Wpis z mikrobloga

Hej!
Bawię się amatorsko fotografią i chciałbym kupić jakiś konkretniejszy aparat. Z jednej strony zastanawiam się nad jakąś lustrzanka ale przerażają mnie ich rozmiary (a może to nie problem?)
Z drugiej strony zastanawiam się nad kompaktem z wymienną optyką.

Z pierwszej kategorii mam na oku:
Canon 750D
Sony Alpha 68
Chodź zastanawiałem się aby na samo wejście w lustrzanki zacząć od Canon 1300D
Oczywiście na początek z standardowymi obiektywami z zestawów.

W temacie kompaktów rozważam:
Sony Alpha a6000

Jakie są wasze opinie w tym temacie? Polecacie może coś w kwocie do 2,5k?

Jeszcze krótko co głównie chce fotografować:
Krajobrazy, architekturę, zloty samochodowe itp. Dodatkowo makro (ale to jak będę miał odpowiedni obiektyw)

#fotografia #zakupy #pomoc
  • 7
@Rosek: Zapomnij o wszelkich Soniaczach, Pentaxach i innych wymysłach. Jeśli lustra to tylko Canon albo Nikon. Sam jestem posiadaczem Canona, więc o nim się wypowiem. Na Twoim miejscu polowałbym na używane 550d/600d, są to fajne aparaty dające pole do popisu i możliwość rozwoju. Moim pierwszym lustrem było właśnie 550d i musze przyznać, że do dzisiaj bardzo miło je wspominam. Absolutnie nie kupuj canonów 4 cyfrowych takich jak właśnie 1300d, są to
@Rosek: A ja nie zgodze się z @Agemaker. Wszystko tak naprawdę zależy czego szukasz i jakie masz priorytety. Jeśli chcesz też nagrywać filmiki to ja ZDECYDOWANIE bym szedł albo w Sony (a5100, a6000, a6300 itd.) albo Panasonica - tutaj wideo sprawdza się najlepiej. Bezlustrowce to też zazwyczaj znacznie mniejsze gabaryty aparatu (pomijam tutaj pełnoklatkowe Sony a7/a9 bo jak do nich zapniesz obiektyw, to wychodzi praktycznie taka sama masa), a czasami
@duncanidaho2 No dla mnie bezlusterkowce są za małe, nie uważam ich za złe, opcję Canon albo Nikon podałem przy założeniu, ze kolega chce kupić lustro. Dla mnie operowanie tymi malutkimi kanciastymi body bezlusterkowcow jest tragiczne, są strasznie niewygodne, ja robię tylko zdjęcia, więc opcje nagrywania są mi zbędne. No i sam wizjer elektroniczny to jest jednak tragedia i nieporozumienie, bje wyobrażam sobie pracy na nim.
No i sam wizjer elektroniczny to jest jednak tragedia i nieporozumienie, bje wyobrażam sobie pracy na nim.


@Agemaker: Zależy co robisz. Z tego co pamiętam Ty na tym zarabiasz (jakieś ślubinaki czy coś?), to w sumie się nie dziwię że wolisz mieć wszystko szybko i pod ręką. Ale już jakaś fotografia podróżnicza / street, spokojnie sobie da radę. Pewnie że operowanie malutkim kółkiem w a6000 nie jest tak fajne jak wielgachnym
@Agemaker
@duncanidaho2
Dziękuję za opinie. Teraz przyznam się, że zastanawiam się nad Canonem 600d z kitowym obiektywem.
Co do bezlusterkowca to trudno mi się przekonać gdyż niedawno sprzedałem swojego Panasonica GX80, który strasznie mi nie podpasowal. Zdjęcia były stosunkowo kiepskiej jakości + miał spore problemy przy słabym oświetleniu. Dodatkowo kompletnie nie nadawał się do macro (z konwenterem makro) - problem z łapaniem ostrości.
Obawiam się, że z Sony a6000 będę miał podobne
@Rosek ja wychodzę z założenia, ze ilość zrobionych zdjęć jeśli nie przekracza 100k a ilosc nagranych filmów w ogole jest bez znaczenia. Ja zawsze patrze w jakim stanie jest aparat, czy nie ma jakiś rys, czy jest zadbany, czy był serwisowany jeśli tak to co było robione, stan gum, elementów ruchomych itp. Raczej nie spotkałem się żeby aparaty były jakies specjalnie zajechane.