Wpis z mikrobloga

tl;dr czy stać mnie na ten samochód? #pieniadze #motoryzacja #oszczedzanie #kiciochpyta

mam "dość dobre" auto (200KM w pełnej opcji, ale 9-letnie), chciałbym nowe - szybsze (5,5s do sety!), ładniejsze i bardziej nowoczesne. Chciałbym, bo to nie potrzeba, a zachcianka. Skonfigurowałem sobie model pod siebie i jako, że zarabiam różnie - licząc po najlepszym miesiącu koszt auta w mojej konfiguracji to 6 pensji, a rata to 7.5% pensji, licząc po średniej to odpowiednio 12 pensji i 13% pensji oddanej w racie. Pod uwage należy wziąć:
- prowadzę działalność, biorę leasing i oszczędzę trochę na dochodowym i vacie. rozważam też "czeski patent", jeśli nie wiążę się z dużą ilością #!$%@?
- mam jakieś inne zobowiązania (w tym inny nowy samochód w leasingu), ale sumarycznie to "tylko" 12% średniej pensji
- zarobki mają mocną tendencję zwyżkową (do maja zarobiłem więcej niż w całym zeszłym roku), ale znowu - to własna działalność, więc jedno potknięcie i eldorado może się skończyć.

12 pensji, rok #!$%@?. czy ta przyjemność jest tego warta?

kupowacz?

  • kupuj i jedz w strone slonca 55.6% (25)
  • nie stac cie, nie szpanuj 44.4% (20)

Oddanych głosów: 45

  • 21
@fajnienawetjestczasami: dlatego lepiej brać, gdyby coś poszło nie tak, zawsze można się rzeczy materialnej stosunkowo łatwo pozbyć, a jak spłacisz leasing i będzie wszystko dalej szło wzrostowo to czemu nie wziąć nowej trójki czy jakiejś tesli hehe :D

zresztą wyczuwam, że chcesz tylko przeczytać kilka odpowiedzi, które cię przekonają z 99% kupna do 100% XD
@piotreek88: Ja słyszałem, że powinno się wydawać max do 10% majątku na samochód i tylko pod warunkiem, wykorzystujesz go na codzień w celach zarobku (tzn dojazd do pracy).
@fajnienawetjestczasami: Ja jestem przeciwnikiem kupowania używanych aut, ale jeżeli to ma być takie auto, jak 9 letnia A4 to dość mały wydatek więc jeśli zarabiasz godzie pieniądze to pewnie nie poczujesz tego. Ale skoro piszesz, że byś harował rok na to auto
@fajnienawetjestczasami czy po leasingu samochód będzie u Ciebie czy jak to planujesz zrobić? Nowy samochód traci szybko i sporo wartości. Jak będziesz chciał z zmienić za dwa czy trzy lata to będziesz musiał sporo dołożyć.