Wpis z mikrobloga

Mirki z pod #fizyka #astronomia mam pytanie ;) Mamy obiekt, który emituje serię sygnałów elektromagnetycznych, poruszając się z określoną, stałą prędkością. Na przestrzeni czasu długość poszczególnych serii się nie zmieni, ale jeśli obiekt zbliża się do miejsca odbioru przerwy między seriami powinny być minimalnie krótsze. Dobrze myślę?
Na podstawie tego w jakim tempie będą się zmniejszać przerwy między seriami powinno dać się obliczyć nie tylko prędkość obiektu (która w założeniu jest bardzo duża), ale także jego odległość? Tu chyba nie ma błędów w rozumowaniu? Teraz pytanie. Czy dylatacja czasu obiektu poruszającego się z prędkością powiedzmy 60% prędkości światła może też wpłynąć na częstotliwość emisji serii tych sygnałów?

#kosmos #pytanie #kiciochpyta
xandra - Mirki z pod #fizyka #astronomia mam pytanie ;) Mamy obiekt, który emituje se...

źródło: comment_EpfF1OLJL7ovg8KScAJjwSsE0X8FwAI6.jpg

Pobierz
  • 39
  • Odpowiedz
@obk: Inaczej, są 3 sygnały co godzinę. C jest stałe, prędkość obiektu też, ale odległość maleje z każdą godziną, a światło ma coraz mniejszą drogę do przebycia. A więc częstotliwość (odstępy między seriami) tych sygnałów również powinna maleć z każdą serią.
  • Odpowiedz
@xandra: nie bo sygnal przybywa do ciebie co 59 minut i wlasnie ta zaginiona minuta to starta tej odleglosci czyli kolejne sygnaly beda 59 1h58 2h57 3h56... ale sa co 59 min wiec czestotliwosc jest stala...KURCZE naprawde tak trudno to zrozumiec
  • Odpowiedz
@xandra: prrosta masz stala c obiekt ma 0.3c jego czestotliwosc to 1000hz zbliza sie do ciebie. wiec jego czestotliwosc wzgledem tego co ty widzisz wynosi 1-0.3=0.7 czyli ty widzisz czestotliwosc 1000/0.7 =~ 1350hz
  • Odpowiedz
@xandra: tak to przesuniecie jest geometrycznie proporcjonalne do predkosci i wazne jest czy sie oddala czy zbliza no i predkosc musi byc wzgledem ciebie
  • Odpowiedz
@xandra: kolega tam podeslal pelne wzory uwzgledniajace kat ruchu rozny od 90 i predkasc relatywistyczna obiektu a takze gdy efekt oblicza sie dla "nieobserwatora" czyli innego obiektu poruszajacego sie wzglendem obserwatora i zrodla
  • Odpowiedz
Mirki z pod #fizyka #astronomia mam pytanie ;) Mamy obiekt, który emituje serię sygnałów elektromagnetycznych, poruszając się z określoną, stałą prędkością. Na przestrzeni czasu długość poszczególnych serii się nie zmieni, ale jeśli obiekt zbliża się do miejsca odbioru przerwy między seriami powinny być minimalnie krótsze. Dobrze myślę?


@xandra: Tak, dobrze myslisz. Jesli predkosc emitera bedzie rzedu predkosci wscieklego Passata w Dieslu, to smialo fizyka Newtonowa wystarcza do obliczenia predkosci na podstawie
Quran812WhoBelieveInScripturesOther - > Mirki z pod #fizyka #astronomia mam pytanie ;...

źródło: comment_CdqgzFQdu2d5ZTlCMZDF66JIHqoNu59T.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@xandra: Jesli mamy takie cos:
- zakladamy predkosci rzedu Passata w TDI;
- znamy czestotliwosc nadawania impulsow przez emiter (lub chocby zrobilismy pomiar czestotliwosci impulsow, gdy emiter stal);

to przy kolejnych pomiarach czestotliwosci mozemy obliczyc predkosc poruszajacego sie nadajnika wzgledem odbiornika.
W ten sposob dzialaja fotoradary.

Jezeli dodatkowo by byly znane dla poczatkowego punktu (lub pozniejszego):
- odleglosc wzgledna przy zagadnieniu jednowymiarowym;
- polozenie wzgledne, i kierunek wektora przemieszczania sie
Quran812WhoBelieveInScripturesOther - @xandra: Jesli mamy takie cos:
- zakladamy pre...
  • Odpowiedz
@xandra: nie, bo częstotliwość jest taka sama - odbierać będziemy tylko sygnały z przeszłości, ale częstotliwość dla nas będzie taka sama, chyba najprościej to wytłumaczyłem - połóż sobie dwa obiekty i palcem oddalaj jeden od drugiego a drugim palcem rób jakby fale z taką samą prędkościa
  • Odpowiedz