Wpis z mikrobloga

Mirki, pomocy! Chcą mnie wyruchać na 5000 cebulionów. (,)

#ubezpieczenia #firma #samochody #leasing #prawo #zalesie

Mam firmę będącą płatnikiem VAT i auto w leasingu z możliwością odliczenia połowy podatku VAT (pojazd wykorzystywany także do celów prywatnych). Wjechał we mnie TIR i nastąpiła naprawa pojazdu w ASO z jego OC.
Faktura za naprawę została wystawiona na moją firmę i pokryłem z niej połowę podatku VAT (tyle też mogę odliczyć, więc luz). Jednak ubezpieczyciel pokrył koszty naprawy tylko do kwoty netto twierdząc, że poszkodowanym jest właściciel pojazdu (a więc leasingodawca) i ma on prawo odliczenia pełnego VATu, a to, że ja mogę odliczyć jedynie 50% i że to na moją firmę wystawiono fakturę jest według nich dla sprawy nieistotne.
W związku z powyższym ASO wzywa mnie do pokrycia drugiej połowy VATu za naprawę, czyli zapłaty dodatkowych 5 tysięcy złotych z własnej kieszeni bez możliwości odliczenia.

Czy ubezpieczyciel działa zgodnie z prawem? Bo jeśli tak, prowadzi to do absurdu, że mając leasingowane auto na użytek "mieszany" każdorazowo w razie wypadku nie z własnej winy jesteś w plecy połowę VATu z faktury za naprawę.
zorza - Mirki, pomocy! Chcą mnie wyruchać na 5000 cebulionów. (╯︵╰,)

#ubezpieczeni...

źródło: comment_5vPf5oicPmhperY385XIvgBQXKmJhhNK.jpg

Pobierz
  • 20
@Ogar_Ogar: pisałem do 5 kancelarii zajmujących się takimi sprawami. Dwie nie odpisały, dwie zbyły, a jedna poprosiła o komplet dokumentów do sprawdzenia i czekam.
@mayek: nie ja o tym decydowałem. Samochód według eurotax wart 74k w momencie wypadku, więc nie dało się zrobić szkody całkowitej, mimo że bardzo bym chciał
@zorza: W sytuacji kiedy pojazd uszkodzony jest przedmiotem leasingu, zasadnicze znaczenie ma, kto jest poszkodowanym, a następnie czy poszkodowany ma prawo do odliczenia podatku. A według prawa poszkodowanym jest leasingodawca. Ubezpieczyciele wykorzystują tę lukę w prawie. W ostatnich miesiącach pojawiła się propozycja doprecyzowania tych przepisów, ale została odrzucona. Według rządu ta kwestia powinna być rozstrzygana między leasingodawcą a leasingobiorcą. Duże firmy leasingowe płacą niekiedy VAT za leasingobiorcę, ale pod warunkiem, że
@Ubea_pl: Dzięki wielkie za obszerną odpowiedź. Rozmawiałem przed chwilą z panią na infolinii Rzecznika Finansowego i powiedziała, że tak naprawdę jedyne, co mogę zrobić to napisać reklamację do ubezpieczyciela, on ją odrzuci i to pismo o odrzuceniu przesłać wraz z kompletem dokumentów do RF, a oni się do tego ustosunkują.
Ale od razu dodała, że szanse na pozytywny koniec dla mnie są nikłe, bo przepisy w tych kwestiach są spieprzone.
(
@TwojStaryToKorniszon:

taktycznie jak w normandii

ale moim zdaniem to naciągen tłumaczenie ubezpieczyciela

ubezpieczenie jest na ciebie, tylko ewentualna cesja roszczeń na leasing

to ty rozliczasz się z ubezp.

Byłoby tak, jak mówisz, gdybym to ja był sprawcą i naprawiał z własnego AC.
I to jest totalny absurd, że będąc winowajcą wypadku nie poniósłbym żadnych kosztów (mam ochronę zniżek), a że ktoś wjechał we mnie, to muszę bulić 5000PLN.
@CichooByc: Niestety, nic się nie da zrobić. Mam nawet stanowisko do sprawy wydane przez Rzecznika Finansowego (rf.gov.pl), który to potwierdza. Po prostu prawo niedostosowane do rzeczywistości. A że zarabia na tym skarbówka, nie spieszą się, by to zmienić.
Przy następnym leasingu trzeba się upewnić, że w umowie leasingowej widnieje zapis, że faktura za naprawę z OC sprawcy jest wystawiana na leasingodawcę. To jedyny sposób.