Wpis z mikrobloga

Czym rózni się "widzenie dzienne" od "widzenia nocnego"?

Widzenie fotopowe - dzienne (550nm)

termin oznacza pracę ludzkiego narządu wzroku w warunkach normalnych, czyli przy ilości światła wystarczającej do pełnego wykorzystania zmysłu wzroku
za to widzenie odpowiadają czopki (jest ich 8 milionów)
Wyróżniamy 3 typ czopków: do fal krótkich (max czułość 440nm - fiolet), średnich (max czułość 550 - żółtawo-zielony) i długich (max czułość 570 - żółty),
widzenie dzienne zapewnia największą czułość w miejscu, na którym skierowany jest wzrok

Widzenie skotopowe - nocne 510nm

praca ludzkiego narządu wzroku w warunkach skrajnie niekorzystnych, czyli przy znikomej ilości światła
w odbieraniu bodźców świetlnych biorą udział tylko pręciki (ok 120 milionów)
człowiek widzi świat pozbawiony barw
możliwe jest wtedy tylko rozrożnienie stopnia jasności danego elementu
spada rozdzielczość obrazu

#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki
  • 29
@Polanin: jeśli ktoś jest zdrowy to do przestawienia z trybu nocnego na dzienny powinno wystarczyć mu kilka-kilkanaście sekund, przestawienie się w drugą stronę z dziennego na nocny trwa trochę dłużej ale góra 2-3minuty, jeśli po kilku minutach w ciemn nie zaczynasz widzieć i potrzebujesz kilkadziesiąt minut to zdecydowanie coś jest nie tak.
@mnlf: Nie zamierzam się kłócić. Gdzieś, kiedyś widocznie przeczytałem, że zajmuje to do kilkudziesięciu minut. Nie mam teraz jak tego sprawdzić, ale wydaje mi się, że pełne przestawienie na tryb nocny trwa dłużej, choć zaczynasz widzieć tak jak napisałeś po minucie czy dwóch. Pamiętam kilka przykładów praktycznego wykorzystania tej wiedzy, które by to potwierdzały.
@mnlf: Za wikipedią:
"It takes about 45 minutes of dark for all of the photoreceptor proteins to be recharged with active retinal, but most of the night vision adaptation occurs within the first five minutes in the dark."
ze źródłem:
"Sensory Reception: Human Vision: Structure and function of the Human Eye" vol. 27, p. 179 Encyclopædia Britannica, 1987
Gdzieś widziałem, jak jacyś żolnierze (komandosi?) przed akcją siedzieli naprawdę długo z opaskami
@BenAffleck: Motyw z przepaską miał sens. Kiedy piraci schodzili pod pokład, ściągali przepaskę i od razu widzieli. W nocy zasłoń sobie jedno oko, zaświeć światło i daj się jednemu oku przyzwyczaić. Potem zgaś światło. Zobaczysz co sie stanie :)