Wpis z mikrobloga

Pod tagiem #cookologia wrzucam przygotowywane przez siebie zdrowe i dietetyczne posiłki.

Dzisiejszy #lunchbox do pracy
➊ Kasza owsiana z kakao naturalnym, musem z truskawek i mięty, kiwi i pestkami dyni;
➋ Zupa krem z pomidorów i jabłka;
➌ Kuleczki fasolowe, ryż jaśminowy, marchewka pieczona, sałatka z ogórków i pomidorów suszonych;

➥ Łączny czas przygotowania: ok. 50 minut;
➥ Koszt produktów w 1 zestawie: 14,5 zł/3 posiłki/osobę;
➥ Ilość kalorii w 1 zestawie: 1412 kcal;
➥ białko 80,6 g;
➥ tłuszcze: 52,1 g;
➥ węglowodany 169,3 g;
➥ błonnik 29,4 g;

Rozkład kalorii i makroskładników na posiłki:
➊ Kasza owsiana z kakao naturalnym, musem z truskawek i mięty, kiwi i pestkami dyni;
➥ Białko 19,5 g ➥Tłuszcze 22,6 g ➥ Węglowodany 50,8 g ➥ Błonnik 8 g ➥ Energia: 439 kcal
➋ Zupa krem z pomidorów i jabłka;
➥ Białko 34,9 g ➥Tłuszcze 14,2 g ➥ Węglowodany 7,6 g ➥ Błonnik 2,4 g ➥ Energia: 304 kcal
➌ Kuleczki fasolowe, ryż jaśminowy, marchewka pieczona, sałatka z ogórków i pomidorów suszonych;
➥ Białko 26,2 g ➥Tłuszcze 15,3 g ➥ Węglowodany 110,9 g ➥ Błonnik 19 g ➥ Energia: 669 kcal

Kasza owsiana z kakao naturalnym, musem z truskawek i mięty, kiwi i pestkami dyni;
Składniki: 2 porcje
✔ 2 szklanki mleka;
✔ 5 łyżek kaszy owsianej;
✔ 1 łyżka kakao naturalnego;
✔ 1,5 szklanki oczyszczonych truskawek;
✔ 1 kiwi;
✔ 1 łyżka pestek dyni;
✔ Kilka listków mięty;
➥ Przygotowanie: do mleka dodać kakao, dokładnie wymieszać. Zagotować, dodać kaszę i gotować 15 minut. Truskawki zblenderować z miętą, nałożyć na ugotowaną i wystudzoną kaszę. Na środek położyć posiekane kiwi, posypać pestkami dyni.

Zupa krem z pomidorów i jabłka
Składniki: ok. 5 porcji
✔ 1 litr domowego bulionu drobiowego;
✔ 1 cebula;
✔ 1 marchew;
✔ 1 jabłko;
✔ Oliwa lub masło;
✔ Pomidory – 2 puszka krojonych lub kilka świeżych;
✔ Sól, pieprz, opcjonalnie świeże zioła;
➥ Przygotowanie: W garnku rozgrzać tłuszcz, wrzucić cebulę, marchewkę, jabłko pokrojone w cząstki. Dusić 10 minut, dodać pomidory z puszki. Dusić 5 minut. Dolać bulion, pokrojoną bazylię i oregano. Gotować 15 minut i zmiksować. Doprawić do smaku solą. Można dodać również odrobinę słodkiej papryki i pieprzu.
Podawać z mięsem z bulionu ( u mnie podudzia z kurczaka).

Kuleczki fasolowe, ryż jaśminowy, marchewka pieczona, sałatka z ogórków i pomidorów suszonych;
Składniki: 2 porcje
✔ 2 szklanki ugotowanej fasoli lub fasoli z puszki;
✔ 1 łyżka oliwy;
✔ Curry;
✔ Ostra papryka;
✔ 1 ząbek czosnku;
✔ Świeże zioła, np. lubczyk;
✔ 2 łyżki otrębów;
✔ 1 łyżka koncentratu pomidorowego;
✔ Sól (lub odrobinę sosu sojowego), pieprz;
➥ Przygotowanie: fasolę osuszyć, następnie dokładnie zblenderować na dość gładką masę. Dodać przyprawy, koncentrat, oliwę i otręby. Dokładnie wymieszać. Masę nabierać łyżką stołową, formować kulki, układać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Na wierzchu posmarować odrobiną oliwy lub oleju. Piec w temperaturze 190 stopni przez 20 minut (do momentu zrumienienia).
Podawać z ryżem, pieczoną marchewką i sałatką z ogórka i pomidorów suszonych.

Dobre rady:
✔ Kaszę z kakao można dosłodzić do smaku cukrem lub słodzikiem. Ja nie słodzę, bo owoce są na tyle słodkie, że nie mam potrzeby dosładzania.
✔ Kuleczki fasolowe to fajny pomysł na przekąskę na imprezy, można podać je z sosem chili, barbecue itp.
✔ Zupę można podać z ryżem brązowym lub z ziołowymi grzankami z chleba pełnoziarnistego, równie dobrze smakuje na zimno.
✔ Kuleczki fasolowe świetnie sprawdzają się jako dodatek do sosu pomidorowego i makaronu spaghetti.

Śledź moje kolejne wpisy pod tagiem #cookologia lub dodaj mnie do obserwowanych.
Regularnie publikuję wpisy związane z dietetyką, zdrowym odżywaniem i gotowaniem. Jeżeli chcesz, bym w kolejnych wpisach poruszyła jakiś temat z tego obszaru daj znać w komentarzu.

#gotujzwykopem #gotujzmikroblogiem #dieta #mikrokoksy #jedzenie
monkali - Pod tagiem #cookologia wrzucam przygotowywane przez siebie zdrowe i dietety...

źródło: comment_vOTuzGLOGaxqhG2PWx01YdfzoFimHh7S.jpg

Pobierz
  • 29
@przomsik nie, tyle czasu mi zajęło :) weź pod uwagę, że przy tych potrawach nie stoisz cały czas, np. kulki się pieką to w tym czasie robię zupę i śniadanie :)
@przomsik: oho, temat bulionu już się przewijał we wcześniejszych wpisach. Aby uniknąć gównoburzy, to od razu powiem, że ona bulion robi wcześniej na kilka dni/dań (mrozi) i nie liczy tego do czasu przygotowania.