Wpis z mikrobloga

Sami zmieniacie olej w swoich moto czy oddajecie do warsztatu? A jeśli sami to 1) do czego zlewanie stary olej i jak go potem utylizujecie? 2) filtr odkręcicie kluczem dynamometrycznym, czy na oko? O czym jeszcze ewentualnie trzeba pomyśleć przy samodzielnej wymianie? Zawsze oddawałem na wymianę do serwisu ale korci mnie by zrobić to samemu #motocykle
  • 22
@screwdriver: 1. Najpierw do wyciętej bańki np. po płynie do spryskiwaczy. Przelewamy do czegoś i np. można oddać do bliższego warsztatu.
2. Odkręcam i dokręcam zawsze na wyczucie. Nie za mocno, jeżeli będzie ciekło to można dociągnąć troszkę.

Na pewno kup podkładkę pod korek spustowy. Miedziana kosztuje zwykle mniej niż 2zł.
Zlewasz korkiem, potem filtr odkręcasz, niech ładnie ścieknie ile może i wkręcasz korek spustowy z nową uszczelkopodkładką.
Smarujesz nowym olejem
@screwdriver: Stary olej zlewam do bańki po płynie do spryskiwaczy/ innej 5 litrowej bańki, potem oddaje się to bezpłatnie do lokalnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Filter zależnie od tego, czy masz wkład, czy zwykły tradycyjny blaszany - jak blaszany to mocno, ale ręką. Jak wkład - to z taką siłą, jaką producent podał w serwisówce, ale nie ma się też co nad tym spuszczać xD Zawsze do korka spustowego dawaj
@screwdriver: Rozgrzałem trochę silnik, aby olej zmienił swoją gęstość. Spuściłem olej do bańki po płynie do spryskiwaczy, wykręciłem filtr oleju. Olej zutylizowałem wlewając go w glebę. Z racji tego, że podczas wymiany motocykl stał na tylnim podnośniku to poprzechylałem trochę moto, aby dokładnie spłynęło. Wkręciłem filtr po uprzednim nasmarowaniu nowej uszczelki odrobiną oleju. Korek spustowy dokręciłem 'na oko'. Zalałem olejem motocykl, odpaliłem, trochę pochodziło, dolałem oleju aby był pomiędzy min, a
@screwdriver: teoria mówi, że zużyty olej oddasz w -> google:

odpady komunalne nazwa_miasta
a dokładniej: Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych

warsztat samochodowy

Przy dokręcaniu śruby spustowej oleju podobno trzeba uważać by gwintu nie przekręcić, bo silnik aluminiowy. A do śruby kupić podkładkę miedzianą. (czyli lepiej słabiej dokręcić i ewentualnie poprawić niż przekręcić gwint)
Przed wymianą odpalić moto na parę minut, wyłączyć, odczekać chwilę by się nie poparzyć.
Używaj rękawiczek by nie
Hamza - @screwdriver: teoria mówi, że zużyty olej oddasz w -> google:

odpady komun...
@#!$%@? ja tylko piszę przed czym ktoś z netu ostrzegał, praktyki nie mam więc nie wypowiem się czy łatwo przekręcić gwint w aluminium. A siła dla śruby to chyba 24 Nm, czy to duzo czy malo, nie wiem, chętnie się dowiem.
Byłbym wdzięczny gdybyś coś jeszcze o tym powiedział, wiedzy nigdy za malo
@Hamza: 24nm zgadza się, ja zrobiłem to na wyczucie(adapter dynamometryczny leci jeszcze z chin) moto stoi od 3 dni olej nie leje się z korka znaczy chyba ze dobrze jest( ͡° ͜ʖ ͡°) jedynie czego się przestraszyłem, to ze na wizjerze pojawił się biały osad jak zalałem świeży olej ( ͡° ʖ̯ ͡°)