Wpis z mikrobloga

@SpeedTree: to norma. wytrzymałość jest znacznie większa. 600kg to ja mam na m^2 w poniemieckim magazynie z drewnianymi stropami. Przy masie deloreana wychodzi 158kg na m^2 przy zalozeniu że jest oparty o całą powierzchnie, a nie jest bo ma 4 punkty podparcia o ile właściciel mieszkania nie rozwiązał tego inaczej. Wiedze mam z fabryki prefabrykatów. Zbrojny strop wytrzymuje 2 tony na metr
  • Odpowiedz
@Gensek: To o czym mówisz to nośność charakterystyczna, nikt Ci nie zagwarantuje, że materiał pod takim stałym obciążeniem będzie zachowywał swoje cechy. Oczywiście przy projektowaniu przyjmuje się odpowiednie współczynniki bezpieczeństwa, tak że strop prawdopodobnie wytrzyma dwu a nawet trzy krotność zakładanego obciążenia, ale gwarantuję Ci że w warunkach zabudowy (nie w idealnych testach w fabryce) taki strop może się spokojnie zawalić pod 1t/m a nawet mniej.

A co do trzymania samochodu
  • Odpowiedz
@SpeedTree: Się właśnie zastanawiam czy żeby wstawić auto do mieszkania trzeba mieć jakieś pozwolenie ? Czy jak masz kaprys to sobie możesz wstawić co chcesz ?
  • Odpowiedz
@Gensek: Wątpię żeby był na to konkretny przepis, pewnie jest coś o ponadgabarytowym ładunku tak jak w galeriach handlowych. Ale z całą pewnością jeśli wystąpiła by katastrofa budowlana został byś pociągnięty do odpowiedzialności.

Dlatego ja bym się spytał firmy która stawiała te bloki. 2kN to norma ale może być że ktoś zaprojektował 5kN od tak dla kaprysu. Wtedy jak najbardziej można samochód wstawiać :).
  • Odpowiedz
@Gensek: A wiesz jak spada wytrzymałość po latach ? Zawsze mnie to ciekawiło. Przykładowo mamy budynek który ma 60 lat, na pewno wytrzymałościowo się jakoś różni niż jak był nowy.
  • Odpowiedz
@r5678: trwałość żelbetu podobno rośnie z czasem ale nie jestem ekspertem, słyszałem coś takiego jak byłem w Gierłożu na wycieczce. Nie wiem jak jest z innymi materiałami.
  • Odpowiedz
@r5678: Teoretycznie wytrzymałość betonu (nie żelbetu) minimalnie rośnie cały czas, ale stali już nie koniecznie. Generalnie jeśli nie ma jakichś ubytków, nie ma widocznego zbrojenia (które koroduje pod wpływem powietrza) to możemy przyjąć, że wytrzymałość się nie zmieniła. W praktyce po 60 latach zawsze są jakieś ubytki.
  • Odpowiedz