Wpis z mikrobloga

Jestem debilem i nie potrafię zainstalować Antergosa (,) W kompie mam 3 dyski: SSD NVMe M.2 pod Windowsa, SSD SATA III pod Linuxa i HDD SATA III pod dane. Zacząłem od zrobienia bootowalnego pendrive z obrazem Antergosa. Oczywiście wybrałem GPT. Linux przez Live USB odpalił się bez najmniejszego problemu, więc przystąpiłem do instalacji. Pod system i bootloader (GRUB2) wybrałem czysty dysk SSD na SATA, tak by uniknąć jakichś problemów z dwoma systemami na jednym dysku. Instalacja zakończyła się bez żadnych problemów, jednak po restarcie kompa pojawił się czarny ekran. Coś tam poszperałem na necie i wyszło, że mogą być to problemy ze sterownikami do karty graficznej (GYX 1050 Ti). Próbowałem kilku różnych komend i w końcu jakoś poszło dalej. Jednak nie za daleko. Teraz stoję na: "Minimal BASH like line editing is supported. For the first word, TAB lists possible command completions. anywhere else TAB lists possible device or file completions." Tutaj również przejrzałem neta. Zrobiłem bootowalnego pendrive z boot-repair-disk. Odpaliłem boot repair, przeszedłem przez wszystkie kroki i na koniec pojawiło się coś takiego "Please enable a repository containing the [grub-efi-amd64-signed] packages in the software sources of Antergos (sbd2). Then try again.". Próbowałem jakoś zaktualizować GRUB2 z Live USB, ale nic to nie dało. Mam włączone UEFI, wyłączony fast boot. Próbowałem też na legacy mode, ale nic to nie daje.
Macie jakiś pomysł jak to naprawić? Może coś już #!$%@?łem podczas instalacji? Niby wszystko robiłem zgodnie z tym, co było napisane na wiki Antergosa.
#linux #antergos #archlinux
  • 9
@Frexor: Zamiast GRUBa wybierz systemd-bootloader. Antergos ma spartolony installer i autorom nie chce się tego nawet naprawić. Schodki zaczynają się dodatkowo przy miksie LVM i LUKS. Jeśli to możliwe to odłącz pozostałe dyski na czas instalacji. No i instaluj z wersji mini, z połączeniem do sieci. Wtedy możesz od początku wybrać sterowniki dla nVidii do instalacji.
@qdt2k: super, dzięki. Postaram się jakoś to ogarnąć. Pierwszy raz mam problem z zainstalowaniem Linuxa ( ͡° ʖ̯ ͡°) Chyba, że zamiast Antergosa wybrać coś innego? System będzie mi służył do ogarniania oprogramowania Androida (wszystko to, co jest związane z Xda Developers), ogarniania oprogramowania drukarki 3D (Arduino) i nauki programowania.
@Frexor: Sprawdzałeś czy dobrze wypaliłeś obraz? Sumy kontrolne? Czym robiłeś bootowalnego pendrive?

Mam 1080, jedyne co musiałem zmienic w Antergosie to sterowniki nvidii na dkms i po każdym podbiciu jajka przebudowuje się wszystko.

Mam podobny setup, M.2 na bimbowsa, SSD sata na Antergosa i HDD na dane. Sprawdź "medium instalacyjne" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

No i niekoniecznie musi być antergos, jak chcesz magię AUR to możesz też
@Frexor: Też ostatnio instalowałem Antergosa na 3 sprzętach dla pewnego testu. Na netbooku i laptopie poszedł od strzału a ze stacjonarnym miałem całą masę prób (mimo identycznej procedury).
Ale do pracy, gdzie ktoś chce się skupić na korzystaniu a nie ciągłym grzebaniu, zawsze polecam openSUSE Leap. Kilka ekstra repozytoriów (Kernel, Plasma, LibreOffice) i zapominamy o systemie i robimy swoje.