała swoje problemy, ale ponownie skupię się na kwestii magazynków i ładowania amunicji. Bo czemu by nie?
M14 posiada standardowy, wymienny pudełkowy magazynek, co jednak interesujące, można go ładować łódkami amunicyjnymi, podobnie jak w FN FAL. Początkowo, najważniejsi wojskowi (u nas chyba mówi się na nich beton) uznali, że M14 powinno być ładowane tylko za pomocą łódek a odczepiany magazynek, powinien być używany jak stały.
Na szczęście, ktoś w niewyobrażalnym przypływie mądrości uznał, że to chyba kiepski pomysł (pomimo teoretycznie większego zapasu amunicji), szczególnie biorąc pod uwagę, że ładowanie łódek do M14 jest trudne i niewygodne, a wymiana całego magazynka znacznie przyspieszy proces przeładowania.
https://i.imgur.com/VreKmi8.gifv
Ponownie, opisałem to w dużym uproszczeniu, podejście do magazynków w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku było zupełnie inne niż teraz (choćby dlatego, że magazynki początkowo miały być jednorazowe), ale to też temat na inny wpis. Chyba całkiem ciekawy swoją drogą.
Wracając do gry, M14 ładować możemy łódkami. To już, to była cała ciekawostka. Tak po prostu, całkiem przyjemny szczegół, którego brakuje w innych grach.
https://i.imgur.com/OKNRdp4.gifv

Black Ops Cold War stało się jedną z moich najbardziej znienawidzonych produkcji ever. Początkowo całkiem przyjemna, nieco bardziej arcade'owa niż w Modern Warfare rozgrywka współgrała z fajnym klimatem zimnej wojny i kolorowych lat osiemdziesiątych. Niestety, wszystko to zostało zniweczone przez niesamowicie cudaczne skiny broni i operatorów, masę błędów i kurewsko nachalną promocję gry poprzez wciskanie jej na siłę do Modern Warfare, robiąc z niej niemal interaktywną reklamę Cold War. Potrójne tfu na Activision.
Czego jednak Black Ops Cold War odmówić nie mogę, to naprawdę fajna kampania dla jednego gracza, w kilku miejscach dosyć zaskakująca zarówno pod względem fabularnym jak i gameplayowym, ja bawiłem się naprawę przednio. No i Wietnam, jak już się pewnie domyślacie, jeżeli jakaś gra zawiera etap lub w całości rozgrywa się podczas wojny w wietnamie, ma ode mnie na start +30 punktów. Cold War dostaje kolejne +80 punktów za "Magic Carpet Ride" od Steppenwolf w pierwszej wietnamskiej misji.
https://i.imgur.com/xra1oSh.gifv
Do czego jednak zmierzam? Otóż AK, które możemy podnieść w tych misjach, różnią się od tych z pozostałych etapów gry.
https://i.imgur.com/9wtUasl.jpg
Jeżeli dobrze się przyjrzycie, możecie zauważyć, że wietnamskie AK mają pełną, okrągłą osłonę muszki, gładką pokrywę zamka, nieco inny magazynek i ramową kolbę. Te cechy (oprócz magazynka, to po prostu wczesne, rosyjskie magazynki typu "slab") charakteryzują chińską kopię AK, czyli Norinco Type 56.
https://i.imgur.com/kkJ4zAr.jpg
I faktycznie, Chiny podczas wojny dostarczały wietnamczykom z północy właśnie ten model broni. Type 56 występuje tylko w etapach rozgrywających się podczas wojny w wietnamie, więc punkt za dokładność.
Ale przecież nie może być za dobrze, to w końcu Treyarch. Charakterystyczna ramowa kolba jest anachronistyczna, pojawiła się dopiero w kolejnej wersji tej broni, Type 56-2, opracowanym po wojnie, w roku 1980.
https://i.imgur.com/inoaVfp.jpg

Okej, dawno nie było Rising Storm (dzisiaj taka trochę "risingstormowa" edycja, jakoś tak mi wyszło) Karabin wyborowy XM21. Mówi wam to coś? A może M21 brzmi bardziej znajomo? Jeżeli nadal nic wam nie świta, to w dużym uproszczeniu uznajmy, że XM21 to prototypowa wersja M21, które to jest snajperską/wyborową wersją M14.
https://i.imgur.com/XUjszeE.jpg
Jak zapewne wiecie, M14 to broń samopowtarzalna (z trybem automatycznym, którego nikt nie używał, bo rozrzut był olbrzymi), więc jeżeli gracie w RS2, przypuszczam, że może was zastanawiać dlaczego wytłumiony XM21 działa w trybie "bolt-action" wymagając przeładowania po każdym strzale.
https://i.imgur.com/e3T6eTl.gifv
Opcje są dwie. Pierwsza jest taka, że broń strzela amunicją poddźwiękową. Amunicja ta jest sporo cichsza (nie emituje naddzwiękowej fali uderzeniowej, tego charakterystycznego trzasku) ale i słabsza od konwencjonalnej amunicji naddźwiękowej, przez co "nie ma siły" wykonać pełnego cyklu zamka, dlatego każdy kolejny nabój musi zostać wprowadzony manualnie.
Druga jest taka, że użytkownik zmodyfikował (czy właściwie usunął) układ gazowy, żeby wyciszyć broń najbardziej jak to tylko możliwe, robiąc to kosztem działania broni w trybie "semi-auto".
Obie opcje są możliwe, obie były w Wietnamie stosowane, ale z uwagi na dosyć dużą ingerencję w broń przy opcji numer dwa, uważam, że bardziej prawdopodobna jest opcja z amunicją poddźwiękową. Czy ma to jakieś większe znaczenie w rozgrywce? No nie. Czy to ciekawy detal? No chyba tak.

A na koniec zabieram was w rejs.
https://i.imgur.com/Ovyfc2i.gifv

Dziękuję za przeczytanie, udanej majówki, wesołego grillowania, nie ma to jak lato, cieplutko, ptaszki śpiewają, browarka na dworze można napić się, no nie Kaziu?
Trzymajcie się, papa ❤️❤️❤️❤️

Tag do obserwowania wpisów o błędach: #bledywgrach

Poprzednie wpisy których nie ma na tagu:
- część 1: https://www.wykop.pl/wpis/49741999
- część 2: https://www.wykop.pl/wpis/49786271
- część 3 :https://www.wykop.pl/wpis/49883897
- część 4: https://www.wykop.pl/wpis/50027017

#20gierwykopka #gry #xboxone #ps4 #xboxseriesx #ps5 #konsole #technologia #gruparatowaniapoziomu #bron #komputery #strzelectwo #militaria #battlefield #callofduty
+218
Pokaż następne