Wpis z mikrobloga

Dlaczego nie podążać za szybką korzyścią?
Czy warto kłamać, by tę szybką korzyść uzyskać?
Czym jest wartość, znaczenie, i co daje poświęcenie teraźniejszości dla przyszłości?

Rozmyślania Jordana Petersona z "12 Rules for Life" w wolnym tłumaczeniu

Napraw, to co możesz naprawić. Nie wywyższaj się wiedzą. Dąż do pokory, totalitarna duma objawia się w nietolerancji, ucisku i cierpieniu. Znaj swoje niedomagania, swój strach, wrogość, żale i nienawiść. Rozważ mordercze zamiary swojej duszy zanim osądzisz innych [...]. Może to nie wina świata? Może to ty? Ty minąłeś się z celem. [...] I ponad wszystko, nie kłam. Nie kłam w żadnej sytuacji, nigdy. Kłamstwo prowadzi do piekła. To małe kłamstewka i wielkie kłamstwa Nazistów i Komunistów doprowadziły do śmierci milionów ludzi.

Szybka korzyść, to podążanie za impulsem, życie chwilą. Jest wąskotorowe i samolubne. Kłamie, by się pojawić. Nad niczym nie myśli. Jest niedojrzała i nieodpowiedzialna.

Oportunizm- on chowa wszystkie trupy w szafie. Przykrywa dywanem krew, którą przelałeś. To unikanie odpowiedzialności. To tchórzostwo, płytkość i zło. Jest zły, bo korzystanie z szybkich korzyści, wielokrotnie powtarzane, tworzy charakter demona, To zło, bo przekleństwo zabiera z ciebie na kogoś innego, lub na przyszłego ciebie. W ten sposób pogorszy twoją przyszłość, w zamian za lepsze teraz.

Wartość to jej dorosłe zastąpienie. Wartość pojawia się kiedy impulsy są regulowane, zorganizowane, jednolite. Zależy od możliwości jakie daje świat i systemu wartości panującemu w tym świecie. Jeśli system wartości mierzy w polepszenie Bytu, znaczenie wyjawione, będzie na całe życie. Objawi antidotum na chaos i cierpienie.

Wartość objawia się, gdy wszystkie poziomy Bytu ustawione są w harmonii, od skali mikrokosmosu, przez komórki, organy do osobnika, od osobnika do społeczeństwa, od natury do wszechświata [...]. Wartość to, to co pojawia się pięknie i dogłębnie, jak pąk róży otwierający się z niczego zwrócone do światła słonecznego i Boga. Wartość to lotos dążący w górę, przez ciemne głębokie jeziora wśród brudnej wody, kwitnąc na samej powierzchni. Objawiając w sobie złotego Buddę, w pełni poukładanego, tak, że objawienie Woli Boskiej jest wyraźne w każdym słowie i geście.

Jeśli będziesz działał właściwie, twoje działania pozwolą ci na bycie psychologicznie zintegrowanym dziś, jutro i daleko w przyszłość, kiedy owoce twojego działania będziecie zbierać: ty, twoja rodzina, wszyscy wokół ciebie. Wszystko się poukłada i zbierze wokół jednej osi. To jest wartość. [...] Wartość pokonuje szybką korzyść.

Rób to co wartościowe, nie to, co wygodne.


#jordanpeterson #psychologia #filozofia #gruparatowaniapoziomu
  • 22
Czym jest wartość, znaczenie, i co daje poświęcenie teraźniejszości dla przyszłości?


@Znawca_Bigosu: Gówno daje. Mogę dzisiaj wieczorem zejść na zawał. I co miałbym z życia? Całe poświęcone dla przyszłości, której nawet nie dożyłem. Życie jest teraz. Nie wczoraj, nie jutro. Teraz i tutaj.

Ale życiowe przegrywy w całej historii ludzkości wymyślały sobie wytłumaczenia, że teraz są przegrywami aby jutro być kimś. KIMŚ. Bo w końcu muszą być kimś skoro teraz są