Wpis z mikrobloga

Mirki mam watpliwosci... mieszka ktos z was w rogowym mieszkaniu? Pic rel 3 mieszkania na pietrze, z jednej strony na calej scianie bocznej nie ma okien, ale z drugiej strony tak czy siak jest to cala sciana wystawiona na wiatr. Mieszka ktos w takim ukladzie? Jak to wychodzi z ogrzewaniem? Nie mowie o pierwszej zimie bo wiadomo to sie nie liczy, ale np w porownaniu do sasiadow placice wiecej?
#pytanie #kiciochpyta #mieszkanie #budujzwykopem (?)
ZimneDziadyListopady - Mirki mam watpliwosci... mieszka ktos z was w rogowym mieszkan...

źródło: comment_payHhdzCKoNAFzOhfZieWdQ3UxsctXWl.jpg

Pobierz
  • 22
@ZimneDziadyListopady: Ja mieszkam, wysoko w bloku, narożną mam sypialnie. Nie widzę większej różnicy w temperaturze między sypialnią a pozostałymi pomieszczeniami, ale fakt - te ściany wystawione na północne wiatry są zimne, zimniejsze niż w innych częściach mieszkania. Mam łóżko przy ścianie i od ściany śpię, stąd taka szczegółowa obserwacja;) Poza tym - spoko.
@ZimneDziadyListopady: jak będziesz mieć podzielniki albo licznik ciepła na wejściu to większy grzejnik będzie grzał mocniej ale zużyje więcej energii, samo posiadanie większego grzejnika nie spowoduje, że będzie cieplej za te same pieniądze
@ZimneDziadyListopady: No to pewnie jest wina okien. Większe kaloryfery obniżą Ci koszta bo większa powierzchnia wymiany ciepła poprawia sprawność ogrzewania. No i większy kaloryfer nagrzeje tak samo przy niżych parametrech wody. Nie trzeba będzie rozkręcać termostatu na full.
@elemenTH: wlasnie srodkowe sa tylko kawalerki ( ͡° ʖ̯ ͡°) no coz, chyba po prostu zamowie wieksze kaloryfery

@ZimneDziadyListopady: jak będziesz mieć podzielniki albo licznik ciepła na wejściu to większy grzejnik będzie grzał mocniej ale zużyje więcej energii


@StalyklientPolmosu dobrze prawi - mniejszy grzejnik musi mieć wyższą temperaturę, żeby uzyskać taką samą moc jak większy, tym samym większe kaloryfery wymagają niższej temperatury zasilania aby uzyskać zakładaną
Większe kaloryfery obniżą Ci koszta bo większa powierzchnia wymiany ciepła poprawia sprawność ogrzewania.

mniejszy grzejnik musi mieć wyższą temperaturę, żeby uzyskać taką samą moc jak większy, tym samym większe kaloryfery wymagają niższej temperatury zasilania aby uzyskać zakładaną moc.


@StalyklientPolmosu: @splatch: Jeżeli grzejnik będzie przewymiarowany podniesie to koszt grzejników ale nie obniży rachunków.

@ZimneDziadyListopady: Nie będziesz miał wpływu na temperaturę zasilania. Będzie ona różna, zależnie jaka będzie wyliczona krzywa grzewcza.
@ZimneDziadyListopady: Spróbuję Ci to wytłumaczyć najprościej jak się da.
Czajnik elektryczny o mocy 1 kW zużyje tyle samo energii do zagotowania litra wody, co czajnik 4 kW.
To, że zamontujesz grzejnik o większej mocy niż jest w projekcie nie sprawi, że będziesz płacił mniejsze rachunki. Przykładowo do ogrzania Twojego mieszkanie trzeba 5 kW, Ty zamontujesz 10 kW. Paradoksalnie może to spowodować większe zużycie energii i przegrzewanie.
Zaufaj projektantom.

Dobieranie "większych grzejników"
@norbw74:
@ZimneDziadyListopady: Jezus maria. Ale większy kaloryfer będzie miał większą sprawność co obniży koszta ogrzania mieszkania. Po drugie jest takie coś jak głowica termostatyczna, która zmienia parametry wjeściowe zasialania. Zwiekszenie sprawności zawsze daje oszczędność. W google można szukać o sprawności grzejników i dobór grzejników.
@StalyklientPolmosu: Większy grzejnik ma taką samą sprawność jak mniejszy. Po drugie głowica termostatyczna nie zmienia temperatury zasilania. Ona tylko zamyka lub otwiera zawór. A czas jej reakcji to nawet kilkadziesiąt minut.
Google to nie wszystko.