Wpis z mikrobloga

Szczęść Boże
Prawilnie przypominam że jutro jest Środa Popielcowa, czyli tak zwany Popielec.
Tego dnia w kościele kapłan posypuje głowy wiernych popiołem na znak pokuty.
Środa Popielcowa jest pierwszym dniem wielkiego postu i tego dnia wierzących obowiązuje post ścisły i jakościowy. Oznacza to że możemy tego dnia zjeść wyłącznie 3 bezmięsne posiłki, w tym tylko jeden do syta oraz 2 przekąski.

Ciekawostka: popiół którym ksiądz posypuje głowy w kościele pochodzi ze spalonych palm zebranych podczas Niedzieli Palmowej.

Tradycyjnie też podczas wielkiego postu, katolicy wyznaczają sobie różnego rodzaju wyrzeczenia. Ja na przykład na czas wielkiego postu zrezygnowałem całkowicie z picia alkoholu, jedzenia słodyczy i picia kawy.

Może ktoś ma inne przyrzeczenia? Wpisujcie miasta #pdk ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#katolicyzm #post #post2016 #religia #wiara #mikromodlitwa
  • 15
katolicy wyznaczają sobie różnego rodzaju wyrzeczenia


@dendrofag: warto, żeby one miały jakiś większy sens. Z samego odmówienia sobie czegoś jeszcze nic nie wynika. Sens będzie wtedy, gdy będzie z tego jakieś dobro. Np. gdy post/wyrzeczenie jest ofiarowane w jakiejś intencji. Albo gdy nie kupując czegoś, zaoszczędzone pieniądze przeznaczy się na jakiś dobry cel (jałmużna). Chodzi o to, żeby nie było pustego symbolu.
@zarowka12:
Masz oczywiście rację, dzięki za uściślenie, choć na pewno lepsze odmówienie sobie czegoś bez konkretnej przyczyny, niż całkowite zignorowanie okresu wielkiego postu. Każdy gest się liczy i dla każdego inną wagę będą miały wyrzeczenia.
Ktoś kto ma bardzo niskie ciśnienie krwi wyrzekając się picia kawy ofiarowuje Bogu tym gestem dość dużo moim zdaniem.