Wpis z mikrobloga

Zawsze miałem awersje do gotowania na parze. Do czasu aż nie pojawiły się problemy z bebechami i musiałem zacząć jeść potrawy lekkostrawne. Trochę poeksperymentowałem i okazało się, że takie jedzenie w cale nie musi być jałowe i bez smaku. Dodatkowo można robić w ten sposób dania jednogarnkowe, które same się robią.

Na początek musicie zaopatrzyć się w taki wkład

można go nałożyć na zwykły garnek, jaki każdy posiada w domu. Pokrywki również pasują od zwykłych garnków.

Przykładowa potrawa:
Do garnka z gotującą się wodą wrzucamy ryż/kaszę jaglaną lub co tam chcecie. Solimy i dla koloru i smaku można dodać kurkumy.
Pierś z kurczaka myjemy. W zasadzie nie trzeba jej kroić, można wrzucić w całości. Dla poprawy smaku można ją ponacinać w paru miejscach i w takie otwory powtykać czosnek. Pieprzymy, solimy (tutaj nie ma co się ograniczać bo ciężko przesolić), obsypujemy z każdej strony ziołami. Można użyć curry, ziół prowansalskich, papryki ostrej lub słodkiej, majeranku. W zasadzie wszystko co wam przyjdzie do głowy można zastosować dla poprawienia smaku. Dno wkładu do gotowania na parze warto obłożyć jakimiś liśćmi. Ja często stosuję szpinak lub pietruszkę. Dzięki temu mięso nie będzie przywierało do sitka a liście poprawią trochę smak.
Warto również dodać warzywa do kurczaka. Tutaj nie ma ograniczeń. Ja wrzucam marchew, por, pieczarki, cebulę, czasem brukselkę, kalafior i brokuł. Warzywa można też obsypać ziołami i solą.
Teraz tworzymy piramidę. W garnku gotuje się ryż a na garnek stawiamy wkład z przykrywką. Ryż gotuje się ok 15-20 min i w tym samym czasie kurczak i warzywa powinny być gotowe.
Dla urozmaicenia dania, można zrobić pure z ugotowanych warzyw. Ktoś już kiedyś publikował przepis na nie. Marchew i cebulę blendujemy. Doprawiamy do smaku i dodajemy łyżkę jogurtu lub śmietany.

#dieta #mikrokoksy #silownia

na zdjęciu dzisiejszy obiad przygotowany na jutro do pracy. Kurczak w pietruszce, czosnkiem, ziołami, ryż z kurkumą, pure warzywne ze śmietaną i pieczarki.
koniarek - Zawsze miałem awersje do gotowania na parze. Do czasu aż nie pojawiły się ...

źródło: comment_WTHkARQ7FSTmYg9G3X90rRya5FDsvD95.jpg

Pobierz
  • 15
@koniarek: to w sumie jedyna różnica pomiędzy parą a gotowaniem jest taka ze zaoszczędzisz na gazie gotując kurczaka na kaszy...
Przy okazji mam protip do gotowania piersi z kurczaka - wybierać w sklepie takie duże powyżej 250g i solić na koniec gotowania (max 15 min), to wyjdą soczyste i miękkie
@kamil-zimkiewicz: ok nie jestem kucharzem doszedłem do tego metodą prób i błędów,
Z początku gotowalem piers w samej wodzie osolonej, a za pierwszym razem to byla masakra, bo wrzuciłem zamrożoną do garnka i po ugotowaniu okazało się że gotowała się wraz z przyklejonym pochlaniaczem, co zbiera soki z tacki xD