Wpis z mikrobloga

Wszyscy się tutaj regularnie czymś chwalą, to chyba ja też mogę, nie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Udało mi się. W końcu skończyłem przerabiać starą, zagraconą stodołę na kurnik. Kosztowało mnie to w #!$%@? pracy, trzeba było powynosić graty, wybić i wstawić drzwi, sklecić grzędy, gniazda, ogrodzić wybieg z tyłu (500m2, ze stempli i siatki leśnej-robiłem coś takiego pierwszy raz w życiu), i - drobny szczegół - przerzucić około 15 ton gruzu który zawalał dostęp do stodoły od zewnątrz.
Dwa razy musiałem się posiłkować zatrudnieniem innych osób - raz, do wybicia drzwi (nie mam sprzętu), i drugi raz pewien Ukrainiec pomógł mi z odwalaniem gruzu (pomimo proponowanej przeze mnie stawki lepszej niż ma niejeden programista, żadnego Polaka nie znalazłem).

Niby nic takiego, teoretycznie kilka dni intensywnej pracy (która mi zajęła ponad miesiąc), ale dla mnie to bardzo dużo - jestem chory i "mam papiery" na to, żeby sobie leżeć do góry brzuchem przez całe dnie i zamartwiać się jakie to życie jest niesprawiedliwe i jak to mi ciężko. Nie mogę i prawdopodobnie nie będę mógł w najbliższym czasie (a może i nigdy) normalnie pracować, dlatego wymyśliłem sobie taki oto sposób na zarabianie pieniędzy ( ͡º ͜ʖ͡º)

Kurnik już gotowy, wybieg praktycznie też (zostały jakieś drobne rzeczy typu założenie zasuwy do drzwi, sprawdzenie siatki), wczoraj wprowadzili się pierwsi lokatorzy - 50 szt kur rasy Rosa I + dwa koguty. Miejsca mam na 10x tyle, zarówno kurnik jak i wybieg mogę bez problemu powiększać, ale od czegoś trzeba zacząć :)
Trzymajcie kciuki, żeby zdrowo rosły, ładnie się niosły, żaden lis się nimi nie zainteresował i przede wszystkim - żebym znalazł chętne do współpracy sklepy w okolicy które będą ode mnie takie jajka kupować :)

#rolnictwo #chwalesie
robertx - Wszyscy się tutaj regularnie czymś chwalą, to chyba ja też mogę, nie? ( ͡° ...

źródło: comment_AVsZAcjq2nCSBIfKu9hClpuLOp3triQg.jpg

Pobierz
  • 100
  • Odpowiedz
@robertx nie wiem czy ktoś ci to już pisał bo dużo czytania ale: przy takiej ilości kur za miesiąc na wybiegu nie będziesz miał już trawy tylko samo błoto więc proponuję zrobić drugi i zmianować dla świeżej trawy ewentualnie będziesz musiał kości świeżą trawę kosą ręczna dla nich.

Pomysł świetny osobiście mam 15 kur niosek 5 brojlerów i jednego koguta. Dla dużych kur fajną opcją jest kogut lilipup. Są bardziej waleczne a
  • Odpowiedz
@robertx: olej pośredników, tu nie chodzi żeby stać i sprzedawać tylko umawiaj się przez fb, jest pełno grup jakiś miejscowości gdzie można się ogłosić i się dogadać co do zamówienia umawia sz się na godz powiedzmy 18:00 że będziesz w danym miejscu z daną ilością przez np godzinę i tyle. Na 20:00 w innym miejscu i to samo, zarobisz o wiele więcej, jest kosmiczny popyt na jajka swojskie.
  • Odpowiedz
@mirkizwiochy: Może nie będzie tak źle z tym wybiegiem, wszędzie piszą, że jak na jedną kurę jest te 10m2 to tak nie przejada, i na bieżąco odrasta :) Poza tym liczę po żniwach posiać trochę facelii, żeby móc tym dokarmiać :) Dzięki za pomysł z kogutem, na pewno warty uwagi :)

@fankyRoger: Tylko je jeden problem. Zgodnie z litera prawa sprzedaż mogę prowadzić tylko w domu, na bazarze, lub mogę
  • Odpowiedz
@robertx oby kurnik byl faktycznie szczelny i obys nigdy nie zostawil kur na noc na wybiegu (czasami trudno zagonic ostatnie sztuki i czlowiek odpuszcza wnerwiony), bo przez te siatke lis/kuna wejdzie bez problemu. Moj ojciec trzymal dla jajek do domu kury i bazanty dla funu, ktoregos dnia zaczely ptaszki znikac po jednej-dwie na noc, az nie zostalo nic. Jak i ktoredy nie wiadomo do tej pory.
  • Odpowiedz
@robertx: Szacun i gratulacje. Ileż to ja czasu spędziłam za dzieciaka w kurniku, obserwując zwyczaje niosek, piękne wspomnienia.
Najlepsze wakacje były na wsi u dziadka...
  • Odpowiedz
@robertx: zajebiście Mirku! Mam dziadków na wsi i dla mnie chodowanie kur było zawsze jak simsy w real-life - zrobic domek, posprzatac, nakarmic, zebrać jajka, zaprosić na rosół ( ͡º ͜ʖ͡º) znaleźć dziurę którą właziły te kurły lisy i kuny... także życzę sukcesów i powodzenia! ()
  • Odpowiedz