Wpis z mikrobloga

Dzisiaj wrócimy do ery podboju Księżyca i przyjrzymy się jedynemu samochodowi, który jeździł po innej powierzchni niż powierzchnia naszej planety.

Mowa o LRV (Lunar Roving Vehicle), którym posługiwali się astronauci w czasie trzech wypraw programu Apollo: 15, 16 i 17. Warto przypomnieć tu fakt, że pojazdy te zostały opracowane przez naszego rodaka – prof. Mieczysława Bekkera (absolwent Politechniki Warszawskiej, wyemigrował do USA po II w.ś.). Bekker od dziecka interesował się kosmosem, a z programem Apollo związał się na początku lat 60-tych, będąc profesorem Uniwersytetu Michigan.

Sam pojazd był w zasadzie platformą z 4 napędzanymi niezależnymi silnikami elektrycznymi kołami. Koła wykonane były ze stalowej siatki z tytanowymi wkładkami tworzącymi bieżnik, co poprawiło właściwości trakcyjne łazika. Na ramie znajdowały się 2 siedzenia dla astronautów, baterie i wyposażenie naukowe. Na Księżyc LRV podróżował złożony w module księżycowym lądownika (LM). Jego masa wynosiła ok. 210 kg, ale dzięki 6-krotnie mniejszej sile przyciągania jego ciężar wynosił ok. 35kG, co znacznie ułatwiało zadanie dwójce rozkładającym go astronautów. Łazik mógł przebyć na Księżycu ok. 92 km. Oczywiście ze względów bezpieczeństwa dystans ten znacznie zmniejszono, aby w razie awarii astronauci mogli pieszo powrócić do lądownika. Pojazdy były bardzo udanymi konstrukcjami, bardzo chwalonymi przez astronautów. Jeśli ktoś byłby zainteresowany to rysunek z sekwencją wypakowania LRV z LM: http://i.imgur.com/JFAmn.jpg

Z ostatnią misją, Apollo 17, wiąże się też ciekawa historia, która uczyniła astronautę Eugene'a Cernana pierwszym pozaziemskim mechanikiem :) W trakcie załadunku wyposażenia geologicznego na LRV Cernan uszkodził jeden z błotników młotkiem przyczepionym do skafandra. Połowa błotnika odpadła. Niby nic, ale problem był poważny ze względu na księżycowy pył. Bez błotnika astronauci i wyposażenie byliby nim zasypywani. Obawiano się, że „zasypane” pyłem skafandry będą się przegrzewać (nie bez przyczyny są białe). Problem udało się rozwiązać stosując… 4 laminowane mapy wygięte tak, aby pasowały do reszty błotnika i taśmę klejącą typu duct tape.

#eksploracjakomosu #ciekawostki #nauka #technika #astronautyka #ksiezyc #kosmos #inzynieria #astronautyka
lastmanstanding - Dzisiaj wrócimy do ery podboju Księżyca i przyjrzymy się jedynemu s...

źródło: comment_0L1sA5tfgjl8Qve65DnjhA9Q7sWujTpJ.jpg

Pobierz
  • 11
@last_man_standing: kiedyś słyszałem na uczelni historię o tym, że w LRV źle dobrano łożyska, nie wzięto pod uwagę braku tlenu oraz wpływu tlenków metali na powierzchni łożyska na współczynnik tarcia. Czyste fizycznie i chemicznie powierzchnie dawały dużo większy współczynnik tarcia, co z kolei przyczyniło się do zmniejszenia zasięgu łazika. Ktoś może to potwierdzić?