Wpis z mikrobloga

#webdeveloping #webdeveloper #webdeveloperka #linux #osx #programowanie #apple #ruby #rubyonrails

Mirki mam pytanko odnośnie systemu operacyjnego, z którego korzystacie podczas programowania. Głównie chodzi mi o język ruby. Czy są jakiekolwiek plusy przejścia z ubuntu (w pracy mam xubuntu a w domu minta) na os x? z jakich systemów operacyjnych korzystacie Wy, czy ktoś przeszedł taką zmianę i może podzielić się odczuciami? Zastanawiam się nad kupnem Maca, jeśli w jakikolwiek sposób poprawiłoby to chociażby przyjemność z pracy (ja robię głównie backend więc photoshopa nie potrzebuję specjalnie).
  • 25
@Daronk: pracowałeś kiedyś na osx? Dużo używasz skrótów klawiaturowych? Pewne rozwiązania trudniej zrobić na osx niż na linux. Pamiętaj, że to jest Unix i są różnice pomiędzy niektórymi komendami.
@mars83: Chodzi mi o konkrety. Czy textmate jest lepszy od Atoma, z którego teraz korzystam, czy system jest bardzo stabilny, czy przy programowaniu w ruby (i ruby on rails) mam 100% wsparcie wszystkich gemów, czy są jakieś inne korzyści, których nawet nie jestem świadom istnienia?
@ksiak: Nie pracowałem nigdy na osx. Korzystam z Atoma jako mojego IDE (Sublime wymaga licencji a mi się nie chciało o nią prosić w pracy). Gdybym chciał, to pewnie bym dostał maca w pracy, ale nie zamierzam porzucić znanego, skonfigurowanego środowiska, jeżeli gra nie jest warta świeczki i nie dostanę niczego "szczególnego".
@mars83: Zdaję sobie sprawę, że większość rozpisek ze skrótami klawiszowymi różnych IDE jest pisana pod maci, ale oprócz tego jesteś w stanie podać mi inny przykład lepszego wsparcia dla osx?
@Daronk: Teraz tak od ręki nie. Przestałem się interesować Ruby na początku roku i ogólnie wypieprzyłem dużo materiału (zakładki). Jednak jeżeli masz dobrze skonfigurowane środowisko i nie musisz przechodzić to siedź na tyłku ;-)
@Daronk: może znacznie gorzej nie będzie ale też w niczym specjalnie ci nie pomoże.

Przy czym pewnie wiele rzeczy jest bardziej wspieranych właśnie na linuksie no i serwery też na nim będą stały, warto testować i pisać na platformie docelowej.
@vxrd: Proszę nie strzelać do moich dzieci!!!!!!
Nic nie ma wspólnego, napisałem, że Linuksa można odpalić na Androidzie i pracować (co jest plusem dla Androida kurczaku)
@Gregorito: Używałem OS X w wersji 10.6 i 10.9 na jakimś 24" iMacu i plażowa piłeczka zdarzała się bardzo często, jedyne co pomagało to reboot. Linux, o ile nie jest to jakaś dystrybucja bleeding edge która dostaje często jakieś nowe nie do końca sprawdzone aktualizacje oraz jest zainstalowany na dobrze wspieranym sprzęcie, jest bardziej stabilny.
@vxrd: Używam od Mavericksa na MBP i od Yosemite na MBA, z SSD oczywiście i plażowa piłeczka jeśli się pojawia to rzadko i jeśli już to na airze, ale o rebootach mowy nie ma, lol
@Gregorito: niestety zgadzam się z @vxrd: mam yosemmite na mini i potrafią się zdarzyć rebooty. Do tego system jest totalnie nie konfigurowalny. Wiele rzeczy dostępnych od ręki na linux jest niedostępne lub płatne na osx. Ja nie mówię, że system jest mega zły ale trzeba wspomnieć o jego wadach i nie gloryfikować. Linux także nie jest idealny, ma swoje bolączki, jednakże nikt nie ogranicza Cię w dostosowywaniu go do swoich
@Daronk: @ksiak: @vxrd: po pierwsze nic nie jest idealne. ale nie zgodzę się żeby sypało jakieś rebooty czy freezy na OSXie. Sam korzystam z najnowszej bety i nie zauważyłem nic takiego! Przez całą swoją karierę nie miałem z OSX żadnych problemów. Także polecam Maca. Nawet jeżeli nie jesteś przekonany to weź na próbę osxa, a później linuxa i sam sprawdź co będzie dla ciebie lepsze.