Wpis z mikrobloga

@kozackiBOHUN: Chodziło mi o skalę wykresów.

BTC z 19k$ do 12k$
Złoto z 12,70k$ do 12,76k$

No ale wykres dla złota jako ten Mount Everest.
O to mi chodzi.
Teraz pokaż wykres gdzie przykładowo 1mm to jest 1% i obok siebie te dwa wykresy.

I rozumiem, że w skali całości złota to jest spore wahanie, jednak jako Kowalski nic na tym nie zarobisz ani nie stracisz.
Zasadniczo nikt na tym wiele
  • Odpowiedz
@MagicznyHades: Jak wydobędziemy złoto z komety to kurs jego się załamie to oczywiste. Nastąpi to wcześniej czy później ale z drugiej strony czy kopiąc BTC zużywając prąd tak na prawdę tworzymy coś fizycznego na świecie? Jego utrzymanie kosztuje coraz więcej natomiast złoto nawet jak będzie w cenie aluminium ma swoje unikatowe zastosowania. Dodatkowo leży i nie woła o jedzenie.
  • Odpowiedz
@defoxe: Oczywiście, że sala jet różna na wykresach i masz w tym rację ale gdy złoto podskoczyło o te 6$ to na świecie jednak więcej osób zarobiło niż gdyby BTC wzrósł nawet o 100%.
  • Odpowiedz
@MagicznyHades: Więc powiedz mi czym się różni od piramidy finansowej? Tam też jak inwestujesz na początku to zarabiasz natomiast na końcu liczy się tylko straty. Pytanie tylko kiedy nastąpi ten przełom z zarabiania na tracenie bo w nieskończoność nikt nie będzie pompował w niego kasę.
  • Odpowiedz
@kozackiBOHUN: nie dyskutuje tutaj z przewagą złota nad BTC. Jednak porównanie obu kursów bez zachowania owej skali jest szukaniem sensacji na siłę. Samo porównywanie obu, jest jak sam zauważasz zupełnie nielogiczne.

  • Odpowiedz
Więc powiedz mi czym się różni od piramidy finansowej?


@kozackiBOHUN: Mirek. W piramidzie obraca się pieniędzmi których nie ma.
BTC ma pokrycie... Ktoś musiał to kupić, inny musiał sprzedać.
Kasa zmienia tylko właściciela. Gdzie ty tu piramidę widzisz?
  • Odpowiedz
@defoxe: masz racje wszystko to kwestia skali. Dla Ciebie liczy się jednostkowa ja natomiast patrze na to ile złot jest w obiegu. Nie szukam sensacji ponieważ wzrost 6$ na złocie to sporo więcej ogólnie kasy niż obecny spadek BTC.
  • Odpowiedz
Mirek. W piramidzie obraca się pieniędzmi których nie ma.<


@defoxe: W piramidzie obraca się tymi samymi pieniędzmi którymi w BTC. Ktoś musi zainwestować w piramidę żeby ktoś innym tą kasę wyciągnął.
  • Odpowiedz
W piramidzie obraca się tymi samymi pieniędzmi którymi w BTC. Ktoś musi zainwestować w piramidę żeby ktoś innym tą kasę wyciągnął.


@kozackiBOHUN: No nie wiem...

W piramidzie wypłaca się pieniądze które wpłacają inni i tym innym obiecuje się jakieś pieniądze z nadzieją, że ktoś coś wpłaci.

W BTC kupujesz od kogoś walutę i albo nią obracasz albo sprzedajesz komuś po wynegocjowanej cenie.
Nikt ci żadnej gwarancji kursu nie daje (a w
  • Odpowiedz
@defoxe: Nie skłamie jeżeli napiszę, że 99% ludzi którzy kupili BTC zrobili to z powodu zysku jaki chcą uzyskać. Ba oni go nie kupili tylko sami jak twierdzą "zainwestowali".

W piramidzie pieniądze są wyprowadzane przez jego założycieli kosztem inwestorów a BTC? Wszyscy kupują po coraz to wyższej cenie wpłacając pieniądze ale czy ich nikt nie wyprowadza? Na pewno? A skąd biorą się pieniądze na utrzymanie koparek? BTC tak jak piramida sama
  • Odpowiedz
Ba oni go nie kupili tylko sami jak twierdzą "zainwestowali".


Też tego określenia nie lubię, bo BTC z założenia ma być walutą a nie "inwestycją".
Inwestować to sobie w firmę można a nie w wirtualny środek płatniczy...
Co oczywiście nie zmienia faktu, że na wahaniach kursu da się zarobić.
Skoro "inwestują" - ok... Twierdzą, że przyniesie im to zarobek.
Na chwilę obecną jest to w pewnym stopniu racja, bo BTC jest pompowany
  • Odpowiedz
@defoxe: BTC jest fajny jeżeli rzeczywiście stałby się środkiem płatniczym tak jak piszesz ale padnie niestety przez "inwestorów". Sam mocno mu kibicowałem do pewnego momentu gdy zdałem sobie sprawę z innej rzeczy.

Tu przechodzimy do drugim problemu którym jest zużycie prądu. Każda operacja wymaga zużycia energii która już teraz jest na poziomie niektórych krajów. Niestety BTC zużywa realny prąd.

BTC cały czas tak jak w piramidzie potrzebuje nowej gotówki za którą
  • Odpowiedz
@defoxe: jedna transakcja na bitcoinie pochłania 185 KWh x 0,51 PLN = 94,35 PLN

ile jest tego w sumie ciężko doszukać się dokładnych danych ale szacuje się że jest to około 30.000.000 kWh rocznie. Odpowiedz sobie na pytanie ile kasy idzie w powietrze by utrzymać BTC i kto za to płaci.
  • Odpowiedz
jedna transakcja na bitcoinie pochłania 185 KWh x 0,51 PLN = 94,35 PLN


@kozackiBOHUN: Jak to zostało obliczone?

W "podpisywanym" bloku jest trochę więcej niż jedna transakcja i nie jest podpisywana godzinę...
  • Odpowiedz
@defoxe: można to wygooglować. natomiast co do sumy rocznej to szacunki też z netu ile w tym roku koparki zużyły prądu. Koparki na tą chwilę zużywają już więcej energii niż Słowacja.
  • Odpowiedz