Wpis z mikrobloga

Wszyscy się tutaj regularnie czymś chwalą, to chyba ja też mogę, nie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Udało mi się. W końcu skończyłem przerabiać starą, zagraconą stodołę na kurnik. Kosztowało mnie to w #!$%@? pracy, trzeba było powynosić graty, wybić i wstawić drzwi, sklecić grzędy, gniazda, ogrodzić wybieg z tyłu (500m2, ze stempli i siatki leśnej-robiłem coś takiego pierwszy raz w życiu), i - drobny szczegół - przerzucić około 15 ton gruzu który zawalał dostęp do stodoły od zewnątrz.
Dwa razy musiałem się posiłkować zatrudnieniem innych osób - raz, do wybicia drzwi (nie mam sprzętu), i drugi raz pewien Ukrainiec pomógł mi z odwalaniem gruzu (pomimo proponowanej przeze mnie stawki lepszej niż ma niejeden programista, żadnego Polaka nie znalazłem).

Niby nic takiego, teoretycznie kilka dni intensywnej pracy (która mi zajęła ponad miesiąc), ale dla mnie to bardzo dużo - jestem chory i "mam papiery" na to, żeby sobie leżeć do góry brzuchem przez całe dnie i zamartwiać się jakie to życie jest niesprawiedliwe i jak to mi ciężko. Nie mogę i prawdopodobnie nie będę mógł w najbliższym czasie (a może i nigdy) normalnie pracować, dlatego wymyśliłem sobie taki oto sposób na zarabianie pieniędzy ( ͡º ͜ʖ͡º)

Kurnik już gotowy, wybieg praktycznie też (zostały jakieś drobne rzeczy typu założenie zasuwy do drzwi, sprawdzenie siatki), wczoraj wprowadzili się pierwsi lokatorzy - 50 szt kur rasy Rosa I + dwa koguty. Miejsca mam na 10x tyle, zarówno kurnik jak i wybieg mogę bez problemu powiększać, ale od czegoś trzeba zacząć :)
Trzymajcie kciuki, żeby zdrowo rosły, ładnie się niosły, żaden lis się nimi nie zainteresował i przede wszystkim - żebym znalazł chętne do współpracy sklepy w okolicy które będą ode mnie takie jajka kupować :)

#rolnictwo #chwalesie
robertx - Wszyscy się tutaj regularnie czymś chwalą, to chyba ja też mogę, nie? ( ͡° ...

źródło: comment_AVsZAcjq2nCSBIfKu9hClpuLOp3triQg.jpg

Pobierz
  • 100
  • Odpowiedz
@zeek: czemu cienko? Załóż sobie kurnik i daj dobrego kurkom pojesc, wiem co sypie, bo jeździ do gospodarzy i na miejscu robi mieszanke, kurki z wolnym wybiegiem, dziubaja tylko ziarno co im sypnie

@robertx: no on też myślał kiedyś że kokosy będą, ale odliczysz prąd, pompę (ma studnie z wodą), paliwo by zajechać po ziarno, nie każda niesie tak jak założysz sobie, itd itd

@robertx: ;] ja mieszkam na
  • Odpowiedz
@robertx Kurła mireczku () Swojskie jajka to nadjajka!


@robertx: pomyśl o sprzedaży osobiście! od ciebie kupowane to będą "nadjajka", ale twoje kupowane że sklepu, to już będą "łe, kupne" ;)

Powodzenia!
  • Odpowiedz
@robertx: na amerykańskim youtube są kanały, gdzie kolesie mają 24/7 stream ze swoich kurników, z różnych kamer. Według mnie też można sobie dorobić, chociażby na banerach reklamowych, bądź z donejtów, albo lokowania produktów jakichś pasz, itp. Zarabia się również na yt poprzez reklamy. Według mnie niegłupi pomysł, a na mikroblogu cieszyłoby się to z pewnością popularnością, może nawet jakieś lokalne media by podchwyciły temat jako ciekawostkę. Mógłbyś wprowadzić płatne lokowanie memów
  • Odpowiedz
@ravau: Ja tam dopiero zaczynam więc mogę się posłużyć jedynie teorią, ale policzmy:
150 kur, zapotrzebowanie jednej to około 120g dziennie - daje to 18 kg paszy na dzień ( 40zł za 25 kg paszy dla niosek z aukcji allegro) daje w przybliżeniu 20zł na dzień koszt utrzymania stada. 20 zł na dzień * 30 dni w miesiącu = 600 zł na miesiąc. W tym miejscu trzeba podkreślić, że kury tej
  • Odpowiedz
@robertx: rozejdzie się po wsi, to somsiady same bedo przychodzić po jajca ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

