Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Jest tu ktoś, kto miał zdiagnozowany zespół Aspergera w dorosłym życiu (powyżej 20 roku życia, sam mam ponad 30)?
Od jakiegoś czasu podejrzewam, że mogę mieć Aspergera, część typowych zachowań dokładnie się zgadza, część w ogóle, a chciałbym mieć pewność i profesjonalnie to zdiagnozować.
Gdzie się z tym udaliście i jak to wyglądało?

Byłem jakiś czas temu u psychiatry z innym problemem i przy okazji wspomniałem, że podejrzewam u siebie Aspergera. Powiedział mi, że na 80% nie mam, wnioskując z roku naszej rozmowy i stwierdził m.in., że aspergerowcy np. w kontaktach z kobietami są bezpośredni typu "zrób mi loda" do nowo poznanej kobiety, bo nie znają granic społecznych. Przyznam szczerze, że wcześniej o tym nie słyszałem, a dużo o Aspergerze u dorosłych czytałem i słuchałem, także bezpośrednio od samych Aspergerów i nie wiem czy jest to decydujący objaw czy nie.

Opowiedziałem mu wtedy o niektórych moich objawach i powiedział, że faktycznie zaliczają się do Aspergera, ale kilka objawów Aspie nie czyni, tylko musi być tego więcej i jeśli chcę, to mogę iść do psychologa w celu dokładniekszej diagnozy.

I tu moje pytanie: gdzie najlepiej się z tym udać?
W tym samym gabinecie przyjmuje psycholog, który diagnozuje Aspergera, ale u dzieci i obawiam się, że nie potraktuje mnie wystarczająco profesjonalnie, tylko na odwal się odeśle dziwaka z kwitkiem, bo odnoszę wrażenie, że o ile Asperger wśród dzieci jest w Polsce szeroko znany i badany, o tyle diagnoza wśród dorosłych raczej kuleje i temat jest jakby pomijany. Za to na zachodzie jest chyba z tym dużo lepiej, wnioskując po dorosłych Aspergerach choćby na youtubie.

Nie twierdzę, że na 100% mam Aspergera, ale zależy mi na rzetelnej diagnozie i jeżeli to nie to, to chciałbym wiedzieć jaka jest przyczyna moich problemów, być może wtedy mógłbym jakoś z nimi zawalczyć, jeśli wiedziałbym z czym się mierzę.

#psychologia #psychiatria #asperger #autyzm

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: sokytsinolop
Dodatek wspierany przez: Wyjazdy studenckie
  • 13
@AnonimoweMirkoWyznania: osiowe objawy to wszystko co wynika z niezrozumienia kontekstów społecznych - czyli np. nierozumienie metafor, części żartów, nadmierna bezpośredniość, nieumiejętność czytania i częściowo wyczuwania intencji czy aluzji.

Diagnozuje raczej psychiatra, najlepiej doświadczony w zakresie diagnostyki zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Powiem tak, bazując na tym co piszesz - miej na względzie to, ze jako osoba zdrowa możesz wykazywać cześć objawów niemal każdego zaburzenia, zazwyczaj Asperger wpływa istotnie na zachowanie, wiec diagnozuje
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@AnonimoweMirkoWyznania: Jako Asperger kobieta uważam, że powinieneś zmienić specjalistę, bo toto autyzmu by nie poznało nawet po kopnięciu w rzyć. Niestety w Polsce diagnizy są dla dzieci i nie ma odgórnych wytycznych co do dorosłych. Osobno zrób diagnozę zaburzeń sensorycznych.
OP: @kotkaschrodingera: Jeśli chodzi o metafory czy żarty, to raczej nie mam z tym większego problemu i nie traktuję wszystkiego dosłownie. Natomiast jeśli chodzi o czytanie intencji, to myślę, że mogę mieć z tym pewne problemy, o czym się boleśnie przekonałem kilka razy w życiu, choć też nie potrafię ocenić czy to faktycznie jest na poziomie Aspergera czy nawet koło niego nie stało.
Mam za to bardzo duże problemy z
@AnonimoweMirkoWyznania ja dostałem diagnozę we wrześniu, lv28 here, chociaż podejrzewałem od dawna.

Gdzie sie udałem:

Dostałem skierowanie do psychiatry w czasie jak robiłem testy psychomotoryczne dla kierowców. Psycholog zauważył, że robie sie nerwowy w sytuacji kiedy więcej niż kilka osób jednocześnie rozmawia naokoło, a przy jeszcze większej liczbie się "wyłączam".

Jak to wyglądało u psychiatry: najpierw wywiad, testy iq i troche innych "książek z obrazkami", na następnych wizytach testy na zaburzenia sensoryczne
@AnonimoweMirkoWyznania: "praca za chociaż 2k" aż się zaśmiałem pod nosem. Widać że autor mieszka w polsce A.
Poza tym, dlaczego jestem regularnie pytany przez anonimowe, zamiast normalnie? to już chyba szósty raz w ostatnie kilka dni
@AnonimoweMirkoWyznania: A może zwyczajnie bliżej ci do introwertyka? Mam podobnie,relacje z ludźmi mogłyby nie istnieć dla mnie w ogóle. Nie mam przyjaciółek,nigdy przed nikim nie umiałam się otworzyć. Nawet moja rodzina o mnie wielu rzeczy nie wie.Dla mnie interakcję społeczne mogłyby nie istnieć. Chociaż zaciekawił mnie ten test i ten tok myślenia,aż sobie zrobię test.