Wpis z mikrobloga

Czytelnicy tagów #ockham i #gruparatowaniapoziomu

Podjąłem się napisania pięciu list z lekturami które są skupione na określonym temacie i pytaniach. Jeśli chodzi o lektury to musimy je podzielić na parę części, kategorii, żeby zrozumieć ciąg intelektualny i przewodnie pytania jakichś książek np. Umowa Społeczna Rosseau odnosi się do Lewiatana Hobbesa i jest książką polityczną i postawienie Umowy Społecznej obok Rozprawy o metodzie Kartezjusza jest dosyć nieprecyzyjne z racji charakterów tych książek. Tak więc zrobię listę: religijną, polityczną, filozoficzną ogół (przede wszystkim epistemologia i ontologia) egzystencjalną i klasyczną tj. dzieła literackie które choć fikcyjne są prawdziwe w sensie abstrakcyjnym, archetypicznym.

Listy te pomogą zaznajomić się z:
filozofią ogólną, nauce o bycie i poznaniu
polityką, nauką o organizacji społeczeństwa
religią, strefą sacrum pochodzenia metafizycznego
egzystencją, rozważaniach o życiu i jego aspektach
klasyką, książkami o tematach wiecznych jak idee Platońskie.

Każda lista jest utworzona chronologicznie od początków rozważań rodzaju ludzkiego które dostaliśmy aż do naszych czasów.

Lista filozofii ogólnej:

Starożytność:
Biblia: Genesis rozdziały 1 do 4, Platon - Fedon, Fajdros, Lizys, Charmides, Sofista, Państwo, Arystoteles - Organon, Metafizyka, teksty stoickie i epikurejskie przede wszystkim Seneka, Marek Aureliusz, Epikur.Żeby zrozumieć koncepcje inne koncepcje starożytne opracowanie G.Reale - Filozofia Starożytna z uwzględnieniem ważności Sokratesa i sofistów, atomistów, pluralistów, monistów, religii greckiej i rzymskiej i koncepcji idei Platońskich i form Arystotelesa.

Średniowiecze:
Plotyn - Enneady, Św. Augustyn - O nauce chrześcijańskiej, O trójcy świętej, Anzelm z Cantenbury - Proslogion, Duns Szkot - Traktat o Pierwszej Zasadzie, Ockham - Suma logiczna, Św. Tomasz z Akwinu - Suma Teologiczna, Byt i Istota, średniowiecze ze szczególnym uwzględnieniem sporu o uniwersalia Boecjusza i charakterem bytu świata. Rozpoznanie dzieła Awerrosy i zrozumienie logicznego stylu scholastycznego.

Renesans i Barok:
Nowożytna filozofia ogólna: Zaczyna się z wydaniem Medytacji o pierwszej filozofii w 1641 Kartezjusza. Książka ta zmienia przedmiot zainteresowania filozofii lub inaczej, z książki tej wychodzi założenie, że żeby poznać byt najpierw trzeba poznać podmiot - siebie. Ale rewolucyjne książki powstawały już wcześniej, Książę - Machiavelli to książka łącząca pragmatyzm z polityką. Pochwała Głupoty Erazma z Rotterdamu jest satyrą na ówczesne społeczeństwo. Utopia Moore'a to książka o wizji świata pełnej demokratycznego komunizmu. Warto znać.
Przejdźmy do ontologii i epistemologii, Z Kartezjusza - Rozprawa o Metodzie i Principia Filozoficzne. Bacon - Eseje, Novum Organon, Newton - Principia matematyczne nauk przyrodniczych, Leibniz - Monaldologia, Spinoza - O poprawie rozumu, Pascal - Myśli (to także będzie w liście religijnej), Hume - Badania dotyczące rozumu ludzkiego, Traktat o naturze ludzkiej
Locke - Rozważania dotyczące rozumu ludzkiego, Berkeley - Traktat o zasadach ludzkiego poznania, Kant - Krytyka Czystego Rozumu, Rozprawy z filozofii historii, Prolegomena do wszelkiej przyszłej metafizyki, Krytyka praktycznego rozumu, Metafizyka Moralności.

Wchodzimy w idealizm niemiecki i w pozytywizm:
Fitche - Powołanie Człowieka, Schelling - O Ja jako zasadzie filozofii, Idee filozofii natury, O duszy świata, Hegel (to jest potęga a żeby to zrozumieć o Panie wołam) - Wykłady z filozofii dziejów, Fenomenologia ducha, Wykłady o estetyce, Comte - Rozprawa o duchu filozofii pozytywnej, Mill - System logiki dedukcyjnej, Husserl - Idee czystej fenomenologii, Martin Heidegger - Bycie i Czas, Wykłady z fenomenologii wewnętrznej świadomości, Wittgenstein - Traktat logiczno-filozoficzny, Dociekania filozoficzne, Russel i Carnap - Principia Mathematica (dzieło przez moją osobę nie przeczytane i niezrozumiane choć woli sobie nie skąpiłem), Logiczna budowa świata.

