Wpis z mikrobloga

Reakcja ludzi patrzących na księżyc #rozkminkrzaka #gownowpis #hobby i trochę #astronomia pod publiczkę.

Ale najlepsze jest to, że sam miałem podobną reakcję. Kupiłem jako szczyluch teleskop. A bo #narkotykizawszespoko, a bo dużo czasu, no i czy jest lepszy czas na lolka, jak 2-3 w nocy gdzieś na dalekiej fajnej zaciemnionej miejscówce? Lubiłem bardzo astronomie, taką totalnie amatorską - czytanie ciekawostek, oglądanie każdego filmu o kosmosie i zwyczajne cieszenie się tym tematem.

Oczywiście, jako że byłem amatorem i to jeszcze w gorącej wodzie kąpanym, nic nie doczytałem nie licząc informacji nt. kupowanego teleskopu. To był bodajże któryś Sky-Watcher Synthy 130mm zwierciadła. Do tego od razu okular. No i co ma zrobić człowiek, który nawet nie wie w co celować? Celuje w księżyc.

WOW. Oślepiające łał. Ilość szczegółów, jasność, jakość wszystko powalało. Ba strasznie mnie rozwaliło wtedy, że widać jak księżyc ucieka i trzeba korygować cały czas teleskop. Ogólnie ciepło to wspominam, żałuje że więcej z kumplami nie wyjeżdżałem z teleskopem, tylko zawsze jakoś samemu.

Zajawka opadła, bo chcąc się wziąć porządnie za temat, trzeba było spędzić godzinkę na oziębienie lustra, ba trzeba było czytać dużo, zainwestować w lepszy statyw, dobrze go poustawiać. A ja chciałem patrzeć - już teraz zaraz. Sprzedałem.

Ale doszedłem do pewnej wprawy, potrafiłem swego czasu ustrzelić jowisza, zobaczyć andromedę. Generalnie polecam, jeśli nikt nie widział nigdy planet/galaktyk czy choćby księżyca przez teleskop. Wtedy zrozumiecie ludzi z tego filmiku. Bo to naprawdę jest trochę łał ( ͡° ͜ʖ ͡°)
bkwas - Reakcja ludzi patrzących na księżyc #rozkminkrzaka #gownowpis #hobby i trochę...
  • 3
@bkwas: ja od kilku lat po godzinach pokazuje ludziom nocne niebo przez teleskop i nie zawsze jest taka uciecha jak u ludzi na tym filmiku. Często gdy pokazuję planety to reakcja przypomina coś w tym stylu: "a co mnie pan tu pokazuje, tutaj nic nie widać, kropka jakaś", oczywiście to częściowo rozumiem bo ludzie są przyzwyczajeni do renderów czy też zdjęć z teleskopów kosmicznych. A przez taki naziemny teleskop (klasy amatorskiej-wyższej)
@ozymandiasz: Sam się zdziwiłem w sumie jak Jowisz wygląda przez teleskop newtonowski. Oczywiście myślałem że wszystko będzie przepięknie zabarwione, jak z obrazka a tu takie blade coś. Dopiero później do mnie doszło, że rzeczywistość jest inna :)