Wpis z mikrobloga

@przeczki: drożdże piwowarskie namnaża się w starterze - potrzebują cukru i tlenu

robisz brzeczkę -> sypiesz drożdże z paczki i koniec
chyba, że mokre, wtedy dla mocnych piw warto namnażać

suche kupujesz 2 paki jak np. robisz ekstrakt >20 blg
ewentualnie rehydratacja 30 minut suchych przed zadaniem, ale szkoda się #!$%@?ć moim zdaniem
@boa_dupczyciel: sorki kolego, że cię wołam ale widzę, że się znasz na temacie

1. Czy coś złego mogło się stać jeżeli przez jakąś godzinę trzymałem w garnku pod przykrywą świeżo zagatowaną brzeczke? Bo czytałem, że jakieś DMT się wytwarza czy coś i lepiej otworzyć pokrywę. Potem była cały czas otwarta.
2. Wlałem drożdże (US 05) gdy brzeczka miała 30 stopni. Nie zabiłem ich?
@LowcaAndroidow: no wiem sam tak często robię, ale zawsze jak wsypie suche to mi startuje szybciej :P
mam wrażenie, że te magiczne 50% trupów jest przegięte i ginie mniej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

do rehydratacji polecam erlenmayera litrowego - jest mistrz :)

@przeczki: 1 - dms się może zrobić - bardziej bym się bał o brak chłodzenia. jak chmielileś to piwo?
2 - nie, ale lepiej
1. Gotowanie 60 minut
Chmiel magnum 10 g na od początku gotowania
10 g mandarina bavaria 15 min przed końcem
40 g mandarina bavaria 10 min przed końcem
40 g mandarina bavaria 5 min przed końcem

W ogóle to mogłem tego nie ruszać tylko zostawić aż sobie wystygnie, ale wcześniej wyspałem te drożdże do szklanki z wodą i bałem się że nie przeżyją nocy

Sugerowałem się trochę tym poradnikiem https://howaboutbebop.wordpress.com/tag/warzenie/ i tam
@przeczki: kiedyś też źle wymierzyłem warzenie i musiałem zostawić na noc brzeczkę do przestygnięcia, a drożdże już miałem uwodnione. Przykryłem szklankę folią aluminiową, zadałem rano i ruszyły, nie było kwacha ani nic. Trochę to jest do dupy, grozi zakażeniem i naprodukowaniem jakichś syfów w tak wolno stygnącej brzeczce, ale mimo to wyszła mi całkiem fajna amerykańska pszenica.