Siatkę wkopałeś na ~70cm w ziemię?
Dubeltówa na lisa gotowa? ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@Dibhala: Siatki w ziemię nie wkopywałem - wzdłuż niej na dole będę rozkładał drut kolczasty, na liska powinno wystarczyć. Dubeltówki na liska oczywiście nie mam żadnej, przecie nie wolno...( ͡º ͜ʖ͡º)
Somsiadów, licząc tylko przez płot i ulicę mam jakieś... 400 osób - bo wszędzie dookoła mnie firmy zatrudniające tabuny pracowników. Więc może i by byli chętni kupić jajko tak bezpośrednio ;)

@Isnen: A dzięki
  • Odpowiedz
@krawenznik_sprzyszlosci: o #!$%@?, nie nadążam za dzisiejszym światem... Ale w sumie to może być całkiem niezłe, dzięki za podsunięcie pomysłu - zawsze to jakiś sposób na promocję + dodatkowy hajs + w Polsce chyba jeszcze nikt czegoś równie #!$%@? nie zrobił :D
  • Odpowiedz
wzdłuż niej na dole będę rozkładał drut kolczasty, na liska powinno wystarczyć


@robertx: nie wystarczy. Lisy potrafią się podkopać do 70cm i w tym leży problem.
We wsi gdzie mieszkałem, w niecały tydzień stadko lisów wybiło wszystkie kury ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Kurki, które masz obecnie to robota na jedną nockę dla 1-2 lisów.
Pomyśl od razu nad ogrodzoną również od góry wolierą w przyszłości. Licho atakuje
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@robertx: W jakim województwie te jaja będą sprzedawane ? Mój znajomy na dolnym śląsku prowadzi biznes "jajkowy" i pewnie by był zainteresowany skupem swojskich jaj.
  • Odpowiedz
@Dibhala: Właśnie lisów boję się najbardziej - póki co liczę, że w ciągu dnia nie podejdzie, a na noc kury są i tak zamykane w szczelnym kurniku. Jak tylko zobaczę pierwsze ślady liska to z miejsca montuję pastuch elektryczny, na razie ogarniam temat bo to dla mnie dość świeże - ale ludzie sobie bardzo chwalą i skuteczność podobno 100%

Wszelkiego typu 'życzliwi' mogą mnie pocałować w pompkę, ponieważ handel jajkami będzie
  • Odpowiedz
  • 5
@kroje_warzywa_ziemniakiem

@robertx

Kury bardzo często chorowały przez co znosiły coraz mniej jaj, początkowo miał ok. 150 jaj dziennie, ale po miesiącu zaczęły chorować, zwykle przeziębienie. Jedna od drugiej się zarażała i skończyło się na 15 jajach dziennie. Do tego cały czas na antybiotyku żeby je wyleczyć. W sumie dołożył do interesu. Później jak się zagłębił w temat to rasa, którą miał nie jest polecana na wolny wybieg bo jest bardzo delikatna, są
  • Odpowiedz
@guzikb: No właśnie rasę trzeba dobrze wybrać do warunków które się posiada - dlatego ja nie majac ocieplonego jakoś super kurnika, warunków 'sterylnych' itd wybrałem najpopularniejsze, najzdrowsze i w ogóle teoretycznie 'wszystkożerne' Rosy - kilka osób namawiało mnie na Leghorny, bo są super-wydajne jeżeli chodzi o jaja ale z tego co się orientuję, to są właśnie bardziej chorowite jeżeli trafią w nieodpowiednie warunki.
Zawołam na pewno za jakiś czas pochwalić się
  • Odpowiedz
@robertx: No szkoda :D Ale zawsze możesz sam spróbować tego modelu biznesowego. Czyli ładujesz jaja do auta, jedziesz na jakieś osiedle z blokami. Łazisz od drzwi do drzwi i mówisz, że sprzedajesz swojskie jaja. Uwierz mi, że zdziwisz się jak zobaczysz ile można w ten sposób zarobić, a jak już sam produkujesz jajka, to w ogóle kosmos. Tylko pytanie czy dasz radę ogarnąć produkcję i sprzedaż ? Sam raczej nie, ale
  • Odpowiedz
@bachuxd: Pomysł całkiem spoko tak na 'akwizytora' ale myślałem raczej o wywieszeniu po prostu ogłoszeń w okolicy - ot, sprzedaż wiejskich jaj i adres - jak ktoś podjedzie będzie miał możliwość zobaczyć w jakich warunkach żyją, co jedzą, że realnie mają dostęp do dużego wolnego wybiegu - myślę, że coś takiego może też zdać egzamin. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że jestem 'non stop' przy kurach ( ͡° ͜ʖ
  • Odpowiedz