Wpis z mikrobloga

Z okazji, że dziś Międzynarodowy Dzień #luszczyca robię małe #pokazluszczyce

#gownowpis #choroby #dermatologia #zalesie

Pierwszy raz u mnie pojawiła się około 10 lat temu i tak trzyma się do dziś. W tym czasie miałem tylko jeden rok gdzie zniknęła całkowicie ale jak się ponownie pojawiła to uderzyła ze zdwojoną mocą.

Nie było miejsca na moim ciele, którego moje brzemię by nie odwiedziło, głowa uszy, ręce, dłonie, plecy, brzuch, dupa, beniz, nogi, stopy, powieki oczu. Najczęściej i najdłużej utrzymuje się na uszach, łokciach.

Co stosuje? Mediderm jako nawilżacz i słońce. Nie stosuję sterydów bo więcej szkody niż pożytku (ew. ograniczę się do Protopic na twarz, żeby nie wyglądać jak ogr). W szpitalu dali mi Metotreksat, po 3 tyg. wątroba nie wytrzymała.
Jak się czuję teraz? Słońce zaszło i zaczął się jesienny wysyp, populacja się zwiększa.

Jeżeli spotkacie kogoś z podobnie wyglądająca skórą nie odwracajcie się od niej i nie patrzcie na nią z obrzydzeniem bo nie zarazicie się tym. Ta choroba ma bardzo negatywny wpływ na psychikę. Pod wpływem stresu pojawiają się nowe ogniska, a to sprawia, że chory jeszcze bardziej się denerwuje, a łuszczyca jeszcze bardziej wyrzuca na skórze i koło się zamyka.

Swoisty trąd XXI w.
wCZOPKUurodzony - Z okazji, że dziś Międzynarodowy Dzień #łuszczyca robię małe #pokaz...

źródło: comment_6ShbECDNO640MZUYCv8GeK8UVrGaHqr2.jpg

Pobierz
  • 29
@worm_nimda: najważniejsze to psychicznie się z tym pogodzić, udało mi się to dopiero po około 6 latch. Jak leżałem w szpitalu to miałem ponad 70% ciała, generalnie ten rok był bardzo dobry dla mnie bo było dużo słońca i sporo mi zeszło. Na zdjęciu widać jaśniejsze plamy (pozostałość po łuskach), na początku lata miałem swoisty rękaw z łuski.
@w_CZOPKU_urodzony: Życzę spokoju przede wszystkim. Znam te zdziwione spojrzenia innych. Na szczęście ja obracam się w jakimś stałym kręgu ludzi, zakupy robię w tych samym miejscach i ci, którzy mnie znajdą nie zwracają uwagi na moje problemy. A ja mam #!$%@? na to, że moja skóra nie jest taka jak u innych. :) Raz jest lepiej, raz gorzej, ale spadków nastroju z tego powodu nie mam. Czego serdecznie życzę. :)
@worm_nimda: Dzięki i wzajemnie :) miłem kiedyś przygodę u fryzjera. Wbijam do salonu, a tam same młode foczki. Mówię: czy można się ostrzyć? Jedna radośnie krzyknęła, że tak i zawadiackim ruchem przygotowała mi krzesło. No i ja wtedy jak grom z jasnego nieba, czy nie będzie problemu bo mam łuszczycę. No i zmiana o 180stopni, kwaśne miny, odraza, zakłopotanie i przede wszystkim niewiedza. Fryzjerka: Yyyyyy, muszę się szefowej zapytać. Więc zawinąłem
@w_CZOPKU_urodzony: a jak się u Ciebie zaczynała? ja mam przepisany od dermatologa protopic na azs na twarz, ale zauwazyłem ze na głowie też mam podobne plamki co Ty na ręku ale nie są zlane a jedynie nasilają się chyba pod wpływem stresu, nie wiem czy nalezy się martwić ale sądze ze to bardziej łojotokowe sprawy anizeli luszczyca :/

ps. wspołczuje szczerze, i nie denerwuj się! :) bedziedobrze
@w_CZOPKU_urodzony: ja jestem chory od 6lat, moj tata 18, babcia prawie 40. Jedyne co nam pomaga to leczenie biologiczne ktore przeszlismy z tata dwa razy. Właśnie jesteśmy 5 msc po ostatnim zastrzyku i juz nasze ciala maja 15-20% zmian. Ze wzgledu na to że w rodzinie spotkalem sie z tym wcześniej łatwiej bylo mi to zaakceptować. Ale po diagnozie przezylem roczny epizod depresji wiec totalnie zgadzam się z tym że to