Wpis z mikrobloga

Poleciłby ktoś jakąś książkę na temat teorii pisania beletrystyki? Chodzi o coś na temat jak pisać żeby się nie pogubić, jakaś teoria, przydatne uwagi, błędy na które trzeba zwracać uwagę, porady jak usystematyzować proces myślowy, żeby miało to ręce i nogi. Trudno coś takiego znaleźć, a też cenię sobie opinie Wykopowiczów.

Dodam, że nie pytam o poradnik kreatywności. To akurat mam. Zależy mi na czymś co pozwoli zacząć pracę nad warsztatem.
#ksiazki #pisanie
  • 13
@vomalio: Nie mam fb. Pewnie w środowisku pisarzy książki o pisaniu nie są popularne. Pewnie najlepszą lekcją jest czytanie i pisanie, w jak największych ilościach, ale fajnie by było mieć zbiór uwag przydatnych na początku. :/
@1984: zbiór porad

czytaj więcej

pisz więcej

profit


a tak serio to zapytałem go, jak udało mi się do niego dobić to przekopiuje co napisał ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@1984: zajrzyj na to forum. Gdzieś tam był temat i ludzie wypisywali podobne pozycje. O ile dobrze pamiętam wszystko sprowadzało się do podstawowej rady: chcesz dobrze pisać - dużo czytaj i dużo pisz. Chyba uwielbiany King napisał jakiś poradnik dla początkujących pisarzy i w pierwszym zdaniu zrugał czytelnika, że zamiast ćwiczyć to marnuje czas [potrzebne źródło].
@vomalio: To czy coś jest dobre czy złe to raczej rzecz względna, bo czy on aby na pewno pisze dobrze? Dla mnie na przykład Pilipiuk i Piekara piszą okropnie źle, a jednak mają swoich miłośników.
@vomalio: No to pogratulować. To znaczy, że się rozwija. Kiedyś rysowałem komiksy (a raczej pojedyncze strony) i każdy kolejny rysunek podobał mi się bardziej. Teraz stawiam koślawe kreski. :<
@1984: odwiedź reddit, subreddit writing albo jakichś tam podobnie brzmiący. Tysiące tematów, setki tysięcy komentarzy dotyczących pisania.
@1984 Kiedyś Feliks Kres pisał "Galerię złamanych piór" czy jakoś tak. Potem wyszło w formie książki. Fajny, zwięzły sposób na uniknięcie wielu błędów.