Wpis z mikrobloga

Pytanie dla mirków ateistów: Czy uznajecie istnienie historycznego Jezusa czy sądzicie, że jest całkowicie fikcyjną postacią i został przez kogoś wymyślony? To nie jest pytanie czy wierzycie w jego boskość. Jakby co to właściwie żaden historyk nie wątpi w istnienie proroka o imieniu Jeszua, który został uznany za mesjasza i ukrzyżowany. Dla jasności jestem niewierzący.
#historia #religia #ateizm #chrzescijanstwo #katolicyzm #pytanie #ankieta

Czy Jezus istniał?

  • Tak 86.4% (76)
  • Nie 13.6% (12)

Oddanych głosów: 88

  • 31
  • Odpowiedz
@Asterling: Ostatni się tym tematem zainteresowałem i okazało się, że niewiara w istnienie Jezusa jest całkiem popularna wśród internetowych ateistów. Na wykopie 90 % to ateiści, więc sprawdzam jak jest tutaj.
  • Odpowiedz
@Asterling: @the_white_crystal: faktem jest że Kościół Katolicki miał ponad 1700 lat (edykt mediolański) na sfabrykowanie wszelkich dowodów na temat istnienia Jezusa, więc na ten moment ciężko stwierdzić jak rzeczywiście było. Jak na to ile jego postać powinna wprowadzić zamieszania, to jest bardzo mało tekstów o nim i większość pochodzi długo po jego śmierci.
  • Odpowiedz
@Asterling: Wiesz, Jezus podobno umarł około 30 roku n. e. Nowy Testament spisano dopiero jakoś w drugiej połowie I wieku i z podobnych czasów pochodzą o nim wspominki w tekstach np. Tacyta. Wiadomo jak powstają legendy, jeden coś powie drugiemu, ten coś pozmienia i przekaże dalej. Nie że zaraz to neguję czy istniał czy nie, po prostu jestem sceptyczny co do tego.
  • Odpowiedz
faktem jest że Kościół Katolicki miał ponad 1700 lat (edykt mediolański) na sfabrykowanie wszelkich dowodów na temat istnienia Jezusa, więc na ten moment ciężko stwierdzić jak rzeczywiście było. Jak na to ile jego postać powinna wprowadzić zamieszania, to jest bardzo mało tekstów o nim i większość pochodzi długo po jego śmierci.


@Mo_xito: No niezła teoria spiskowa nie powiem. Co masz na myśli pisząc o zamieszaniu i czemu powinno być więcej tekstów?
  • Odpowiedz
@Zawulon Chodzi o to, że wspomnienia o Jezusie sa dopiero od historykow ktorzy zyli po jego smierci. A z zamieszaniem chodzi mi o te cuda ktorych dokonywal, raczej nie obeszlyby sie one bez echa w tamtych czasach nawet biorac pod uwage raczej wolne rozprzestrzenianie sie informacji.
  • Odpowiedz
@the_white_crystal:
Ciekawe źródło podajesz, szczególnie sekcja 2 akapit 3 zdanie 2 (od pierwszej litery po kropce po odnośniku Testimonium Flavianum do następnej kropki).

Poza tym twierdzisz, że to pierwszy wynik w Google. [U mnie się nie pokazuje.](https://www.google.pl/search?q=wpływ+pełni+księżyca+na+życie+seksualne+pingwinów&oq=wpływ+pełni+księżyca+na+życie+seksualne+pingwinów&aqs=chrome..69i57.13803j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8)
  • Odpowiedz
@Mo_xito: Przecież to pytanie o historycznego Jezusa, a nie o boskiego, więc o żadnych cudach nie ma mowy. W kwestii historyków to żaden z ówczesnych żydowskich proroków nie został wspomniany w czasie gdy żyli. Nawet znacznie ważniejsi, którzy wywoływali zamieszki i powstania są opisywani dekady po śmierci. Jedyny historyk piszący o nich to Józef Flawiusz, który wspomniał Jezusa dwukrotnie.
@severson Flawiusz dwa razy wspomniał o Jezusie. Tylko jeden fragment jet częściowo
  • Odpowiedz