Wpis z mikrobloga

@tank_buster_: W Iraku można to było jeszcze wytłumaczyć (pomijając nieudolność Irakijczyków) tym, że używali wersji eksportowej M1A1. Natomiast Saudowie posiadają M1A2, przy czym część została zmodernizowana elementami z wersji SEP do standardu M1A2S - zupełnie inna historia niż irackie czołgi. Ja osobiście jestem lekko zaskoczony, tym co zobaczyłem na tym filmiku.
  • Odpowiedz
M1A2 to solidny czołg ale mamy już 21 wiek, brak systemu obrony aktywnej albo chociaż pancerza reaktywnego boli. Konkurs M to broń starsza od M1A2, nowsze Kornety siekały Merkavy jak miło (moim zdaniem czołg jeszcze bardziej przereklamowany od Abramsa). Co ciekawe nie widziałem jeszcze zniszczonego Leclerca.
  • Odpowiedz
@60groszyzawpis:
Najlepszy pancerz z przodu nie pomoże czołgowi, jak oberwie w bok wieży/kadłuba lub w strop wieży. W 2003 bok amerykańskiego Abramsa został przebity przez RPG. Od tamtego czasu w najnowszych SEP-ach niewiele się zmieniło - nadal cienizna, którą przebiją najnowsze wersje starych ppk np: 9M14 Malyutka.
Te czasy, że do zniszczenia czołgu trzeba było innego czołgu już minęły. Dzisiaj wystarczy dobry ppk i byle rebelianci mogą tłuc zachodnie pojazdy opancerzone.
  • Odpowiedz
@tank_buster_:

Najlepszy pancerz z przodu nie pomoże czołgowi, jak oberwie w bok wieży/kadłuba lub w strop wieży. W 2003 bok amerykańskiego Abramsa został przebity przez RPG.


Oczywiście wiem o tym, niemniej jednak tzw "cook-off" w przypadku Abramsa nie jest czymś codziennym, bo zwykłe penetracje zdarzały się często. A co do SEP-a to jeśli chodzi o opancerzenie, zmieniło się trochę, bo w stosunku do M1A2 posiada ulepszony pancerz kompozytowy nowej generacji i
  • Odpowiedz
@60groszyzawpis: Dzięki za ten bardzo ciekawy film, chciałbym zaznaczyć po bardzo uważnym obejrzeniu że w 1:46 widać wychodzącego załoganta z wieży, w 1:53 znika bo zeskakuje z czołgu, od 2:00 do 2:03 widać jak na tle czołgu ten załogant przemieszcza się w prawo, w tym czasie inny wyłonił się z wieży, czołg dostał w skład amunicji który w Abramsie jest odseparowany od załogi, amunicja wybuchła na zewnątrz dzięki czemu czołg ochronił
  • Odpowiedz