Wpis z mikrobloga

Dzisiaj też będzie troszkę archeologii i zarazem o skarbach.

W Anglii poszukiwacz skarbów odkrył skrytkę pełną złotych monet. Już znalezisko zostało okrzyknięte jednym z najbardziej ekscytujących znalezisk od 20 lat. Tam się cieszą a u nas ciekawe ile by za to groziło? Jesteście za możliwością poszukiwania na takich zasadach jak no w Anglii czy nie. I lepiej jakby się tym zajmowali tylko archeolodzy?

Link do znaleziska Na polu w Anglii znaleziono skrytkę pełną złotych monet sprzed 2000 lat

Poniżej wołam osoby, które wyraziły chęć otrzymywania powiadomień o nowych wpisach. Jeśli ktoś chciałby dopisać się do listy, proszę o zostawienie plusa przy przeznaczonym do tego komentarzu pod niniejszym wpisem. Zachęcam również do obserwacji pierwszego tagu, którym opatrzone zostało linkowane znalezisko (tag autorski).

Dodatkowe Tagi: #gruparatowaniapoziomu #anglia #uk #odkrycia #skarb #poszukiwacze #detektorysci #wykrywaczmetalu #ciekawostkihistoryczne #zabytki #zloto #numizmatyka #monety #europa #artefaktnadzis #wies #podroze #wedrowki
sropo - Dzisiaj też będzie troszkę archeologii i zarazem o skarbach. 

W Anglii pos...

źródło: comment_qrbaCBFvcADB56HE0gDz7Dfd3artibBd.jpg

Pobierz
  • 21
  • Odpowiedz
Plusuj ten komentarz, jeśli chcesz, abym dodał Cię do listy i uwzględnił przy wołaniu do przyszłych znalezisk
  • Odpowiedz
  • 13
@sropo jak dla mnie to powinno wyglądać tak - jeżeli stanowisko archeo jest na mapie NID to nie można poszukiwać, tylko dla archeologów. Jeżeli nie ma, a poszukiwacz ma zgodę właściciela gruntu to może poszukiwać tylko wykrywaczem, bez jakiś większych odkrywek. Wszystko co znajdzie jest jego / właściciela gruntu zależy jak się dogadają. Państwo znaleziony artefakt dostaje do badań na określony czas ~około roku? I po badaniach ma prawo pierwokupu od znalazcy.
  • Odpowiedz
  • 0
@michelney no i to jest słuszne podejście. Takie przedmioty są dziedzictwem danej kultury, która je wytworzyła, to nie jest do końca tak że należy do narodu który aktualnie zamieszkuje dany teren. Dlatego też uważam że znacznie lepiej jest gdy dany przedmiot jest zbadany, skatalogowany, zdjęcia udostępnione dla wszystkich w bazie online, nawet jeśli miałby być w prywatnych rękach. Można rozważyć restrykcje w sprzedaży takich przedmiotów, zrobić bazę właścicieli aktualnych najważniejszych zabytków itp.
  • Odpowiedz
  • 1
@porBorewicz07 co w niektórych przypadkach nie jest złe - jeżeli ktoś lata po oznaczonych kurhanach z wykrywaczem i je rozkopuje to jak dla mnie więzienie jest słuszne. Ale jak ktoś chodzi po polu ornym szukając monet no to jakaś paranoja
  • Odpowiedz
  • 1
@betyng no tak ale w obecnym systemie nic więcej się nie znajdzie, bo nikt nie będzie ryzykować zgłaszając. A po AZP i tak jest maaasa zidentyfikowanych stanowisk. Może warto by takie AZP powtórzyć?
  • Odpowiedz
  • 0
@betyng można by też te moją propozycję odwrócić - znalazca miałby prawo pierwokupu np. za 50% od państwa, i środki z tej sprzedaży szły by na inne badania archeo
  • Odpowiedz