Wpis z mikrobloga

Mirki Mirabelki - chciałbym rozpocząć swoja przygodę z #piwowarstwo. Jeden z Mirków dawał mi tu fajnego linka na browaromat czy jakoś tak (please help). Może macie jakieś porady jakie piwo warzyć (jakie chmiele/ słody w jakiej ilości zamówić?) na pierwszy raz i żebym nie musiał wylać tak z 20 litrów napoju bogów w fazie przygotowania? Wszelkie poradniki dla laików lubiących #piwo i chcących spróbować własnych sił będą mile widziane.
P.S. wspomniałem o tym ojcu mojego różowego, i chce się dorzucić. Wolę robić sam, bo nie chce zrobić kaszany za pierwszym razem. Co najlepsze, przez przypadek wypił od kogoś "ręcznej roboty" piwko i bardzo mu smakowało. A więc... challenge accepted..( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 14
@Mirek_Cebula: proponuję na początek brewkity. Przefermentujesz, nauczysz się butelkować bez paniki. Dbać o higienę. Jak Ci się spodoba to kupisz gar ( o ile nie masz ), taboret gazowy i rurkę miedzianą na chłodzenie (niekoniecznie).

Podstawa to kapslownica, butelki, piro (ewentualnie coś innego), fermentor (wiadro z kranem) i rurki.
@Mirek_Cebula:
Po pierwsze piwo.org
Po drugie: (ale IMHO na bazie moich doświadczeń - nie każdy musi się z tym zgadzać), przed zacieraniem zacznij z puszki (czyli gotowy ekstrakt w kilogramowej puszce do kupienia np na alledrogo). W ten sposób poznasz praktycznie a nie teoretycznie podstawy sterylizacji, fermentacji, przelewania i rozlewu (z kontrolą nagazowania). W ten sposób także nie ładujesz całej kasy na raz tylko powoli rozbudowywujesz bazę materiałową. Jak to poznasz
@Mirek_Cebula: zdecydowanie zacznij od nabycia podstawowej wiedzy. Dwa źródła Ci wystarczą - filmiki od Kopyra i wiki na piwo.org.

Od Kopyra to będzie:
1. Zacieranie, filtracja
2. Warzenie
3. Fermentacja burzliwa
4. Fermentacja cicha
5. Rozlew i butelkowanie

(polecam oglądać jego filmiki na prędkości 1.25)

A na piwo.org spis treści jest tutaj:
Warzenie z zacieraniem

Dodatkowo polecam Pierwsze piwo - garść porad, również z piwo.org.

Jak przyswoisz powyższy materiał, to
@mkarweta: @kontra: @piedrolino: @piedrolino: @no_nie_wiem: @RomeYY: @Krzys91: @Nebayh: @kranu: dzięki Wam Mirasy! :) Jeju nie spodziewałem sie tkaiego odzewu. Moim marzeniem jest zrobić coś podobnego do tego (ciemne czy pszeniczne też ale to jest dla mnie cudo) oczywiście gusta się różnią, ale jak piłem z różowym to miałem niemal wniebowzięcie:):):) Jeśli mogę spytać, to jak najlepiej zmieścić się na początku z kasą -własnie