Wpis z mikrobloga

"Zupa na Plantach" zbiera na nową kuchnię. No i spoko, bo super inicjatywa i nowa kuchnia im się przyda. Niech zbierają.

https://pomagamy.im/kuchniadlazupy

Smuci mnie jednak taka sytuacja, gdy organizacja pomaga bezdomnym, rozdaje jedzenie, rozdaje ubrania i nagle... BUM! Wpada Sanepid i informuje, że jednak nie może być tak różowo i trzeba się dostosować do przepisów.
Trzeba mieć wymiarowe kosze na śmieci w odpowiedniej ilości. Kuchnia musi być wyposażona w specjalne baseny gastronomiczne do mycia naczyń, bo kto to widział, aby je myć w zwykłym zlewie. Trzeba oczywiście też mieć dedykowaną umywalkę do mycia rąk, bo przecież nie można używać żadnej innej z już dostępnych - prawo definiuje, że musi być dedykowana.

Wszystko to oczywiście, aby żyło się lepiej, bo jak wiadomo, bezdomnym z plant bardzo zależy, aby osoby przygotowujące jedzenie, myły dłonie w dedykowanej, wymiarowej, zatwierdzonej przez Państwowego Inspektora Sanitarnego, umywalce.

"Nie pytaj, co rząd mógłby dla Ciebie zrobić - zapytaj, czy mógłby tego nie robić".

Przypomniała mi się jeszcze pewna sytuacja sprzed lat. Poszedłem do lokalnego Tesco, aby kupić duże ilości jedzenia dla kotów. Była zima, a mi zrobiło się żal 13 kotów, które zadomowiły się w okolicznej piwnicy.

Z kilkoma workami najtańszej karmy ustawiłem się w kolejce do kasy. Podeszła do mnie kobieta w wieku około 40 lat i zaczęła krzyczeć, że jestem nieodpowiedzialny i że kotom należy kupować karmę zawierającą minimum 70% mięsa i takie karmy kosztują po 40zł za opakowanie, a nie jakieś g*o kupować po 15zł. Później poleciało kilka epitetów na mój temat i werdykt, że tacy ludzie jak ja, nie powinni mieć kotów.

Moje wyjaśnienie było proste:
"Po pierwsze, to nie jest dla moich kotów. Po drugie, muszę wykarmić ich 13 sztuk i nie stać mnie płacić 40zł per paczka. Po trzecie, myślę, że te koty wolą dostać cokolwiek i przeżyć zimę, niż umrzeć z głodu - nie mają żadnej innej alternatywy".

Wyjaśnienie oczywiście nie zadziałało. Dostałem jeszcze jeden soczysty epitet na zakończenie wymiany zdań i kobieta odeszła wierząc, że przecież ma rację i robi to dla dobra kotów.

Dlaczego opowiadam Ci historię o jakichś kotach?
Bo podobnie moim zdaniem działa to z bezdomnymi. Myślę, że wolą dostać cokolwiek dobrego, ciepłego i pożywnego niż umrzeć tej zimy.

Rozumiem, że Sanepid chce dobrze i robi to wszystko dla dobra ludzi, ale czasami warto zapytać samych zainteresowanych, jakiego "dobra" oczekują.

*
Weź coś wpłać na akcję - nawet kilka złotych.
A jeśli nie wpłacisz, to przynajmniej daj plusa. Może ktoś z większą ilością gotówki wesprze zbiórkę.

https://pomagamy.im/kuchniadlazupy

#wykoppomaga #pomagajzwykopem #zbiorka #zalesie #charytatywnie #pomocy

copy/paste z mojego FB
  • 6
@imlmpe: A jak odnosisz się do tego, że prawie wszyscy z tych bezdomnych dostaliby miskę tej ciepłej zupy i nawet miejsce do spania w noclegowni (ba, nawet adres na meldunek by się znalazł), gdyby tylko odstawili alkohol?
A jak odnosisz się do tego, że prawie wszyscy z tych bezdomnych dostaliby miskę tej ciepłej zupy i nawet miejsce do spania w noclegowni (ba, nawet adres na meldunek by się znalazł), gdyby tylko odstawili alkohol?


@nalej_mi_zupy: to niestety w wielu przypadkach prawda.
Mam wielu znajomych pomagających bezpośrednio (i/lub w organizacjach) bezdomnym.
Wszyscy z nich twierdzą jednogłośnie, że taka pomoc pozbawiona jest sensu - w rozumieniu: to nie zmieni ich sytuacji,
nie wiem, po co miałbyś się tłumaczyć jakiejś głupiej starej babie i wiedz, że to był błąd


@enslavedeagle: nawiązała kontakt, więc zasługiwała na odpowiedź. Myślałem, że moje wyjaśnienie zmusi ją do myślenia czy zastanowienia się nad problemem. Niekiedy przeceniam ludzi :(
@imlmpe: Właśnie dla mnie to jest działanie nielogiczne. Poświęcać tyle czasu i energii na jeszcze większe uzależnienie tych ludzi od innych. I co? Którejś zimy tobie zabraknie pieniędzy i będziesz musiał zrezygnować z pracy na rzecz innych (albo urodzi ci się kolejny gówniak, whatever) i jak zabraknie ciebie (kolesia, który gotuje zupę) to wszyscy umrą, bo się przyzwyczaili, że można przepić te 3 złote więcej zamiast sobie kupić parę bułek.

Czym
@imlmpe:
I tak dobrze ze się do wentylacji nie przysrali. Bo do tego normy sa wysrubowane mocno i 10k mogłoby nie wystarczyć. Jest szansa że wentylacja jest ok, zależy co to za budynek. Ale jest też możliwe że jest niezupełnie dobrze i celowo się jej nie przygladali. ( ͡° ͜ʖ ͡°)