Wpis z mikrobloga

Mam w akademiku internet symetryczny 60Mbps przez LAN. W pokoju mam 4 porty LAN i co ciekawe, nawet jak na każdym odpalę na raz speed test na 4 komputerach to wszędzie idzie 60Mbps. Do tego, wszędzie jest to samo IP zewnętrzne.

Wygląda to tak jakby akademik miał internet powiedzmy 1Gbps i przydzielał na każdy port LAN 60Mbps.

Teraz pytanie, czy dało by radę ~podwoić prędkość łącząc się przez dwie karty sieciowe i dwa porty na raz?

#siecikomputerowe #komputery #linux a jakby dało radę to i #windows
  • 19
  • Odpowiedz
@skew: AFAIK z łączeniem może nie bardzo, ale da się ustawić używanie konkretnego łącza dla konkretnych programów, tylko już nie pamiętam jak to się robiło, coś w wierszu poleceń klepałem
  • Odpowiedz
@skew: to wolny ten Internet macie :P (UWr daje symetryczną setkę). A odpowiadając na pytanie: tak, da się, ale wymagać to będzie cyrków. Wersja skrótowa jest taka, że konfigurujesz sobie system tak, by na sztywno przypisać aplikacje (każdą z osobna) do odp. interfejsu sieciowego.
  • Odpowiedz
@Norskee @Gorion103
Chyba znalazłem to czego szukałem: Agregacja łączy. Nawet znalazłem już jakiś tutorial :D https://help.ubuntu.com/community/UbuntuBonding ale tylko na linuxa, a przydało by mi się też na windowsie :/ Z tego co czytam to natywnie nie wspiera, trzeba jakiegoś softu używać który pewnie kosztuje $$$

Po co mi aż tyle? Nie wiem, czasem jakiś film/grę pobrać to lepiej mieć 2x (4x?) szybciej :D Główny cel to chyba raczej pochwalenie się znajomym speed
  • Odpowiedz
@skew: pobieranie jednej rzeczy raczej nie przyspieszy (przynajmniej ja nie umiałbym tego tak zrobić, by uzyskać przyspieszenie, jako że Steam czy torrenty raczej się słabo zrównoleglają), to bardziej by było po to, by np. ściąganiem czegoś całym łączem nie blokować możliwości oglądania YT.
  • Odpowiedz
@Gorion103: Przecież nie będę ich przechowywał, obejrzę i wywalam :D Często seriale oglądam :D No i kurde, jakbym miał podejście "Oj przecież mogę poczekać" to nadal miałbym neta 1Mbps.

@Althorion: Z logicznego punktu widzenia jak na końcu publiczne IP jest to samo to docelowy serwer nawet nic nie zauważy. Wystarczy że np. co drugi pakiet będę wysyłał po innym LANie. http://files.skew.tk/2016-10-06_13.29.25.png
  • Odpowiedz
@yegomosc: :O Dobre to, bo działa nawet jak zewnętrzne ip mamy różne. Dzięki za podesłanie na pewno się przyjrzę :)

@Polinik: O, właśnie tego potrzebowałem, dzięki wielkie, poczytam :) To chyba kończy dyskusję :D
  • Odpowiedz
Główny cel to chyba raczej pochwalenie się znajomym speed testem :D


@skew: Chcesz się chwalić 240Mbps łączem? Czym się jeszcze chwalisz? Monitorem LCD i nagrywarką CD?
  • Odpowiedz
@skew: tworetycznie jest bonding, a raczej LACP. Ale to musi obsługiwać spójnie switch + twoj komp, w odpowiednim mode. Mówiąc prościej, po drugiej stronie gniazdka na tych portach musiałaby być włączona ta opcja. Dokładnie to samo jest z Channel bonding i EtherChannel, które wspomniał @Polinik.
  • Odpowiedz
@ql00:
Ja bardziej wspominałem o tym, jako przykłady dla tych typków wyżej, którzy bez cienia wątpliwości twierdzili, że się nie da.
Z 13 lat temu w mieszkaniu studenckim coś takiego zrobiłem na Pentium 166 i Gentoo -- 2 łącza z LANu osiedlowego obsługiwało 4 komputery w domu. Ale totalnie już nie pamiętam jak, chyba jakiś skrypt miałem + regułki w IPTABLES.
Może @skew tędy spróbuje -- jakiś gównokomputer z odzysku z
  • Odpowiedz
@ql00: LACP (Ling Aggregation) działa na warstwie 3. Dzięki temu możesz mieć dobry (x2,x4) link od komputera do switcha - pod warunkiem iż switch wspiera lacp i na nim to ustawisz. Z reszta po co to ustawiać skoro do switcha ma 1Gbit pewnie za pomocą jednego portu. A dalej na routerze w warstwie 4 będzie widoczny jako jeden host i będzie przycięty transfer przez usługodawcę do 60.

@Polinik: Load balancing
  • Odpowiedz
A odpowiadając na pytanie: tak, da się, ale wymagać to będzie cyrków.

którzy bez cienia wątpliwości twierdzili, że się nie da


@Supaplex: @Polinik: @Althorion: ? jasne, że się da, tylko czasami brakuje środków albo nakład pracy jest niewspółmierny do korzyści.
  • Odpowiedz