Wpis z mikrobloga

Taka historia z Niemiec
75 letni ojciec chciał zamordować swoją 47 letnia córkę ponieważ jak odbierała dziecko ze szkoły rozmawiała z innymi mężczyznami ( ojcowie mających dzieci w tej szkole ) .Ojciec był zdania że musi bronić " honoru " rodziny i chciała córce poderżnąć gardło . Córce udało się odskoczyć na bok ojciec zdołał jej zadać cios nożem w brzuch, kobieta zostaje ciężko ranna .Teraz rusza proces 75 letniego Turka.
Podczas procesu Turek potrzebuje tłumacza nie wiele mówi po niemiecku ,mimo że mieszka w Niemczech ponad ....40 lat

Tak sobie myślę że trzeba się nieźle wysilić by mieszkać w jednym kraju ponad 40 lat i nie być w stanie porozumieć się w języku urzędowym tego kraju na poziomie podstawowym

#ciekawostkizniemiec mój tag o Niemczech

https://www.bz-berlin.de/tatort/menschen-vor-gericht/vater-75-wollte-tochter-47-erstechen-weil-sie-mit-maennern-redete

https://www.tagesspiegel.de/berlin/prozess-in-berlin-vater-stach-tochter-nieder-weil-sie-mit-fremden-maennern-sprach/23244560.html

#naukajezykow #4konserwy #neuropa #berlin
  • 49
  • Odpowiedz
  • 4
@Kyrtap575 tylko w Niemczech to jest osobne zjawisko " Eherenmord" morderstwa w obronie honoru rodziny. Tak jak ten przypadek żona chciała odejść od meza.Ojciec kobiety miał nakłonić brata kobiety i jej męża do morderstwa właśnie by "bronić honoru rodzony" Są przeważnie przypadki gdy kobieta/mężczyzna nie chcą poślubić wybranka rodzony , odejść od Religi czy właśnie odejście od partnera . @void1984
https://www.schwaebische.de/landkreis/landkreis-biberach/laupheim_artikel,-versuchter-ehrenmord-an-17-jähriger-kommt-vor-gericht-_arid,10936867.html
  • Odpowiedz
Tak sobie myślę że trzeba się nieźle wysilić by mieszkać w jednym kraju ponad 40 lat i nie być w stanie porozumieć się w języku urzędowym tego kraju na poziomie podstawowym


@spokojnie_to_ja: Dla mnie to normalka, jak pracowałem przez jedne wakacje w Holandii, to na kilkudziesięciu Polaków, których poznałem, tylko jeden znał holenderski, a minimalnej znajomości angielskiego nie miała nawet połowa, a dużo z nich to ludzie, którzy tam siedzą już
  • Odpowiedz
@spokojnie_to_ja: to tez forma taktyki procesowej. tłumacz- proces trwa dłużej, terminy są bardziej rozległe (Sąd musi zarezerwować całe dnie). jakby nie miał tłumacza, to w takiej Polsce można by podnieść, że wyrok jest nieważny, bo nie zapewniono prawa do obrony (czyli obecności tłumacza), a sprawa podlega uchyleniu i ponownemu rozpoznaniu. Przy takim przestępstwie ciężko byłoby przeciągać proces tak, ażeby nastąpiło przedawnienie karalności, ale coś to zawsze daje.
  • Odpowiedz
@spokojnie_to_ja: myślę, że w tej historii bardziej powinien dziwić fakt chęci zabicia WŁASNEGO #!$%@? dziecka, za to, że rozmawiało z jakimś kolesiem... na miłość boską co oni maja w głowach?!
  • Odpowiedz
@spokojnie_to_ja: #!$%@? ja mam takiego Kanaka w robocie i jest #!$%@? KIEROWNIKIEM MASZYNY XDDD raz się maszyna #!$%@?ła to chłop podszedł, zaczął naciskać jakieś guziki randomowe i jak nie poszło, to 'NIX GEHT' i #!$%@? xD a na monitorze było "Störung - tür offen", ale to trzaby umieć czytać najpierw. jestem tu rok i po 3 miesiącach miałem lepszy niemieckiniż ten karaluch.
  • Odpowiedz
@patrolss @spokojnie_to_ja: Ja jestem prawie 3 lata i swój poziom określiłbym na A2 (mimo 4 lat nauki w liceum tyle że dawno temu). A to dlatego, że pracuję tylko po angielsku, 90% moich znajomych również tylko angielski + swój rodzimy. Problem jest w tym, że sami Niemcy jak próbujesz i kaleczysz to się przerzucają na angielski. Właściwie poza urzędami niemiecki jest mi prawie całkowicie zbędny.
  • Odpowiedz
@spokojnie_to_ja ja miałem taką dziunię w gimbazie, która od pierwszej podbazy uczyła się angielskiego a po liceum wyjechała do UK i siedzi tam już ponad 15lat ale z domu dalej nie wychodzi bo się jeszcze angielskiego nie nauczyła. Więc wiesz ;)
  • Odpowiedz
@spokojnie_to_ja: a czy mają jakiś specjalny paragraf pod jak to nazwałeś osobne zjawisko? Apropo ich "kultury" długo by polemizować, przekonałem się o tym na imprezie firmowej w tureckiej "restauracji" gdzie tylko ja i kolega bylismy innej narodowości,tam nie może a nawet POPATRZEĆ na kobietę (mimo iż ta przyszła sama na imprezę) bo można za to oberwać...
  • Odpowiedz
@spokojnie_to_ja: i akurat morderstwa "w obronie honoru" są bardzo interesujące dla wykopków, ale już np. morderstwa pod wpływem alkoholu niekoniecznie (bo to nasza kultura, a tamto to obca) ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz