Wpis z mikrobloga

#szwajcaria #pytanie #jezykiobce

Witam, mam pytanko w związku z językami w Szwajcarii a przyznam, że dosyć ciekawi mnie ten temat.
Jak wiadomo w Szwajcarii są kantony a w kantonach w zależności od położenia aż 4 języki urzędowe.
I tutaj moje pytanie: Jak to ogólnie wygląda?
Czy np. Szwajcar mieszkający w kantonie w którym językiem urzędowym jest niemiecki, jeśli pojedzie do kantonu w którym językiem urzędowym jest francuski to się w ogóle z miejscowymi dogada?
Widzę, że w większości kantonów obowiązuje j.niemiecki czy oznacza to, że większość Szwajcarów mówi tym językiem?
Jak wygląda nauka w szkole od najmłodszych lat?
Czy dzieciaki urodzone w kantonie "niemieckim" uczą się wszystkich przedmiotów po niemiecku a włoski i francuski mają jako języki obce i na odwrót: dzieciaki urodzone w kantonie włoskim mają przedmioty w szkole po włosku a niemieckiego i francuskiego uczą się jako języków obcych?
Czy może w całej Szwajcarii dzieci są po równo uczone wszystkich języków urzędowych dzięki czemu są wielojęzyczne?
rales - #szwajcaria #pytanie #jezykiobce

Witam, mam pytanko w związku z językami w...

źródło: comment_riarXAhak2msDw2zEj4jNsMeJ1qAiCZh.jpg

Pobierz
  • 11
Trzeba pamiętać o tym, że maja tam też swoją specjalna odmianę niemieckiego, która bardziej przypomina holenderski niż niemiecki. szkołach obowiązkowe jest nauczanie jednego z języków narodowych jako obcego. w roku 15/16 mieli chyba wprowadzić obowiązkowy niemiecki dla kantonów włoskich i francuskich
@rales: W kantonach niemieckich od odpowiednika gimnazjum masz francuski. W niektórych kantonach nawet od podstawówki. Tu każdy kanton ma swoja politykę edukacyjna. W kantonach francuskich ta sama historia z niemieckim. Chociaż ostatnio toczy się debata na temat języków. Bo sporo gmin chce wyrzucić niemiecki/ francuski na rzecz angielskiego (który i tak jest obowiazkowy w szkole). Odpowiednik ministra edukacji robi wszystko, żeby tak się nie stało, bo jak twierdzi, zagraża to jedności
Czy np. Szwajcar mieszkający w kantonie w którym językiem urzędowym jest niemiecki, jeśli pojedzie do kantonu w którym językiem urzędowym jest francuski to się w ogóle z miejscowymi dogada?


@rales: jeśli będzie mieć pecha i nie trafi nikogo mówiącego po niemiecku, bądź sam nie mówi po francusku, to może mieć problem.

Widzę, że w większości kantonów obowiązuje j.niemiecki czy oznacza to, że większość Szwajcarów mówi tym językiem?


Tak, ponad 60% Szwajcarów
@Ultimator: szwajcarzy w szkole ucza sie normalnie Hochdeutsch, wiadomosci/gazety tez sa w nim, lokalnie dialekty niemieckiego wsyzscy ucza sie za dzieciaka tam gdzie dorastaja. w pracy pytalem wiele razy o problemy komunikacyjne miedzy ludzmi z CH i DE - zadnych problemow. Za to znajomy mi ostatnio powiedzial ze dla nich niemiecki z Valais brzmi jakby ludzie spiewali, ewentualnie jak dla nas slowacki :)
@rales sytuacja, w której francuski Szwajcar dogaduje się z niemieckim po angielsku jest tu na porządku dziennym :). Przy czym prędzej obaj będą umieli francuski - ci z francuskiej części odziedziczyli po Francuzach niechęć do jakichkolwiek języków obcych ;)
@Traven: Owszem po niemiecku większość gada kiepsko. Natomiast w przeciwieństwie do Francuzów inne języki znają i od nich nie stronią.
Prawie każdy dogada się po angielsku, naprawdę spora część rozmawia po: portugalski, hiszpański,włoski. I do tego jeszcze język z kraju pochodzenia.
Mówię oczywiście o ludziach tutaj urodzonych (tych bez paszportów również), a nie o wszystkich mieszkańcach.