Wpis z mikrobloga

#ciekawostki #qualitycontent #myslistwo #koty #zwierzaczki #ekologia #lowiectwo

Podczas jazdy samochodem słyszałem dzisiaj ciekawa audycje o kotach w ramach cyklu "psy, koty i inne kłopoty". Najbardziej zaciekawił mnie fragment o tym jak niszczycielski wpływ na ekosystem mają koty domowe. Już kiedyś o tym słyszałem, ale chciałem bardziej zbadać temat.

Koty domowe zabijają w stanach zjednoczonych rocznie 20 miliardów gryzoni i 3 miliardy małych ptaków. Kot to urodzony drapieżca. Ciekawostką jest gatunek Łazika Południowego, nielotnego ptaka nocnego, który żył na jednej z wysp Nowej Zelandii. Do pewnego momentu był uznawany za jedyny znany gatunek wytępiony przez jednego osobnika, kota. Kot należał do latarnika, który żył tam w 1894 roku. Po zbadaniu tematu, hipotezę o jednym osobniku raczej odrzucono, ale ludzie, którzy badali temat przyznają, że kotów było maksymalnie kilkadziesiąt sztuk, ale raczej kilkanaście osobników.

To dopiero poczatek, bo znane są badania instytutu Smithsonian, który oszacował liczbę gatunków wybitych przez koty domowe na 33!!! Oczywiście żalu do kotów nie można mieć. Działają zgodnie ze swoim instynktem. Robią to do czego zostały stworzone przez naturę. Mimo, że naztwamy je koty domowe, to nie zostały udomowione w takim stosunku jak np psy. Ciągle żyją własnym życiem i instynkty są w nich bardzo silne. Zwłaszcza instynkt polowania.

Winni są ludzie. Właściciele kotów, którzy puszczają je wolno a zwłaszcza ci, którzy ich nie kastrują / sterylizują. Koty domowe mają idealne warunki do rozmnażania, niektóre mieszkają i stołują się u ludzi, niektóre są dokarmiane, niektóre żerują na odpadkach. Ich populacja stałe rośnie, mimo akcji sterylizacyjnych.

Teraz przypomnijmy koty domowe są odpowiedzialne, a raczej wspolodpowiedzialne (to zawsze jest korelacja wielu czynników) za wyginięcie 33 gatunków. To śmieszne gdy patrzy się na ekooszolomow z wielkich miast, którzy krzyczą o zakazie polowań wypuszczając swojego koteczka na dwór... A przypomnijmy, zorganizowane lowiectwo nie jest odpowiedzialne za wymarcie żadnego gatunku. Ich zadanie to ochrona, kontrola gatunków. Mimo, że wiąże się z tym odstrzał redukcyjny ich działania są regulowane i poddawane kontroli.

Oczywiście nie namawiam do eksterminacji kotów, ale pamiętajcie! Kastracja, sterylizacja, nie wypuszczać bez kontroli na dwor i nie dokarmiać zdziczałych. Zastanow się następnym razem czy kolejny Kot na prawdę jest ci potrzebny.

  • 4