Wpis z mikrobloga

Czy ludzie spoza konurbacji górnoślaskiej są świadomi istnienia konurbacji górnośląskiej?
Czy wiecie, że na górnym Śląsku i w Zagłębiu 19 miast leży zaraz obok siebie, zwykle bez przerw w zabudowie, mają jedną sieć tramwajową obejmującą 13 miast(a w takim trójmieście tramwaje nie wyjeżdżają z Gdańska xD) i liczą łącznie ponad 2 miliony mieszkańców tworząc wlaściwie jedno duże miasto, wielkości Warszawy, albo od niej większe? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Mam wrażenie, że mało kto spoza Górnego Śląska to wie, pewnie wyobrażają sobie, że te śląskie i zagłębiowskie miasta, jak Katowice, Gliwice, Chorzów, Zabrze, Bytom Sosnowiec czy Dąbrowa Górnicza to są osobne miasta, leżące w oddaleniu, jak np. Rzeszów i Przemyśl itp. Tymczasem ja mieszkając w Katowicach moge sobię iść po Osiedlu Tysiąclecia i nawet nie zauważę, że opuściłem Katowice i jestem już na Osiedlu Ryszki w Chorzowie, nadal wokół są bloki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Mam wrażenie, że zwłaszcza ludzie z #warszawa myślą, że są jedynym dużym miastem w Polsce, a reszta to wieś, na serio myslicie tak? ( ͡° ʖ̯ ͡°)
#gop #gornyslask #katowice #sosnowiec #pytanie
W.....c - Czy ludzie spoza konurbacji górnoślaskiej są świadomi istnienia konurbacji ...

źródło: comment_jL6BiqoP0wg2pMWDSushZfFc6gykEveU.jpg

Pobierz
  • 51
@WszeborWlostowic:

Śląsk (po śląsku Schlůnzek, Szlůnzek, Ślůnsk, S'loonsk, S'loonsko, Ślunsk, Ślunsko, po wolsku Ukryta opcja niemiecka) – kraina geograficzna zajmująca pas terenu południowo-zachodniej i południowej Polski. Rozciąga się od okolic Zielonej Góry po Katowice, ale większość Polaków uznaje za Śląsk wyłącznie Katowice. Wbrew obiegowej opinii, stolicą Śląska jest Wrocław, a nie Katowice, ale tego też prawie nikt nie wie i nie chce wiedzieć. Śląsk słynie z czystości terenów wokół kopalń i
@WszeborWlostowic: wydaje mi się, że wśród mieszkańców Śląska popularny jest obraz mieszkańca Warszawy jako jakiegoś ograniczonego człowieka, którego horyzont kończy się na granicy miasta. W stolicy rdzennych Warszawiaków jest niewiele, większość to przyjezdni z innych mniejszych lub większych miast i wsi, więc nie sądzę, że można aż tak uogólniać. O konurbacji górnośląskiej każdy uczy się w szkole, wystarczy uważać. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Czy ludzie spoza konurbacji górnoślaskiej są świadomi istnienia konurbacji górnośląskiej?


@WszeborWlostowic: a czemu mieliby nie wiedzieć? Mapy wynaleziono już jakiś czas temu, geografię każdy w szkole miał, więc chociaż jedną mapę Polski w szkole widział. Zagęszczenie miast "na dole" mapy rzuca się w oczy, więc chociaż połowa z każdej klasy pewnie kojarzy co to Śląsk.
A wyobraź sobie, że niektórzy z Warszawy nawet byli tam u Was na Ślunsku i widzieli