Wchodzimy w krótki wiek XX:
Strawson - On reffering, Kripke - Nazywanie a Konieczność. Hume - Struktura rewolucji naukowych. Kontynentalna filozofia przez koniec XIX wieku aż do dzisiaj jest skupiona na koncepcjach ekonomicznych, moralnych, egzystencjalnych, politycznych i ewolucjonistycznych.

Większość tych książek jest w języku polskim.

P.s. Warto dodawać i wysyłać mi tytuły książek które Państwo uznają za wartościowe dla tej listy. Dlatego też np. Dwa Traktaty o Rządzie Locka znajdą się w liście politycznej a nie w liście filozofii ogólnej.

#publicystyka #ciekawostki #historia #ciekawostkihistoryczne #filozofia #socjologia #publicystyka #liganauki (czy tag pozwala mi na tagowanie #liganauki Byłbym wdzięczny za odpowiedź) #nauka
  • 31
  • Odpowiedz
Wołam zainteresowanych (38) z listy Ockhamowa
Możesz zapisać/wypisać się klikając na nazwę listy.

Dodatek wspierany przez Cebula.Online

Masz problem z działaniem listy? A może pytanie? Pisz do IrvinTalvanen

! @Brzytwa_Ockhama @Slowbro @porucznik_franek @Turysta_Onanista @Grewest @neilran @bednari @Asterling @Shashek @Zgrywus1 @Sliski @JanuszKek @dolus_deliberatus @warszawamoskwa @ViperJay @Abaddon84 @mnbv-1 @PranieMuzgu @augustulus @hetman-kozacki
  • Odpowiedz
@Wungluwka: Państwo jest ontologiczne dlatego, że jest to pierwszy raz kiedy teoria bytu determinuje politykę. Poza tym Państwo nie jest tylko o Państwie.

Książe i Utopia są dorzucone jako komentarze po których piszę, że same Medytacje nie same szły w szeregu rewolucji. Sartre istotnie napisał Byt i Nicość ale swoją teorię wyciągą stricte z Freuda, Marksa i Hegla a także Nietzschego tym samym konstruując ją na bazie egzystencjalizmu, byciu.
  • Odpowiedz
@koroluk: Wiem, że Plotyn żył jeszcze w starożytności tak samo jak i Augustyn ale pisma jak i koncepcje - np. Jedni czy Trójcy Świętej są już średniowieczne, chrześcijańskie. Właśnie też dlatego uwypukliłem idee Platona i formy Arystotelesa i przeszedłem do Plotyna i św. Augustyna który już posiłkuje się Plotynem. Boecjusz zaś (średniowiecze czy nie?) tworzy problem uniwersaliów mocno korzystając z Arystotelesa.
  • Odpowiedz
@Brzytwa_Ockhama: Widziałbym to nieco inaczej, szczególnie w wieku XX (ale i wcześniej, ale rozumiem, że każdy ma swoje tralala). Jest też literówka Fichte, nie Fitche - dla większości tu literówki mogą być nie do przeskoczenia... nie obrażając elity wykopu, a jakże.
  • Odpowiedz
@Coolish: Na szczęście nie. Mam za sobą większość starożytności, średniowiecza, nowożytności, przede wszystkim niemieckiej filozofii idealistycznej. Mniej czytam pozytywistów logicznych ale Wittgensteina i jego fazy znam tak samo jak i Williama Jamesa i fantastycznego logika Peirca który już daleki jest od idealistów niemieckich. Wiedz, że będą książki przede wszystkim polityczne które trudno mi czytać, nie z racji trudności tekstu ale destrukcyjnego wpływu niektórych założeń na rzeczywistość. Należy pamiętać na przykład, że
  • Odpowiedz
@koroluk: Kilka szokujących faktów, o których nie powiedzą ci na historii w podstawówce [ZOBACZ MEMY]:
-Pierwsza Wojna Światowa to schyłek XIX wieku
-Justynian Wielki panował w średniowieczu
- Nowożytność skończyła się na Rewolucji Francuskiej (no chyba że jesteś Anglosasem, to wtedy trwa do tej pory).
  • Odpowiedz
@OjciecMarek:

-Pierwsza Wojna Światowa to schyłek XIX wieku


Jak najbardziej w filozofii

Justynian Wielki panował w średniowieczu


Chrześcijański Justynian a jakże

Nowożytność skończyła się na Rewolucji Francuskiej (no chyba że jesteś Anglosasem, to wtedy trwa do tej pory).


A gdzie jest tak napisane?
  • Odpowiedz
@koroluk: @Brzytwa_Ockhama:Od razu zastrzegam, że nie jest to perspektywa filozoficzna, tylko historyczna:

Tfu, o Justynianie chciałem napisać, że panował w starożytności - tak to oceniają bizantynolodzy, którzy początek średniowiecza w Cesarstwie wiążą z powstaniem systemu temowego, przypominającego nieco późniejszy zachodnioeuropejski feudalizm. Powstanie tegoż systemu też nie jest dokładnie określone w czasie - starsi autorzy, jak Ostrogorski, wiążą to z okresem panowania Herakliusza, nowsze prace umiejscawiają ten moment raczej z panowaniem
  • Odpowiedz