Wpis z mikrobloga

W nawiązaniu do tego wpisu kolejne kilka słów o Polskiej wsi na Haiti, Cazale. A na końcu wpisu pytanie do Was. Przypominam, że założyłem własny tag - #podrozemateoaka - na którym będę opisywać różne ciekawe miejsca, które odwiedziłem :)

Na zdjęciu kościół Eglise Saint Michel Archange (św. Michała) położony na placu Jana Pawła II. W jego miejscu znajdował się najważniejszy budynek, wybudowany niedługo po przybyciu w to miejsce Polaków - kamienny kościółek. Zawalił się w 1995 lub 1996. Mieszkańcy uznali to za magiczną sprawkę – kamienie po prostu osunęły się, zawalając świątynie. Na kilkanaście minut przed rozpoczęciem niedzielnej mszy świętej. Niewiele brakowało, a budowla zawaliłaby się na tłum wierzących zebranych na modlitwę. "To musiał być cud, prawda"? Tym bardziej, jeżeli jedynymi rzeczami, które ocalały, i które są uznawane za dziedzictwo przodków, to stary instrument strunowy, prawdopodobnie skrzypce, które na Haiti znane są tylko tam, gdzie pojawili się Polacy oraz obraz przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem, bliźniaczo podobny do Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, która tutaj znana jest jako bóstwo voodoo, Erzulie Dantor. Instrument zaginął, a obraz, którego oryginał skrywany jest w zakrystii, znalazł swoje miejsce (w formie kopii) w kapliczce przy kościele. Kopia została zakupiona przez Pierwszą Damę Haiti, pochodzącą z Cazale Geri Benoit Belnowski, postaci, która wymaga szerszego omówienia. Idziemy na spotkanie z księdzem, Pascalem Renoncurt, którego przodek był legionistą, a matka Haitanką.

Relacja jest już prawie na ukończeniu, potrzebuję jeszcze trochę czasu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

No i pytanie do Was - jest na świecie jeszcze kilka takich wsi i miejsc nieznanych, a związanych z Polakami. Jako, że bardzo interesuję się historią (i Polonią) i mam możliwość podróżowania, założyłem, że znaczną część z tych miejsc odwiedzę. Szukam kontaktów w różnych krajach, gdzieniegdzie ogarniam już sprawy na bardziej zaawansowanym etapie. Plan zacząłem od dotarcia do Cazale. W tym roku chciałem dotrzeć do kolejnej takiej miejscówki, położonej na głębokiej Syberii. No, ale widząc, jakie jest zainteresowanie, myślę nad tym, żeby zawiesić swoje sprawy życiowe i ruszyć jeszcze w tym roku na kilka miesięcy w świat, odwiedzić kilka z tych miejsc, zaopatrzyć się w sprzęt i zrobić z tego vloga. Jak myślicie, czy to dobry pomysł? ;) Oglądalibyście?

#gruparatowaniapoziomu #historia #podrozemateoaka #podroze #podrozujzwykopem
mateoaka - W nawiązaniu do tego wpisu kolejne kilka słów o Polskiej wsi na Haiti, Caz...

źródło: comment_ARU1eAoxehbpFRSY119NBZNHibzBewEP.jpg

Pobierz
  • 30
@mateoaka: Kościuszko miał czarnoskórego adiutanta, który podobno był z Haiti, nazywał się Jean Lapierre. Trafiles na jakis trop tego?

W ogóle Kosciuszko był prekursorem zniesienia niewolnictwa w Stanach., zniesienia poddanstwa w Polsce. Przyjaznil się z czarnymi i Indianami w St. podczas wojny o niepodleglosc. Wytykał Jeffersonowi hipokryzję, bo w Deklaracji Niepodleglosci St. była gwarantowana równosc, a wszyscy mieli niewolników.
Kosciuszko pozostawil nawet swój żołd z wojny w testamencie na wykupienie niewolnikow,
takniejest - @mateoaka: Kościuszko miał czarnoskórego adiutanta, który podobno był z ...

źródło: comment_KsYYoY3JabQzAWv0e9JQdPXxWaKEv9bC.jpg

Pobierz
Nie do wiary. Nie mogę nikogo zawołać ponieważ na Wykopie nie da się wołać do wpisów, które dostaną ponad 5000 plusów xD Wobec tego zawołam trochę komentujących i plusujących, ale nie dam niestety rady wszystkich:

@Mamuts, @Niekumaty_, @Talvisota, @Blaskun, @Draszko, @Korpokociak, @NalesnikowyPalladyn, @Znafca_tematu, @Volos, @Chulio, @szpila68i, @noniechtakzostanie, @11mac11, @turbojez, @Marbarella, @Elmeer, @zjadacz_wyjadacz, @Kopinho, @
Nie mogę nikogo zawołać ponieważ na Wykopie nie da się wołać do wpisów, które dostaną ponad 5000 plusów xD Wobec tego zawołam trochę komentujących i plusujących, ale nie dam niestety rady wszystkich. Pamiętajcie, że założyłem tag o moich podróżach: https://www.wykop.pl/tag/podrozemateoaka/

@kokskoks, @Kubosinho, @Grimmsurfer, @rimyi, @psiadupa, @NikoHuskie, @Erlox, @kukuryku2, @dragon, @Bakuus, @propag, @Mihau88, @krafo, @ulwa_salatowa, @zibizz1, @xTheMagicPL,
Nie mogę nikogo zawołać ponieważ na Wykopie nie da się wołać do wpisów, które dostaną ponad 5000 plusów xD Wobec tego zawołam trochę komentujących i plusujących, ale nie dam niestety rady wszystkich. Pamiętajcie, że założyłem tag o moich podróżach: https://www.wykop.pl/tag/podrozemateoaka/

@El_Rafael, @Mr_Er, @CzarekOrzech, @vladek, @Surykotka, @hehe520, @partycja_, @Hogaty, @Creep, @xDyzio, @Kerigun, @Menes, @Dionizy_Zlotopolski, @Japa_Koniu, @Marco19, @gomezpl,