Wpis z mikrobloga

Zawsze mam bekę z ludzi, którzy twierdzą, że ateiści są mądrzejsi od ludzi, którzy wierzą w Boga. Swoją argumentację przedstawiają zazwyczaj "na chłopski rozum", czyli "ateiści mają otwarty umysł", "potrafią logicznie myśleć", "odrzucają status quo".

Tymczasem rzeczywistość jest zgoła inna. Większość naukowców (którzy coś osiągnęli np. otrzymali nagrodę Nobla) nie są ateistami.

According to 100 Years of Nobel Prizes a review of Nobel prizes award between 1901 and 2000 reveals that (65.4%) of Nobel Prizes Laureates, have identified Christianity in its various forms as their religious preference. Overall, Christians have won a total of 72.5% of all the Nobel Prizes in Chemistry, 65.3% in Physics, 62% in Medicne, 54% in Economics.

Atheists, Agnostics, and Freethinkers have won 8.9% of the prizes in Medicine, 7.1% in Chemistry, 5.2% in Economics, 4.7% in Physics, and 3.6% in Peace.


Przykro mi. Będąc gimboateistą nie dostajesz się do "elitarnego" grona wolnomyślicieli. Co najwyżej możesz dostać kilka plusów na wypoku. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#katolicyzm #wiara #ateizm #religia #chrzescijanstwo
  • 7
@pelol55: ale gościu xD podałeś lauretów z przestrzeni 100 lat, większość z nich urodziła się w rodzinach mocno wierzących tak jak to kiedyś było, więc nie dziw się że mają tutaj większość, myślisz że środowisko nie miało żadnego wpływu na ich "deklarację"?. Za 100 lat te statystki będą wyglądać zupełnie inaczej bo ludzie którzy się rodzą i będą mieli mają coraz większy dostęp nie tylko do wiedzy w swojej dziedzinie ale
@pelol55: Jak liczy się Einsteina jako wierzącego, z czym wielokrotnie się spotkałem, I nieco fakty nagniewzto tak wyjdzie. Tu masz na temat zależności inteligencja a ateizm, także w odniesieniu do wykształcenia.
Tezy:
The more education a person receives, the more likely they are to become atheists (1). Non belief also increases with intelligence and income. Residents of more educated countries see religion as less important in their daily lives (2).
https://www.psychologytoday.com/blog/the-human-beast/201402/why-are-educated-people-more-likely-be-atheists?amp