Wpis z mikrobloga

Mirki, odkryłem KDE.
O Jezusiu słodziutki jaki ten interfejs jest dobry, w porównaniu z Gnomem, którego używam od dobrego roku, to jest jak przejście z zabugowanego milenium na XP. Przede wszystkim zniknął problem, że thinkpad z 2016r. (i5-6200U 2x 2.8GHz, 16GB ramu, SSD) działał jak kupa przy odpalonych 2 ekranach, o 3 juz nawet nie mówie xD. Można bardzo scustomizować swój workspace, ustawić jak mają się zmieniać wirtualne desktopy, gdzie powinien wyświetlać się pasek (menu?), jakie elementy powinny znaleźć się na pasku (około 30 widegtów out of the box, dodatkowo widgety od społęczności na KDE store). Polecam po googlować środowiska stworzone przez ludzi, można odnieść wrażenie, że nie ma żadnych ograniczeń. Przykładowo jeśli chcesz sobie zrobić klona OS X, nie ma sprawy, skorzystaj z gotowych motywów, ikon, tapet do ściągniecia za free. Ale najważniejsze jest to że można znaleźć na prawdę fajną inspiracje na usprawnienie codziennej pracy.

Niemniej najbardziej mnie zastanawia, co w tym Gnomie jest nie tak, że jest aż tak wolny na wielu monitorach, na jednym monitorze nie mam nic do zarzucenia.

Jakie wy mirki macie doświadczenie w KDE i Gnomie? Macie może coś do polecenia, jakieś skórki, wtyczki?

#linux #kde #gnome #programowanie
  • 17
@jaxon9000: gnome na ryzen 5 1600x, gtx1050, pozadny ssd i 8gb 3000mhz ssal pale w kazdy mozliwy sposob xD duzo gorzej niz windows
teraz mam cinnamona ale wlasnie nie wiem czy nie ogarne sobie kde
@Bruno_: Problem z KDE jest niestety taki że większość dystrybucji ma bardzo kiepskie paczki z KDE. Jedyne dobre jakie używałem były w KDE NEON albo Archu - podejrzewam że w openSUSE też może być OK.
@pi9766: https://store.kde.org/p/1191699/

Problem z KDE jest niestety taki że większość dystrybucji ma bardzo kiepskie paczki z KDE

Cisnę ubunciaka i ciężko mi powiedzieć żebym miał tego typu problemy, no chyba że jeszcze mało widziałem.

gnome na ryzen 5 1600x, gtx1050, pozadny ssd i 8gb 3000mhz ssal pale w kazdy mozliwy sposob xD duzo gorzej niz windows

@KebabWolowinaSosOstry: Szczerze mówiąc już przez chwilę żyłem w przekonaniu że linuxy tak mają, że
@pi9766: "Pochodna Archa", "Bazuje na Archu" - tak. "Manjaro to Arch" - nie. Normalnie to bez znaczenia, ale jak mówimy o tym w którym distro jest dobrze przygotowane KDE, to może być istitnem zwłaszcza że Arch to Arch, nie ma przygotowanych wcześniej paczek z danym DE. Jedno distro bazujące na Archu może mieć dobrze zrobione KDE, inne nie, mówienie że w Archu KDE jest OK, to duża niedokładność.
@pi9766: ze stabilnością KDE i ubuntu jeszcze się nie wypowiem, z samym ubuntu 17.04 nie mogę powiedzieć złego słowa. Jak już miałem problem ze stabilnością, to głównie gnome shell się sypał.
@jaxon9000: Kiedyś używałem Ubuntu z Unity, później testowałem, raz Ubuntu Gnome, raz Kubuntu, OpenSUSE itd Ogólnie Ubuntu czy nawet Mint trochę działały tak jakby nie na 100% możliwości. Zainstalowałem Manjaro i polubiłem Linuxa jeszcze bardziej. Działa jak należy. Testowałem zarówno Gnome jak i KDE. KDE niby z założenia cięższe, ale działa świetnie. w Gnomie czegoś mi brakowało i jakoś nie był dla mnie tak wygodny. w KDE polecam jeszcze ustawić sobie
@jaxon9000: Być może nie jestem jedyny u kogo Manjaro na tym samym sprzęcie działa najlepiej. Ubuntu i Mint mimo dobrego sprzętu działały trochę jak Windows - kobylasto, fakt, że i tak lepiej od Windowsa. Z Debianem się nie bawiłem za bardzo, bo za dużo jest dostosowywania pod laptopa. Ogólnie na dystrybucjach Ubuntu, Debiano pochodnych KDE tylko działało. W OpenSUSE, które domyślnie stawia na KDE tam działa jak trzeba. Jednak na Fedory,