Wpis z mikrobloga

#budujzwykopem #budownictwo #pytaniedoeksperta #nieruchomosci

Czy w związku z zapisem w MPZP dotyczącej działki:
1) MN,U - Tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i usług
a) Obowiązujące lub wiodące funkcje i obiekty oraz formy użytkowania i zagospodarowania terenu:
- zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, wolnostojący budynek mieszkalny jednorodzinny

taki zapis wyklucza postawienie na tej działce postawienie bliźniaka? Panie z Urzędu Gminy nie są pewne i wysyłają mnie do Starostwa. Wybieram się tam jutro, może jednak ktoś ma doświadczenie w tej materii.
  • 39
@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol:
Widzisz bo ja sprawdziłem prawo budowlane, MPZP i itp., ale kwestią tego jest czy "wolnostojący budynek mieszkalny" to uszczegółowienie "zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej" w tym wypadku i jeśli nie ma tak jak mówi @PureeZiemniaczaneNaZimno słówka "lub" to w takim przypadku raczej nie wolno. Bliżniak to nie dom wolnostojący. Wikipedia tutaj nie pomoże, więc bez urazy, ale nie bądź taki chojrak :)
prawo budowlane


@pabloAntonio: No chyba jednak nie sprawdziłeś bo definicja budynku jednorodzinnego wolnostojącego z ustawy prawo budowlane mówi jasno, że to także dom w zabudowie bliźniaczej. Jest to zaraz na początku tej ustawy

budynku mieszkalnym jednorodzinnym – należy przez to rozumieć budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych
@pabloAntonio: Wiem co dałem i co się do tego odnosi. Umiesz ty w ogóle czytać? ILEKROĆ MOWA O BUDYNKU MIESZKALNYM JEDNORODZINNYM rozumie się przez to (...) BUDYNEK W ZABUDOWIE BLIŹNIACZEJ w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż DWÓCH LOKALI MIESZKALNYCH.

Skoro masz w mpzp, że dopuszcza się wybudowanie wolnostojącego budynku mieszkalnego jednorodzinnego a prawo budowlane mówi, że bliźniak jest takim budynkiem to nie wiem jak ci mam jeszcze prościej wytłumaczyć,
@pabloAntonio:

dałeś definicję budynku mieszkalnego jednorodzinnego, panie kolego


Oczywiście bo sam dałeś, że w MPZP

a) Obowiązujące lub wiodące funkcje i obiekty oraz formy użytkowania i zagospodarowania terenu:

- zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, wolnostojący budynek mieszkalny jednorodzinny


No to dałem ci co przez definicje się rozumie "wolnostojący budynek mieszkalny jednorodzinny"

W ogóle myślisz co czytasz?
@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: No ale dyskusja toczy się o budynek jednorodzinny wolnostojący. ta definicja która podałeś mowi właśnie ze bliźniak to nie jest dom jednorodzinny wolnostojący. Masz na początku tekstu który zacytowałes podział ze budynek jednorodzinny to budynek wolno stojący albo budynek bliźniak lub szeregowy. Wiec bliźniak jest budynkiem jednorodzinnym ale nie jednorodzinnym wolnostojącym.
Właśnie to nie jest tak proste jak myślisz bo zapis:
- zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, wolnostojący budynek mieszkalny jednorodzinny

może oznaczać że można budować mieszkania jednorodzinne ale tylko w formie wolnostojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, a bliźniak to NIE JEST zabudowa wolnostojąca co wynika z prawa budowlanego ( nie z wikipedi)

2a) budynku mieszkalnym jednorodzinnym -należy przez to rozumieć budynek wolno stojący ALBO budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych,
@pabloAntonio: Po pierwsze to w całym prawie budowlanym nie ma definicji budynku wolnostojącego. Po drugie bliźniak zawsze jest wolnostojący (to nie zabudowa szeregowa), po trzecie nie raz już WSA i ich orzecznictwo wskazywało

wyrok WSA w Kielcach z dn. 06.05.2013 sygn akt II SA/Ke 185/13, wyrok WSA w Poznaniu z dnia 26.11.2010 sygn. akt II SA/Po 637/10): Przez pojęcie "wolno stojący" rozumieć należy samodzielność i suwerenność konstrukcji obiektu, to jest jego
@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol:
Bez urazy bo nie chodzi mi o to czyje ma być "na wierzchu", w sumie nawet chciałbym żebyś miał rację co okaże się jutro. Za interpretacje tego wyroku nie będę się brał bo ostatnie zdanie

że bliźniak łapie się jako wolnostojący budynek jednorodzinny.


...dopisałeś sam.

Kolejną kwestią jest to że pomijając już kwestię czy budynek wolno stojący to bliźniak ( w prawie budowlanym to jedynie budynek mieszkalny jednorodzinny) to od