Wpis z mikrobloga

mirki z #fizyka i #astronomia , tak sobie myślałem jak mógłby wyglądać nowy projekt #elonmusk . No i myślę, że żeby zmniejszyć pingi przepływu informacji między Księżycem a Ziemią możnaby zainstalować dłuuuuuugi drut pomiędzy nimi.

Taki drut pozwoliłby przepływowi informacji wyprzedzić prędkość światła, bo normalnie ktoś wyśle jakieś info radiowo z Księżyca i ono sobie leci dłuuugo na Ziemię. A z drutem jest szybciej.

Jeśli robot popchnie (o niewiele - 0,5mm albo mniej) drut z jednej strony, wtedy drugi koniec druta przesunie się w dokładnie tym samym momencie (czyli szybciej niż prędkość światła) a robot po drugiej stronie odczyta to przesunięcie. W ten sposób mamy taki jakby telegraf tylko bardziej fizyczny, a mniej elektryczny.

Drut nie byłby przyczepiony do Ziemi, a raczej do satelity stacjonarnej nad jej powierzchnią. Na Księżycu mógłby w sumie dotykać samej powierzchni

Sam drut teoretycznie powinien się przesuwać, bo nic by nie ważył (środek ciężkości umieszczony w punkcie równowagi grawitacyjnej między Księżycem i Ziemią), więc robot nie potrzebowałby dużo energii żeby nim ruszać.

Dajcie znać co w tym pomyśle jest nietak, prócz oczywistego, czyli problemu z wyprodukowaniem takiego druta.
KRS - mirki z #fizyka i #astronomia , tak sobie myślałem jak mógłby wyglądać nowy pro...

źródło: comment_eiU35oYojcOtiPsT95GwaZ7IisC4LC50.jpg

Pobierz
  • 40
  • Odpowiedz
@K_R_S: 1 prostym trikiem zawstydził naukowcuff !! Fizyki go nienawidzo !!
Sygnał porusza się z prędkością dźwięku w takim ośrodku. ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@K_R_S: Drut jest zbudowany z atomów. Oddziaływania między atomami w drucie też mają swoją prędkość maksymalną.

(środek ciężkości umieszczony w punkcie równowagi grawitacyjnej między Księżycem i Ziemią)


Środek ciężkości nie jest dokładnie w środku między Księżycem a Ziemią. Jest przesunięty w strone Ziemi, bo ma większą mase. Oznacza to że drut się wbije w Ziemię.
  • Odpowiedz
@Pan_Mirek: chodziło o środek ciężkości druta, który byłby umieszczony w punkcie równowagi.

co do tego oddziaływania między atomami, to tak myślałem, że "drugi koniec druta przesunie się w dokładnie tym samym momencie" to będzie słaby punkt
  • Odpowiedz
chodziło o środek ciężkości druta, który byłby umieszczony w punkcie równowagi.


@K_R_S: ale punkcie równowagi czego? Punkcie równowagi w sensie zeby tak samo przyciągał go księżyc i Ziemia, tak? No to taki punkt jest przesunięty w stronę księżyca, bo trzeba go bardziej odchylić w jego stronę by Ziemia ze względu na masę go mniej przyciągała.
  • Odpowiedz
@K_R_S: Naciskając na obiekt z jednej strony powodujesz zwiększenie ciśnienia w danym miejscu. Wywołuje to falę podwyższonego ciśnienia, która powoduje przesunięcie się atomów. W przypadku obiektów nieściśliwych (drut czy nawet w miarę woda w zamkniętym naczyniu) powoduje stałe przesunięcie się całego obiektu. Ale fala taka rozchodzi się z prędkością dźwięku w danym ośrodku - dźwięk jest dokładnie taką falą ciśnienia, tylko zwykle drgającą w obydwu zwrotach, więc wydaje się że obiekt
  • Odpowiedz
@abraca: tak, tak :) skumalem po odpowiedzi @Luntri:

niestety Pani na fizyce umknęło wyjaśnienie tej, jak się teraz zdaje, oczywistej kwestii, a mi sama z siebie nie przyszła do głowy
  • Odpowiedz