Wpis z mikrobloga

Mi jakoś umknęło, więc polecam Państwa uwadze świeżynkę: Thomas Metzinger - Tunel Ego Naukowe badanie umysłu a mit świadomego „ja”.

Jest to zdecydowanie jeden z najciekawszych współczesnych filozofów umysłu i świadomości.

https://ksiegarnia.pwn.pl/Tunel-Ego,751681510,p.html

Pierwsze tłumaczenie całej książki Metzingera na język polski. Zawdzięczamy to Pawłowi Grabarczykowi z UŁ. Mam nadzieję, że w przyszłości ukaże się również Being No One.

W komentarzu załączam krótki wykład TM z polskimi napisami.

#filozofia #psychologia #swiadomosc #antynatalizm bo #ligotii #ksiazki #nauka
Pobierz
źródło: comment_TosjFv0571X7N1nU3D9FpoGsiD4hlko1.jpg
  • 28
@loginnawykoppl: Niezłe, nie?

Ale to nie koniec:

When Katarzyna de Lazari-Radek and I began work on The Point of View of the Universe I still considered myself a preference utilitarian, although I already had doubts about it. But de Lazari-Radek’s criticism of preference utilitarianism (which drew on her understanding of Sidgwick on this question) and her response to Nozick’s experience machine example, was the final push that led me to abandon
@Werdandi: Ale najważniejsze jego tezy nie są za bardzo poparte 'naukowo'. Oglądnałem se kilka wykładów i z nich wynikało, iż jego self model jest postulatem metodologicznym i teoretycznym, nie ontologicznym. W żaden sposób nie wspiera to jednego z twierdzeń, to jest twierdzenia antydualistycznego. Kiepsko też moim zdaniem Metzinger wyjaśnia powody używania zaimków typu moje.
@Werdandi: To były wykłady, gdzie w skrócie omawiał tezy z Being No One. Do Tunelu nic nie mam. Linka niestety nie posiadam.

Metzinger przywoływał tam eksperyment myślowy Jacksona o Mary, z którego konkluzją się nie zgodził. Wykład miał tłumaczyć dlaczego, lecz jak dla mnie wszystko, co mówił o swoim self model, nie podważa tej konkluzji. Wspomniał również o jednym z zarzutów, jakie mogą paść pod adresem representational level of