Wpis z mikrobloga

Tak naprawdę to z Korwina nie aż taki liberał, bo co to za liberał co wyznaje konserwatyzm? Liberalizm jest jeden zarówno gospodarczy i społeczny, a coś co się nazywa "konserwatyzm liberalny" to jakaś kpina z liberalizmu. #krul #korwin
  • 12
  • Odpowiedz
@plkwykop: Liberalizm społeczno-gospodarczy to Libertarianizm. Natomiast bycie konserwatystą w kwestiach obyczajowych nie wyklucza wcale bycia wolnościowcem w kwestii rynkowej, gdyż oba te aspekty życia bardzo rzadko się ze sobą łączą.
  • Odpowiedz
@Konstal:

Liberalizm społeczno-gospodarczy to Libertarianizm


No waśnie nie do końca, jednak mi kawałek do libertarianizmu. Libertarianizm jednak wiąże się z daleko idącą rozbiórką państwa, a w liberalizmie jest wiele nurtów które są nawet łagodniejsze niż klasyczny liberalizm.

Natomiast bycie konserwatystą w kwestiach obyczajowych nie wyklucza wcale bycia wolnościowcem w kwestii rynkowej


Właśnie tutaj jest ukryta ta hipokryzja.

gdyż oba te aspekty życia bardzo rzadko się ze sobą łączą.


Łączą się i
  • Odpowiedz
@Konstal: Jeżeli nawet w kwestiach społecznych będę tak otwarty jak libertarianie, a w kwestiach gospodarczych powiedzmy trochę poniżej klasycznego liberalizmu to nie będę libertarianinem, będę liberałem.
  • Odpowiedz
@plkwykop: Wiesz, to jest wszystko kwestia nazewnictwa, która w krajach z dłuższą historią demokracji też ulega mniejszym lub większym modyfikacjom. Ty natomiast cały czas opierasz się na książkowych definicjach. W USA normalnie funkcjonują Libertarianie którzy wbrew pozorom nie dążą do anarchii (bo to by oznaczało dążenie do samodestrukcji politycznej), ale właśnie prezentują taką bardzo szeroką wolność społeczno-gospodarczą jak napisałem (wiem że to średnio fajne źródło, ale znalezione na szybkiego: http://pl.wikipedia.org/wiki/Partia_Libertaria%C5%84ska_%28USA%29). Liberałowie
  • Odpowiedz
@Konstal: Raczej przeszkadza mi zestawienie tych słów razem, tak jak zaznaczyłem wcześniej ktoś głosi wolność, możliwość samodzielnych decyzji, ale nie we wszystkich sprawach, niestety ale "konserwatyzm liberalny"to obłuda.

Nazywaj więc go "Konserwatyzmem Wolnorynkowym",


To zmieni tylko słowo, ale zasada jest ta sama.
  • Odpowiedz
@plkwykop: To nie jest obłuda. Istnieją 3 rodzaje liberalizmu: polityczny, społeczny i ekonomiczny. I każdy kto jest zwolennikiem któregokolwiek z nich jest liberałem. Dla Ciebie tylko umiarkowany libertarianin zasługuje na to miano, co z perspektywy doświadczonych demokracji jak Amerykańska czy Brytyjska jest błędne. Ludzie chcący zachować stary porządek społeczno-polityczny przy jednoczesnym pozwoleniu ludziom wpływać bardziej na swoją pracę (zdejmując z nich jarzmo biurokratów, kontroli i jakiś regulacji) to właśnie konserwatywny-liberalizm. Czy
  • Odpowiedz
@Konstal: Wiesz, zwolenników socjalizmu też nie brakuje, co nie czyni z tego pojęcia czegoś szlachetnego. Sam kierunek liberalizm za wartość nadrzędną postawił sobie wolność jednostki i to jest obłudą rozdzielanie, bo z jednej strony np w gospodarce chcesz pozwalać, a w życiu społecznym utrzymywać jakiś ład który komuś tam pasuje, ale nie wszystkim. Wiem, że takie coś pojęciowo istniej, ale śmieje się z takich "liberałów" bo są dwulicowi, z jednej strony
  • Odpowiedz
@plkwykop: Takim tokiem rozumowania każdy nurt polityczny poza budyniowym centrum jest obłudny. To co napisałeś działa w obie strony - co mi po wolności obyczajowej (która mnie nie dotyczy, gdyż nie jestem żadną mniejszością) jak rząd mi zabiera 75% uczciwie zarobionych pieniędzy, by za to utrzymać potężną machinę biurokratyczną i karmić m.in. nierobów w imię równości. Z jednej strony ścierają się kapitalistyczny nieludzki wyzysk człowieka, a z drugiej społeczeństwa rozsadzane od
  • Odpowiedz