Wpis z mikrobloga

'TRÓJCA ŚWIĘTA' – BŁĘDNOKOŁOWA ARGUMENTACJA

Katecheta katolicki próbuje wytłumaczyć jaka jest istota nauki o Trójcy Świętej. Pan nauczyciel usiłuje się odwoływać do różnych fałszywych analogii z dziedziny fizyki czy biologii, przy okazji dowodząc, że nie rozumie podstaw tych rodzajów wiedzy. Katecheta w swoim nauczaniu nie próbuje trafiać do rozumu i logiki, za to chce przekonać słuchaczy za pomocą wielokrotnych repetycji, które często zahaczają o tautologię (masło maślane). Stosowanie różnych zawiłych argumentów jest ewidentnie obliczone na to, żeby słuchacz się w tym wszystkim pogubił i odszedł z przekonaniem, że ta „wielka tajemnica wiary (jak ją określił katecheta)”, jest dostępna tylko dla jemu podobnych wybrańców.

Na koniec zapewnił, że choć to wielka tajemnica wiary, to nie ma w tej nauce żadnej sprzeczności i żeby zagłuszyć wszelki protest - który mógłby być reakcją na ten atak na ludzki intelekt - swój wykład przypieczętował katolickim wyznaniem wiary. Jeżeli ktoś z jego audytorium nie dał się wciągnąć do labiryntu zawijasów myślowych i tam nie zabłądził, to powinien łatwo dojść do wniosku, że skoro jest to wielka tajemnica wiary, to i pan katecheta jej nie ogarnia. Skąd w takim razie wie, że nie ma w niej żadnej sprzeczności? :) Katecheta powołuje się na różne sprzecze definicje Trójcy Świętej autorstwa wielu tzw. „dyrektorów Kościoła”, przy okazji pokazując, że trynitarianie mają z tym problem od setek lat. Za to ani razu na Biblię!

Pan katecheta (przynajmniej pozornie) usiłował rozwikłać następujące kwestie:

(1) Jak JEDEN Bóg może być 'złożony' z TRZECH Osób Trójcy-Bogów w pełni, zarazem być jednym Bogiem w PEŁNI?

1. Ojciec jest w pełni Bogiem.
2. Syn jest w pełni Bogiem.
3. Duch Święty jest w pełni Bogiem.

Tym samym:

1) Bóg Ojciec JHWH
2) Bóg Syn Boży JHWH
3) Bóg Duch Święty JHWH

Innymi słowy twierdzą, że każda z Osób w Trójcy Świętej jest nie tylko w pełni Bogiem, ale ma na imię JeHoWaH. Jak w takim razie tłumaczą wymowę poniższych wersetów?

Psalm 110:1

Tekst oryginalny (imię Boże zaznaczyłem tłustym drukiem):

לדוד מזמור נאם יהוה לאדני שב לימיני עד אשית איביך הדם לרגליך

Werset przetłumaczony na język polski:

„Wyrocznia Jehowy dla Pana mego. Siądź po prawicy mojej aż położę wrogów twoich jako podnóżek dla stóp twoich.”

Izajasza 61:1, 2

Tekst oryginalny (imię Boże zaznaczyłem tłustym drugiem):

רוח אדני יהוה עלי יען משח יהוה אתי לבשר ענוים שלחני לחבש לנשברי לב לקרא לשבוים דרור ולאסורים פקח קוח

Werset przetłumaczony na język polski:

„Spoczywa na mnie [na Jezusie] duch Wszechwładnego Pana,[Boga Ojca] Jehowy, bo Jehowa mnie namaścił, bym opowiadał dobrą nowinę potulnym. Posłał mnie, abym opatrywał mających złamane serce, (...) abym pocieszał wszystkich pogrążonych w żałości”.

Porównaj:

Łukasza 4:18

„[Jezus] otworzywszy zwój, znalazł miejsce, gdzie było napisane: 'Spoczywa na mnie duch Jehowy, gdyż on mnie namaścił, abym oznajmiał dobrą nowinę biednym, posłał mnie, abym ogłaszał jeńcom uwolnienie, a ślepym odzyskanie wzroku, abym zdruzgotanych odsyłał jako uwolnionych.”

(2) Jak JEDEN Bóg 'złożony' z TRZECH umysłów może być jednocześnie niepodzielnym, JEDNYM umysłem?

(3) Jak Bóg, który jest 'kompletny' tylko wówczas, jak istnieją TRZY osoby Boskie mógł być dalej Bogiem w pełni, kiedy martwy Jezus (też Bóg w pełni) trzy dni MARTWY przebywał w grobie. Niektórzy trynitarze posuwają się do twierdzenia, że martwy Jezus w jakiś sposób brał udział we własnym zmartwychwstaniu. Żeby samemu móc zbudzić siebie z matwych nie mógłby być martwy, a wówczas nie oddałby nam swojego życia. Dlatego Biblia uczy i to wiele razy:

Dz. 2:32: „Tego właśnie Jezusa wskrzesił Bóg, a my wszyscy jesteśmy tego świadkami.”

Dz. 3:15: „Zabiliście Dawcę życia, ale Bóg wskrzesił Go z martwych, czego my jesteśmy świadkami.”

Dz. 4:10: to niech będzie wiadomo wam wszystkim i całemu ludowi Izraela, że w imię Jezusa Chrystusa Nazarejczyka - którego wy ukrzyżowaliście, a którego Bóg wskrzesił z martwych - że przez Niego ten człowiek stanął przed wami zdrowy.

Dz.10:40: Bóg wskrzesił Go trzeciego dnia i pozwolił Mu ukazać się

I tutaj: 17:31, Rz. 4:24,Rz. 8:11,Rz.10:9, 1Kor. 6:14, 2Kor. 4:14,Ga. 1:1,Ef. 1:20: Kol. 2:12, 1Tes. 1:10, 1P. 1:21, Dz. 5:30,Dz.13:30, Dz.13:34, Dz. 3:26.

