Wpis z mikrobloga

Wypakowywanie książek w Bibliotece Ossolineum we Wrocławiu w 1947 roku.

Zakład Narodowy im. Ossolińskich otwarto we Lwowie w 1827 roku dzięki fundacji Józefa Maksymiliana Ossolińskiego. Do 1939 roku biblioteka instytucji zgromadziła bezcenne zbiory, w których znajdują się m.in. starodruki "De revolutionibus..." Mikołaja Kopernika z 1543 r. i "Pieśni" Jana Kochanowskiego z 1586 r. czy też rękopis "Pana Tadeusza".

W 1944 roku najcenniejsze z tych zbiorów (ok. 11 000 starych druków, rysunków, dyplomów i rękopisów) zostały wywiezione przez Niemców na zachód i szczęśliwie ocalały i znajdują się w posiadaniu odnowionego Ossolineum we Wrocławiu.

Zdecydowana większość zbiorów została jednak we Lwowie. Przejęły je władze radzieckie, które zatrzymały wszelkie materiały związane jakkolwiek z historią ziem, które znalazły się w granicach ZSRR - przykładowo akt abdykacji Stanisława Augusta Poniatowskiego został na Ukrainie, ponieważ wydano go w Grodnie (sic!).

Polsce zwrócono 217 450 woluminów, w tym 7 068 rękopisów i 41 505 starych druków. Szacuje się, że ok 70% przedwojennego zasobu Ossolineum pozostało we Lwowie. Poniżej zdjęcie pokazujące, jak wyglądało rozpakowywanie tego „daru narodu ukraińskiego dla narodu polskiego”.

#historia #ciekawostkihistoryczne #fotohistoria #historiajednejfotografii #wroclaw #lwow
Czajna_Seczen - Wypakowywanie książek w Bibliotece Ossolineum we Wrocławiu w 1947 rok...

źródło: comment_MklOY9JFLZepMipHuANERA4K11xR5cU6.jpg

Pobierz