Wpis z mikrobloga

@spadlem_z_roweru: czy będzie mi się lepiej pedałowało?
ja wiem, że lżejszy, fajniejszy, nowszy, ale nie potrzebuję... poza tym mam stary rower, mam jeszcze wolnobieg 8 rzędowy, więc powinienem od razu wymienić i koło, abym mógł włożyć piastę na kasetę...

i tak z wymiany korby która ma zjechane zęby robi mi się remont generalny za 500PLN
@strikingsurface: Przy Octalink całość jest trochę sztywniejsza. To co jest lepsze to system montażu. Nadal trochę prymitywny bo na wcisk, ale trochę lepszy niż kwadrat. Octalink z racji małej popularności jest też aktualnie dość tani. Swoją drogą to szukaj korby z wymiennymi blatami, nie ma sensu za każdym razem kupować całości.
@spadlem_z_roweru: Sztywniejsza? Chcesz powiedzieć że nacisk na korbę da radę skręcić stalowy wałek suportu o średnicy nastu mm na ramieniu 17 cm? Eee....
Octalink po prostu lepiej rozkłada obciążenie na otwór korby aluminiowej dzięki czemu jest trwalsza i może być lżejsza.

Gx
@strikingsurface: Zamień na taką samą ilość zębów to raz, po drugie ważne jest żeby korba była pod taką samą wartość "chain line" czyli odległość od osi symetrii/środka rury ramy do bodajże środkowej zębatki, a dla nowej to znajdziesz w na stronach shimano dla danego modelu.

Gx
@spadlem_z_roweru: @Gixaar: @vare:
cześć mireczki,
to pozwolę sobie jeszcze podpytać:
okazyje się, że mam pełną grupę ALIVIO poza korbą która to jest FC-M191 24-34-42 i ma CL47,5 prawdopodobnie.
i teraz tak: mogę to wymienić na jakiegoś turneya, albo FC-M361 z wymiennymi tarczami, ale który ma CL50, czyli z tego co się orientuje to powinienem jeszcze wymienić support na krótszy?

jakie konsekwencje niesie za sobą zmiana ilości zębów? (poza oczywistą
@strikingsurface: Suport dobiera się do korby, a przy zmianie ilości zębów być może będziesz musiał wymienić przerzutkę. Ja bym brał z wymiennymi blatami skoro chcesz jeździć i ograniczać koszty. Więcej Ci nie pomogę, od dawna jeżdżę na napędzie 1x i temat doboru komponentów specjalnie mnie nie interesował :)
@strikingsurface: W katalogach masz podany chainline dla danej długości supportu, skąd wiesz że masz w rowerze support dokładnie takiej długości? I co jest trudnego w jego zmierzeniu?
Z 47,5 na 50 łańcuchowi bardzo dużej różnicy nie sprawia, problem teoretycznie może być w zasięgu regulacji przedniej przerzutki.
Jeśli zmienisz na takie że rozpiętość średnic między najm a najw kołem będzie dużo większa to teoretycznie przerzutce może zabraknąć "wysokości" na prowadnicy łańcucha, ale