Wpis z mikrobloga

Protoplaści dzisiejszych naukowców szukali kamienia filozoficznego, który zmieniałby inne metale w złoto, im pracom zawdzięczamy dzisiejszą naukę, powiecie pewnie "no tak @NadiaFrance, to dobrze, ale te ich szukania na marne wyszły".

Otóż nie i otóż nauka znalazła kamień filozoficzny.

Atom to jest coś, co ma określoną ilość protonów (proton jest dodatni) w jądrze, jak jakiś atom ma ich ileś tam, to jest jakimś tam pierwiastkiem, neutrony (one są neutralne) decydują czy to będzie izotop, a elektrony, czy to będzie plazma (jak w ogniu), lub, czy właśnie przewodzony jest prąd. Są jeszcze gwiazdy neutronowe, które są jakby kryształem protonów i neutronów.

Dodając, albo ujmując (nie wiem, czy da się ująć) protony, zmienia się atom na inny pierwiastek i tak można otrzymać złoto, ale to jest drogo i trudno. Dużo drożej, niż jego wydobywanie tradycyjnymi metodami. Można za to otrzymać np. technet, który tylko się tak produkuje, bo to wciąż jest tańsze, niż jego wydobywanie.

Tak oto okazuje się, że alchemicy mieli rację i dzięki ich pracom, dziś możemy to robić.

#gruparatowaniapoziomu #fizyka #chemia

--
Wszystkie nieodpowiednie komentarze będą usuwane
  • 22
  • Odpowiedz
@NadiaFrance:

Tak oto okazuje się, że alchemicy mieli rację i dzięki ich pracom, dziś możemy to robić.

Gruba przesada, zdecydowanie nie dzięki pracom alchemików.

Atom to jest coś, co ma określoną ilość protonów (proton jest dodatni) w jądrze, jak jakiś atom ma ich ileś tam, to jest jakimś tam pierwiastkiem, neutrony (one są neutralne) decydują czy to będzie izotop, a elektrony, czy to będzie plazma (jak w ogniu), lub, czy właśnie
  • Odpowiedz
@NadiaFrance: > Atom to jest coś, co ma określoną ilość protonów (proton jest dodatni) w jądrze, jak jakiś atom ma ich ileś tam, to jest jakimś tam pierwiastkiem, neutrony (one są neutralne) decydują czy to będzie izotop, a elektrony, czy to będzie plazma (jak w ogniu), lub, czy właśnie przewodzony jest prąd.

Matko bosko mirkowsko, idź i nie grzesz więcej ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@NadiaFrance Mieli rację tak jak zepsuty zegarek pokazuje dobrą godzinę dwa razy na dobę. I nie, to nie dzięki ich pracom możemy tworzyć jedne pierwiastki z innych.

Btw. Odjąć się nie da ale radioaktywne jądra same się rozpadają na mniejsze.
  • Odpowiedz
do liceum chodziłem już jakiś czas temu, ale przypomina mi się coś takiego, że takie twory są strasznie niestabilne i długo by to nie pobyło złotem


@Rozbojnik_Alibaba: Jeśli otrzymasz złoto to będzie tak samo stabilne jak złoto.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
posługuję się doskonałą polszczyzną.


@NadiaFrance:

im pracom zawdzięczamy dzisiejszą naukę


A mogłabyś się nią posługiwać też w swoich postach na Wykopie?
  • Odpowiedz