Wpis z mikrobloga

#zespoljelitadrazliwego #gastroproblemy #kiszkigrajamarasza #ibs #jelita #zdrowie #
Hej moi mili, chcialam zaczerpnąć troche informacji,
jakies 3 miesiece temu, zaczelam miewac okropne bole brzucha,
jako ze twarda dupa jestem D ignoro, w końcu po udalam sie do lekarza.

szereg badan, 3 tygodnie latania. krew spoko- tylko cholesterol dosyc wysoki ;D 24 lata, 55kg xD usg czyste.

padlo na IBS to schorzenie w ktorym głównym problem sa zaburzenia kurczenia sie mięśni gladkich.
no dobra, spoko przyjelam.

dostalam swistek nqa leki, bez ktorych dolegliwosci wroca.
no spoko, tylko nie satysfakcjonuje mnie lykanie tryliarda tabletek.
Moze ktos zmaga sie z tym samym problemem,
ma jakies swoje myki na regenerację, ulatwienie cokolwiek ;d
  • 32
@natley pij duzo wody, jedz w stałych porach, nie przejadaj się, obserwuj które produkty Ci służą, zadbaj o niski poziom stresu, nie rób długich przerw między posiłkami, ja boryka się z tym od prawie 20lat. Polecam mieć przy sobie zawsze nospe
@zellaLime a stosowalas kiedys siemie lniane? czytalam ze spoko dziala, ale ja mam generalnie problem z jego konsystencja- obrzydza mnie cholernie. Mam to samo z kiślem i galaretka ;D Calkowicie przedstawiłam sie na wode niegazowana( a jest to ogromne wyzeczenie) Przepisano mi duspastalin i generalnie odkad zazywam, jest poprawa. Brzuch nie boli kompletnie, nie odwiedzam juz toalety jak wczesniej 6xdziennie.
@natley siemię możesz też jeść w nasionkach np do jogurtu czy do zup, nie musisz ich zalewac. Mi pomaga też jedzenie jogurtów naturalnych ale to musisz wiedzieć czy Ci nabiał nie szkodzi. A i termofor się też przydaje na ból brzuszka i wanna z gorącą wodą. Pamiętam że mi lekarz po diagnozie dał długą listę rzeczy których jeść nie powinnam, np białe pieczywo ale akurat po ciemnym tym tzw. zdrowym zawsze umieram,
Zbadaj poziom wit. D3. Jelita bez tego nie funkcjonują. Dostostuj dawke do zapotrzebowania. Do tego podstawowo odstawienie produktow zbozowych, cukru i mleka. Siemie lniane rano i wieczorem + kiszonki (sok z kiszonego buraka i kapusty) + po łyżce kefiru rano. Wiem ze ekstremum ale to co ci dolega to wyjalowienie flory bakteryjnej w jelitach i trzeba je ogarnąć zeby potem moc zyc bez bólu.
@zellaLime: w takim razie fodmap jest ok, no i probiotyki tak jak napisal ktoś wyżej. Sanprobi ibs (na necie sa najtansze), vivomixx, apibiofarma. Co do ataków - lato nic nie zmienia. Chyba ze siedzisz codziennie po kilka godzin na sloncu...
@Piasqun: nie mialam.
szczerze moj lek. pierwszego kontaktu, po inf. ze tabletki spelniaja role, wyszedl chyba z zalozenia, ze bede ne lykac do konca zycia. Jakie badania powinnam sobie ogarnac?( od jungi'ego wiem o wit. d3) Gberalnie nigdy nie mialam innych problemow przewodu pokarmowego.
Lek. doradzil, ze powinnam sprobowac wykluczyc laktoze i fruktoze z diety - wciaz bedac na duspatalinie. spoko, tylko jesli biore tabletki to jak mam to zweryfikowac ?
@natley: Mój lekarz ''gastrolog'' nie pomógł i mimo, że brałem taki lek o nazwie Duspatalin Retard nadal mam bóle brzucha, zaparcia i luźne stolce. Ja właśnie idę na to badanie, bo może się okazać że mam stan zapalny, albo w najgorszym przypadku rak jelita, choć wszystko może być możliwe w moim wieku, lvl 25.
@natley: Lepiej idź z tym do lekarza gastroenterologa, w skrócie gastrolog bo lekarz pierwszego kontaktu wszystko może tobie wmówić. Nie chce ciebie straszyć, ale jelito drażliwe łatwo można pomylić z inną choroba, np początkowe objawy crohna itd.
@Piasqun no to grubo, jak poprosilam o skierowanie do gastrologa wlasnie, to moja pani Doktor z dupnej litery, powiedziala, ze jesli duspastalin pomaga- ona nie widzi potrzeby skierowania mnie do gastrologa ;D ale wyszarpie jak najszybciej