Wpis z mikrobloga

Zastanawiałem się ostatnio jak dużo zostało w naszym kraju kultowych Ikarusów serii 200. Wielu ludzi myśli, że już ich nigdzie nie ma i że są dalekim wspomnieniem z przeszłości i #gimbynieznajo. To oczywiście nieprawda - ja osobiście widze te autobusy codziennie w Katowicach. Nie da się ukryć że zostało ich niewiele - z tego co udało mi się znaleźć w całej Polsce jeżdżą wciąż liniowo 83 sztuki przegubowca (Ikarus 280) i zaledwie 2 sztuki solówki(Ikarus 260). Łącznie 85, w tym 8 z harmonijkowymi drzwiami, 10 lat temu po przeciętnym dużym mieście jeździło więcej, niż dzisiaj w całym kraju. Do jakich miast trzeba się wybrać, aby przejechać się starym Ikarusem?
#czestochowa - 32 sztuki Ikarusa 280 z lat 1982-1997, w tym 7 ma jeszcze harmonijkowe drzwi. Egzystencja Ikarusów w tym mieście jest zagrożona na skutek niedawnej dostawy 40 supernowoczesnych hybrydowych Solbusów.
#bielskobiala - 26 sztuk Ikarusa 280 z lat 1993-1997. Nie słychać nic o planach wycofania ich z eksploatacji.
#katowice - 19 sztuk Ikarusa 280 z 1997 roku. Ostatnim dniem eksploatacji będzie 31 grudnia 2016, już ustalone na 100%
#plock - 3 sztuki Ikarusa 280 z 1995 roku.
#kielce - 2 sztuki Ikarusa 280 z 1997 roku. W kwietniu 2015 miało miejsce "ostateczne pożegnanie Ikarusów w Kielcach", mimo to rok później nadal są eksploatowane (͡º ͜ʖ͡º)
#kedzierzynkozle - 1 Ikarus z 280 z rocznika 1991(ma harmonijkowe drzwi) i jeden ikarus 260 z rocznika 1993.
#czechowice - Dziedzice - 1 Ikarus 260 z 1997 roku. Co ciekawe jest to ostatni Ikarus z serii 200 jaki przyjechał do naszego kraju z Węgier, najnowszy egzemplarz jaki kiedykolwiek jeździł w Polsce.
A wy znacie jeszcze jakieś miasto, w którym jeżdżą, i je przeoczyłem?
#komunikacjamiejska #ikarus #autobusy
o.....d - Zastanawiałem się ostatnio jak dużo zostało w naszym kraju kultowych Ikarus...

źródło: comment_OreKMw0HGSraKobxXkjK4mECJrvrpRrb.jpg

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
@olddziad: błąd. W Płocku Ikarusy od dawna nie jeżdżą i jedynie stoją na zajezdni, gdzie służą jako tabor zabytkowy, do wynajęcia. Na ulicach Płocka Ikarusy od dawna nie obsługują kursów.
No i są cztery, a nie trzy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@olddziad: mój ulubiony autobus. Przegub żyjący własnym życiem i królewskie miejsca na kole( ͡° ͜ʖ ͡°) Do tego Harmonijkowe drzwi. Gdyby nie Ikarus 280 to nie dojechałbym do liceum.
  • Odpowiedz
@olddziad: W Warszawie raz do roku na noc muzeów ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale jeszcze pare lat temu jeździły na nocnych. Teraz "Pogotowie Techniczne" chyba nadal takich używa ale nie da się tym przejechać niestety
  • Odpowiedz