Bardzo ciekawy jest ten werset, ponieważ mówi nam, że gdyby Jehowa Bóg nie wskrzesił Jezusa, to jego ciało uległoby skażeniu. To znaczy uległoby rozkładowi. Czy żywy Jezus mógłby ulec pośmiertnemu rozkładowi?: Dz.13:37: „Lecz nie uległ skażeniu Ten, którego Bóg wskrzesił.”

(4) W jakim sensie Jezus jest Synem Bożym, skoro jest zarazem Bogiem w pełni i tak jak Bóg Ojciec i Duch Święty nie miał początku? To znaczy dlaczego jest nazywany SYNEM, a nie np. BRATEM? Itd…

Tego typu zawiłe wyjaśnianie dogmatu o Trójcy Świetej, to reguła a nie wyjątek. TUTAJ można znaleźć dodatkowe informacje na ten temat: http://www.wykop.pl/wpis/23595139/wewnetrznie-sprzeczna-definicja-trojcy-swietej-czy/

Cytat zaczerpnąłem z ‚Mały słownik teologiczny’ Karl Rahener i Herbert Vorgrimler, Instytut Wydawniczy Pax, Warszawa 1987, słowo wstępne: Ksiądz profesor Alfons Skowronek, strona 501:

„Na podstawie faktycznego rozwoju wiary w Trójcę Świętą i współczesnej teologii systematycznej należy stwierdzić, że Bóg w absolutnym samoudzielaniu się stworzeniu tak udzielił siebie, jako siebie, że „immanentna” (w samym Bogu istniejąca) Troistość jest troistością „ekonomiczną (zbawczą wobec ludzi). I na odwrót: Troistość postępowania Boga wobec nas jest rzeczywistością Boga, jakim jest On w sobie – Boga „trójosobowego”. Możemy zatem na podstawie naszego doświadczenia wiary, którego dostarcza nam samo Słowo Boże (Jezus-Pismo Święte) powiedzieć: Absolutne samoudzielanie się Boga światu, udzielanie się jako tajemnicy zniżającej się do nas nazywane jest w swojej absolutnej pierwotności Ojcem, jako zasady działającej w historii – Synem, jako zasady darowanej nam – Duchem Świętym. W tym odnoszącym się do nas, „jako” chodzi w rzeczy samej o samoudzielanie się Boga „w sobie” : wypowiedziana troistość jest więc troistością Boga samego w sobie. Ponieważ zaś w obu wypadkach chodzi o udzielanie się Boga, a nie o dwa różne działania, jak jest w przypadku stworzeń, mamy do czynienia wciąż z tym samym Bogiem.”

Tyle na temat katolickiej (pseudo)teologii. Co na temat natury Boga ma do powiedzenia Biblia, w której Jehowa Bóg osobiście objawił swoją naturę oraz naturę jego Syna?

Powt. Pr. 6:4 „Jehowa, nasz Bóg, to jeden Jehowa”.

Izajasza 42:8 „Jam jest Jehowa. To jest moje imię; i chwały mojej nie oddam nikomu innemu ani mej sławy rytym wizerunkom.

Zachariasza 14:9 ” A Jehowa zostanie królem nad całą ziemią. W owym dniu Jehowa będzie jeden i jego imię jedno.”

Marka 12:29 „Jezus odpowiedział: „Pierwsze jest: ‚Słuchaj, Izraelu, Jehowa, nasz Bóg, to jeden Jehowa”

1 Koryntian 8:6 „Dla nas wszakże jest jeden Bóg, Ojciec, z którego jest wszystko, a my dla niego; i jeden jest Pan, Jezus Chrystus, przez którego jest wszystko i my przez niego.”

1 Tymoteusza 2:5 ” Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus”

Gal 3:20 „Otóż nie ma pośrednika, gdzie chodzi tylko o jedną osobę, a Bóg jest tylko jeden.

Wnioski dla szczerych poszukiwaczy prawdy o Bogu i jego woli:

1 Koryntian 4:6 „Mówiąc to, miałem […..] abyście mogli zrozumieć, że nie wolno wykraczać ponad to, co zostało napisane [w Biblii]”

1 Piotra 4:11 „Jeśli kto mówi, niech mówi jak Słowo Boże [Biblia]. [...] Amen.”

Objawienia 22:18-19 „Co do mnie, to świadczę każdemu, który słucha słów proroctwa tej księgi: Jeżeli ktoś dołoży coś do nich, dołoży mu Bóg plag opisanych w tej księdze; A jeżeli ktoś ujmie coś ze słów tej księgi proroctwa, ujmie Bóg z działu jego z drzewa żywota i ze świętego miasta, opisanych w tej księdze.”

POLECAM naukowy film dokumentalny o imieniu Bożym:
http://www.wykop.pl/wpis/23006695/bioslawek-imie-boze-film-nie-jest-nakrecony-przez-/

#teologia #pseudoteologia #trojca #trojcaswieta #herezje #biblia #monoteizm #jehowa #jhwh #jezus #swiadkowiejehowy #bog #definicjatrojcy #imieboze #trynitarze #antytrynitarze #katechizm #archaniol #archaniolmichal #definicja #prawda #klamstwo #tetragram #judaizm #chrzescijanstwo #apologeci #kosciolkatolicki #idzpodprad #protestanci #charyzma #charyzmatyczny #zielonoswiatkowy #katolik
bioslawek - 'TRÓJCA ŚWIĘTA' – BŁĘDNOKOŁOWA ARGUMENTACJA



Katecheta katolicki pr...