Wpis z mikrobloga

Pytanie do Mirków z pod tagu #kalistenika :

Robię trening "Świeża krew" z książki "skazany na trening" (beka z części fabularnej, ale nie o tym).

Potrzebuję dookreślić ile serii powinienem wykonywać w treningu, czy np:
Pn: pompki 2-3 serie treningowe (załóżmy, że biorę 3)
przysiad 2-3 serie treningowe (załóżmy, że biorę 3)

Oznacza że będąc np na kroku drugim i progu trzecim powinienem wykonać:
1.
pompki 3s*3s po 40 powtórzeń (czyli de facto 9 serii po 40 powtórzeń)
przysiad 3s*3s po 40 powtórzeń (czyli de facto 9 serii po 40 powtórzeń)
Czy:
2.
pompki 3s po 40 powtórzeń (czyli 3 serie po 40 powtórzeń)
przysiad 3s po 40 powtórzeń (czyli 3 serie 40 powtórzeń)

Pierwsza opcja jest męcząca ale do zrobienia. Kłóci się z tym co czytałem na temat intensywności treningu, przy drugiej natomiast nawet się nie zmęczę. Co zrobić w przypadku kiedy będę na przykład na kroku trzecim i progu pierwszym. Mam wykonać jedną serię w treningu, czy przemnożyć ilość serii przez 3?

Podsumowując, chciałbym dowiedzieć się jak mają się ilości serii wypisane w poszczególnych krokach i progach do ilości serii podanych w planie treningowym.

Trening ten traktuje jako wstęp do siłowni, dorzucam więc tag #silownia
  • 9
Trening ten traktuje jako wstęp do siłowni


@5QR_: tak z ciekawości, dlaczego nie od razu siłownia tylko jakieś wygibasy? Teraz robisz na przykład 120 siadów. Fajnie. Pójdziesz na pakerhalę, założysz na barki 40kg i zrobisz z 5 powtórzeń, bez techniki itp. Skończy się pewnie na tym, że tak czy siak będziesz zaczynał od samej sztangi, żeby się nauczyć 'jak to działa'. Tak samo będzie z klatą. Martwym. OHP.
@zly_wieczor , @Masterczulki Może to naiwność, ale widzę sens w stopniowym przyzwyczajaniu stawów do przeciążeń. Moje wcześniejsze podejścia do siłowni kończyły się po 5-6 miesiącach (kontuzja barku, kolana, potem plecy). Najchętniej robiłbym standardowe 3x10 z progresją ciężaru ( ͡° ͜ʖ ͡°). W kalistenika tak się nie da, chcę spróbować czegoś nowego, dlatego też pytam o serie.
@5QR_: No więc "przyzwyczajasz" stawy progresją od mniejszych ciężarów. Skoro łapały cię kontuzje to spróbowałbym na twoim miejscu jak najlepiej zweryfikować swoją technikę przy następnym podejściu. Btw- rozumiem, że kontuzje wyleczyłeś korzystając z pomocy fizjoterapeuty?
Kalistenika jako coś nowego jest bardzo fajna, sam czasem wpadam do kumpli z grupy SW, ale akurat "Skazany" jest tak fatalny...
wcześniejsze podejścia do siłowni kończyły się po 5-6 miesiącach (kontuzja barku, kolana, potem plecy)


Siłownia? Nie crossfit? Popatrz pan.
@zly_wieczor: Nie, takie kontuzje leczą się same ( ͡° ͜ʖ ͡°). Przynajmniej tak twierdzi lekarz rodzinny do którego chodzę.
Z tego co czytałem to w treningu z ciężarem własnego ciała stawy dostają mniej w dupę. Dlatego też na niego się zdecydowałem, co do skazanego- trafiłem przez przypadek, książkę kupiłem, więc wypadałoby coś tam skorzystać.
@5QR_: Znalazłem sam:

Ile serii powinienem wykonywać? Co innego jest w planach treningowych, a co innego przy opisie ćwiczeń...

Ilości podane przy planach treningowych to informacja poglądowa. Większość osób, szczególnie początkujący, powinno w treningach stosować ilość serii i powtórzeń, które są podane przy każdym kroku danego ćwiczenia.

Większe ilości serii podane w planach Odosobnienie czy Supermax przeznaczone są dla zaawansowanych ćwiczących.

Podsumowując - rozkład ćwiczeń (co w którym dniu tygodnia wykonywać)
@5QR_: W skazanym jaki wstęp, takie i rozwinięcie. Na forach kali piszą - skazany jest ok, poza ... i tu lista 10 najważniejszych rzeczy np. serie, powtórzenia, zalecane poziomy (np, zupełnie bez sensu jest to robienie po miesiąc poziomów dla ciebie za łatwych). A jak Ci idzie po miesiącu?